Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Минувачи по столичните жълти павета не са оптимисти за живота на 48-ото Народно събрание

Заръки от великотърновци към депутатите от жълтите павета

И старопрестолният град си има "жълти павета". Софийските са малко по-стари от търновските, които обаче не са пренареждани

Снимка: БГНЕС

Новите 240 български депутати се събират днес на жълтите павета в София. Своите проблеми и надежди имат хората и на едни други жълти павета, които се намират във Велико Търново. Останали са част от тях и са на улица „Светите Кирил и Методий“ по сокаците на старинния квартал „Варуша“ в историческата и духовната ни столица. За търновските жълти павета, които не са пренареждани, откакто са поставени, за разлика от софийските, историците казват, че са по-истински. Как се живее на жълтите павета във Велико Търново, за надеждите за 48-ия парламент и какви задачи поставиха местните хора на новите депутати – разказва в предаването "Преди всички" Здравка Маслянкова. 

Великотърновските жълти павета се различават от софийските. И докато столичните в триъгълника на властта са унгарски, направени от стрит и изпечен варовик, наречен мергел, то търновските са си истински и каменни. Софийските са с двайсетина години по-стари от търновските, които са редени в крайния квартал „Варуша“ през 30-е години на миналия век и никога не са пренареждани. Търновските жълти павета са изсечени от скала с естествен жълтеникав кремъков блясък, което ги прави уникални не само във Велико Търново, но и в България, уточнява археологът доцент Мирко Робов. По какво се различават още търновските и софийските жълти павета? 

„Първо, защото са оригинални павета, второ – оттам няма извадени, паветата да стават част от протеста. Това е резерватната част на града, улицата се казва „Кирил и Методий“. Самата улица отвежда към едно място, където сякаш часовникът е спрял в края на 19 век. Това е едно площадче с двупрестолната църква „Св. цар Борис“ и „Кирил и Методий“, място духовно с много автентично излъчване. В непосредствена близост са няколко архитектурни паметника от ръцете на Колю Фичето. Самият паваж е положен много грижливо от ръцете на опитни майстори“. 

Част от жълтите павета на търновската улица „Светите Кирил и Методий“ вече ги няма. При ремонта преди две години каменните блокове са сменени от ронещ се плочник. А къде са извадените павета, никой не знае, казват местните хора и разказват как се живее в историческото сърце на Велико Търново на жълтите павета:  

„Тук съм се раждал и от 71 години съм тук. Хубавите павета ги извадиха, сложиха боклуци, а взеха толкова много пари и никой не им търси сметка за абсолютно нищо. Безобразие!“ 

„Да си в историческото сърце на Търново е нещо уникално и много важно. Тук е една от най-красивите части на града. Може би всички хора в квартала са забравени. Случват се някакви неща само под масата, някакви ремонти на ремонта. Кварталът е в окаяно състояние. Предимно има стари хора, които живеят“. 

„Красиво е и спокойно, не е като в центъра. Проблеми със снегопочистването, сметоизвозването, иначе други – не“.  

Старостоличаните от търновските жълти павета не са много обнадеждени за политическото дълголетие на 48-ото Народно събрание и неговите 240 депутати: 

Те са несериозни хора, те мислят само за себе си“. 

„Да не лъжат хората, защото вече никой не им вярва. Нищо няма да изкарат, ще си заминат“. 

Няма кой да ги смени, те са вкоренени от години. Просто техните деца и внуци продължават тяхната мисия на грабене“. 

„Това са простотии дето ги зализва един и помитат под чергата отдолу и до тука, и си гушат гушката и си карат техния социален софийски живот“. 

„Нищо няма да направят. Търчи, лъжи. Тези депутати не трябва ли да намалеят малко? На тази малка държава толкова много депутати, хрантутници“. 

„Да си оставят заплатите и да се махат. На какво да вярвам, на кого?“ 

„Трябва първо тези 240 човека да се заменят с нови 240. Всичко започва отначало. Гласувахме, но както виждате се гласува за едни и същи хора. Нямам идея колко време ще изкарат новите депутати на жълтите павета в София“.  

„Не много, защото и те не знаят защо са там. Те не са отишли да вършат работа“.  

Столичните жълти павета по време на пореждото им пренареждане  Снимка: БГНЕС

Въпреки острата си критичност, търновци от жълтите павета на улица „Светите Кирил и Методий“ имат заръки и задачи към новите депутати на софийските жълти павета

„Пенсиите на хората, не да казват, че са ги увеличили. Да помислят как живеят хората в Европейския съюз и как живеем ние. Да оправят живота, така както онези живеят, да живеем и ние“. 

„Като започнете от образователната система и спорта до възпитанието и културата от семейството. Да спрат да си позволяват да правят каквото искат. Тяхното послание е, че са безсмъртни и богопомазани“. 

„Идеята е просто да излезе някой на власт, който има каквото и да е желание да помогне на държавата, а не да си напълни джоба. Това е единственото нещо, което аз бих искала“. 

„Да увеличат заплатите и пенсиите, да намалят тока и парното. Ако са умни, ще им стигне времето“. 

„Първо образованието, здравеопазването и след това вече доходите на хората. Да мислят повече за хората, не за техните си интереси“. 

Снимки: Здравка Маслянкова, БНР и БГНЕС
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството

Цялата история за Елтън, Джон и Йоко чуйте в звуковия файл.

публикувано на 30.11.24 в 13:22

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51