В първия епизод от петия сезон бих искала да ви пренеса в Ситуационния център "Отворени врати" в помощ на украинските бежанци в България. Занасяйки нашето скромно дарение от топли одеяла за зимата и бебешки дрешки, със съпруга ми бяхме заинтригувани да видим няколко младежи, които снимаха с камера. Снимаха грижливо подредените от доброволците на рафтове и щендери дарения, от които нуждаещи се бежанци си избираха каквото биха могли да ползват. Оказа се, че младежите подготвят филм за доброволчеството в подкрепа на украинските бежанци.
Проектът „Човешкото лице на войната в Украйна: доброволците“ се осъществява от сдружението „Маргиналия“, в партньорство с 51 СОУ „Елисавета Багряна“ и с подкрепата на Програма „Европа“ на Столична община.
„Целта на проекта е да покаже това лице на тази криза. За съжаление, държавните институции в България не можаха да се справят достатъчно добре. Имаше, обаче, една огромна вълна от съпричастни хора, които бяха готови да помагат независимо от всичко. Ние искаме да покажем тези хора, да разпространим тяхното послание като контра на дезинформацията, че българите масово подкрепят другата страна, която напада Украйна“ каза студентът в IV курс в НАТФИЗ Тодор Илиев – Томи, технически координатор на проекта и ментор на три екипа ученици от столични училища и два екипа студенти, подготвящи документални портрети на доброволците, които помагат на украинските бежанци.
„Когато виждаш някой да страда и някой, който има нужда от помощ, първичните ти реакции са и ти да му помогнеш и да си полезен възможно най-много! Тъй като със семейството ми вече сме дарявали за бежанците, когато ми предложиха да участвам в този проект, аз веднага се съгласих. Ние искаме да запознаем хората с проблема от неутрална гледна точка, за да може всеки да прецени как изглеждат за него бежанците, които се нуждаят от помощ. Всички съученици бяхме много ентусиазирани, когато чухме за този проект да снимаме документален филм за доброволчеството и веднага се записахме“ каза Елизабет Мкртчян, ученичка в XII клас на ПЧМГ София с класен ръководител Надежда Косева.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.
Филмът ще бъде готов до края на месец октомври.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..