Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кутия на доброто 5.1: Филм за доброволчеството

„Кутия на доброто" е рубрика за добри новини и добротворчески проекти

3
Интервю с един от доброволците - Владислав Дамянов
Снимка: Тодор Илиев - Томи


В първия епизод от петия сезон бих искала да ви пренеса в Ситуационния център "Отворени врати" в помощ на украинските бежанци в България. Занасяйки нашето скромно дарение от топли одеяла за зимата и бебешки дрешки, със съпруга ми бяхме заинтригувани да видим няколко младежи, които снимаха с камера. Снимаха грижливо подредените от доброволците на рафтове и щендери дарения, от които нуждаещи се бежанци си избираха каквото биха могли да ползват. Оказа се, че младежите подготвят филм за доброволчеството в подкрепа на украинските бежанци.

Проектът „Човешкото лице на войната в Украйна: доброволците“ се осъществява от сдружението „Маргиналия“, в партньорство с 51 СОУ „Елисавета Багряна“ и с подкрепата на Програма „Европа“ на Столична община.

„Целта на проекта е да покаже това лице на тази криза. За съжаление, държавните институции в България не можаха да се справят достатъчно добре. Имаше, обаче, една огромна вълна от съпричастни хора, които бяха готови да помагат независимо от всичко. Ние искаме да покажем тези хора, да разпространим тяхното послание като контра на дезинформацията, че българите масово подкрепят другата страна, която напада Украйна“ каза студентът в IV курс в НАТФИЗ Тодор Илиев – Томи, технически координатор на проекта и ментор на три екипа ученици от столични училища и два екипа студенти, подготвящи документални портрети на доброволците, които помагат на украинските бежанци.

„Когато виждаш някой да страда и някой, който има нужда от помощ, първичните ти реакции са и ти да му помогнеш и да си полезен възможно най-много! Тъй като със семейството ми вече сме дарявали за бежанците, когато ми предложиха да участвам в този проект, аз веднага се съгласих. Ние искаме да запознаем хората с проблема от неутрална гледна точка, за да може всеки да прецени как изглеждат за него бежанците, които се нуждаят от помощ. Всички съученици бяхме много ентусиазирани, когато чухме за този проект да снимаме документален филм за доброволчеството и веднага се записахме“ каза Елизабет Мкртчян, ученичка в XII клас на ПЧМГ София с класен ръководител Надежда Косева.

Целия разговор чуйте в звуковия файл.

Филмът ще бъде готов до края на месец октомври. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Пеев - художник, откриване на изложба в Смолян

Иван Пеев с ретроспективна изложба графика в Смолян

Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев.  Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци.  Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството.  През 1980 г...

публикувано на 06.07.25 в 05:35

Дафина Коен: В изложбите храната е главно действащо лице

"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..

публикувано на 06.07.25 в 05:20
 Яна Местдаг

Младата цигуларка Яна Местдаг: Мечтая да стана добра цигуларка и добър човeк

Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг.  Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..

публикувано на 05.07.25 в 08:15

Военноисторическият музей открива изложбата "Глад 2.0"

Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца.  " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..

публикувано на 03.07.25 в 10:47

A to Jazz от 3-ти до 6-и юли

Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство.  Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители  - вокалисти,..

публикувано на 02.07.25 в 18:23

27-мия фестивал "ДокAвив" се проведе в Тел Авив

Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..

публикувано на 01.07.25 в 12:45
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30