Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От какво са недоволни производителите в Стратегическия план за развитие на земеделието

Снимка: личен архив

Стратегически план за развитие на земеделието до 2027 година определя начина, по който България ще разпредели 16 милиарда евро, определени за селско стопанство през следващия програмен период. Планът трябва да бъде одобрен от ЕК до края на тази година. Преди няколко месеца Брюксел ни го върна с 405 забележки и коментари.

Моделът на общата селскостопанска политика вече се променя, обясни пред БНР заместник – министърът на земеделието Георги Събев.

"Стратегическите планове и законодателството, свързано с тях, бяха предложени през 2018 година. Преговорите отнеха много време, защото се променя логиката, по която се финансира европейското земеделие. Работим за модернизиране на българското. Стремим се към постигане на целите на ЕС - намаляване на ефектите от изменението на климата и предлагане на повече продукти от родни производители. Това е част от Европейския зелен пакт и стратегията "От фермата до трапезата", целящи намаляване на дистанцията между производител и краен потребител . Вярвам, че мерките, които сме заложили ще допринесат за това".

Стоилко Апостолов пък обясни, че има  доста проблеми в различни сектори на земеделието.

"Един от тях е биоземеделието. Тази работна група работи вече трета година работи, а още не знаем ставките и бюджета. Обсъждахме нуждите на сектора  и 7% от площите в България да бъдат заделени за биологично земеделие. Българското министерство на земеделието се отказва от подпомагане на биологичното замеделие в екосхемата по Стълб 1 и ще продължат да се плащат единствено ставките за биологично животновъдство. Бюджетът, предвиден за биологично растиниевъдство - около 91 млн. лв. не е ясно къде отива. Надявам се да не е окончателно. Необходими са 132 милиона, за да запазим само сертифицираните до момента площи. За да имаме ръст, всяка година трябва да се добавят по коло 50 хиляди хектара сертификация. Ако парите ги няма, няма как да се постигнат целите, които е поставила комисията".

Проблеми и в сектора на зърнопроизводство отчете Наталия Шукадарова.

"Отчитаме притеснителни моменти, като започнем с базовите изисквания, които са задължителни за изпълнение, когато се получава подпомагане. Всички стопани ще трябва да си изработят 4- годишен план за сейтба. Трудно е изискванията да се приложат от страна на земеделските стопани в страната".

Симеон Караколев  обясни в предаването "Преди всички", че фокусът на животновъдите е единствено върху мярка "Пасторализъм".

"Тя виси във въздуха, защото имало негативни становища, в които се посочва, че има вреди върху пасищата.  Докладите са предимно за едрите преживни животни. По тази причина се ограничава не пашуването, а субсидирането му. Готови сме да обжалваме целия стратегически план".

Работим да няма неизпълними за земеделските производители у нас изисквания, увери Георги Събев

"Комуникираме с ЕК и с бранша"

В Люксембург на заседание на Съвета по земеделие на ЕС ще се обсъди продължаването на извънредната помощ за земеделците заради войната в Украйна.

Цялото интервю на Веселина Миланова с Георги Събев, Стоилко Апостолов, Наталия Шукадарова и Симеон Караколев може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локализиран е пожарът в руско петролно депо в Сочи, причинен от украинска атака с дронове

Нощна украинска атака с дронове предизвика пожар в нефтохранилище в Сочи, руския курорт, който беше домакин на Зимните олимпийски игри през 2014 г., на около 400 километра от украинската граница. Кадри на руските медии показаха пламъци и гъсти струи черен дим, издигащи се от петролната база. "В резултат на падащи отломки от дрон, един..

публикувано на 03.08.25 в 15:13
Снимката е илюстративна, архив.

Катастрофа с полицейски автомобил на пътя Плевен - Долни Дъбник

Катастрофа с полицейски автомобил затруднява движението по пътя Плевен - Долни Дъбник след село Ясен. Полицейската кола се е блъснала челно с друг автомобил, като предната част е силно смачкана. На място има полицейски екипи.

публикувано на 03.08.25 в 15:01
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Нетаняху e "дълбоко шокиран" от видеоклипове, показващи двама израелски заложници в Ивицата Газа

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че e "дълбоко шокиран" от видеоклиповете, показващи двама израелски заложници в Ивицата Газа. През последните дни "Хамас" и Ислямски джихад публикуваха три видеоклипа с двама души, отвлечени по време на атаката срещу Израел преди две години. Клиповете предизвикаха силни реакции сред израелците, които..

публикувано на 03.08.25 в 15:00

Папа Лъв XIV изрази съпричастност към младите хора от Газа и Украйна

В Рим приключи Юбилея на младежта, организиран от Ватикана. На голямата поляна край римския квартал Тор Вергата, пред над 1 милион млади хора, богомолци, свещеници и епископи, Папа Лъв XIV изнесе Светата неделна литургия, която е най-голямото събитие от Светата година на католическия Юбилей. В проповедта си Папа Лъв XIV обърна внимание на..

публикувано на 03.08.25 в 14:54

Какво ще е времето идната седмица?

През нощта ще бъде предимно ясно, над западните райони с временни увеличения на облачността, но почти без валежи. Вятърът ще е слаб от изток-югоизток, в много райони и ще стихва. Утре главно над Западна България ще се развива купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, като по-интензивни ще са явленията в..

публикувано на 03.08.25 в 14:45
Полската гранична полиция проверява автомобили на границата с Германия.

Полша ще удължи до 4 октомври проверките на границата си с Германия

Полша ще удължи до 4 октомври срока на проверките на границата си с Германия, съобщи полският министър на вътрешните работи Марчин Кервински, цитиран от полската новинарска агенция ПАП.  Първоначално проверките се планираше да бъдат прекратени на 5 август, но имаше също очаквания, че срокът на граничния контрол може да бъде удължен. Полското..

публикувано на 03.08.25 в 14:19
Гранично-пропускателен пункт

Два камиона с общо над 100 тона дизел се очаква да влязат в Ивицата Газа

Два камиона с общо 107 тона дизел се очаква да влязат днес в ивицата Газа след месеци на силно ограничен достъп до хуманитарна помощ и стоки за палестинския анклав. Това съобщава египетската телевизия "Ал Кахера нюз", цитирана от БТА. Все още няма информация дали камионите са минали границата, предаде Ройтерс.. Министерството на..

публикувано на 03.08.25 в 14:13