Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниел Митов: Двама се карат, трети печели не е политическа и парламентарна логика

Ще бъдат ли преодолени барикадите в парламента? На поправителен за избор на председател

Николай Денков: Няма как да сме и управляващи, и опозиция в калъпа, в който се опитват да ни включат

Снимка: БГНЕС

Хората, които се появяват в момента с площадни крясъци, трябва да научат уроците, които е научила ГЕРБ през годините.

Това заяви пред БНР Даниел Митов от ГЕРБ.

По думите му в българския политически живот трябва да има някаква системност и да не всеки път да се учим отначало.  

"Аз се надявах, че терапията на четири политически избора ще доведе до разум."

Даниел Митов

Има възможни и невъзможни компромиси, които противоречат дори на логиката на демокрацията, подчерта Митов в предаването "Преди всички".

Запитан възможен ли е компромис, например Кристиан Вигенин да бъде избран за председател на Народното събрание, Даниел Митов посочи:

"Няма никаква логика партия с няма и 10% да има председател на Народното събрание. Двама се карат, трети печели не е политическа логика, не е парламентарна логика. Става въпрос за тежест на електорален потенциал."

Позицията на ПП от снощи ще отпуши процеса днес – да се избере председател на Народното събрание, допълни Даниел Митов.

"След снощното оттегляне на Никола Минчев няма никакви основания по-малките партии да продължат да настояват за своите кандидати."

Митов изрази предположение, че върху ПП е имало "тежък обществен натиск заради нелепото държание вчера" и прогнозира, че възелът ще бъде развързан и "това желание да се руши няма да продължава да доминира в българския парламент".

Според него логиката на опонентите на ГЕРБ е революционна – "да сринем всичко, да вървим напряко, на въпреки на всичко, за да може накрая да стане толкова зле, че ние да спечелим от тази ситуация".

Николай Денков

Истинският въпрос днес е как ГЕРБ смятат да управляват в тази ситуация, как ще осигуряват мнозинство оттук нататък, когато трябва да се вземе някакво решение.

Това мнение изрази пред БНР акад. Николай Денков от ПП.

"Парламентарната дискусия (за избор на председател на парламента – бел. ред.) беше изкривена – че ние пречим в нещо. Истинският проблем е, че ГЕРБ няма мнозинство. Не разбирам защо този проблем се прехвърля върху нас", коментира Денков в предаването "Преди всички".

"В този демократичен тест ГЕРБ няма как да си осигури мнозинство."

"Няма как да сме и управляващи, и опозиция в калъпа, в който се опитват да ни включат днес", каза още Денков.

Конструкция "ротационен председател" не е описана никъде – нито в Конституцията, нито в Правилника на НС, уточни той.

Николай Денков декларира, че ПП биха управлявали само по тяхната програма, или по програмата на коалиция, която те са сглобили.

"Няма как да работим заедно с ГЕРБ – казали сме го ясно пред нашите избиратели. Изтегляме нашия кандидат, за да не пречим на ГЕРБ да си състави коалицията, която им е необходима. Нека си намерят партньорите, с които да работят. Ние ще гласуваме против Росен Желязков."

Ако се намери подходящ кандидат от партия, с която ПП са работили и на която имат доверие, биха го подкрепили, обясни акад. Денков.

"Не може да бъде наложен силово, както се опита да го направи ГЕРБ."

Кандидатурата на Кристиан Вигенин също е вариант, който може да се обсъди, стана ясно от думите му.

Никой не е заинтересован от избори днес, освен може би "Възраждане", отбеляза в заключение Николай Денков. 

Двете мнения в детайли чуйте в звуковите файлове.
Снимки в публикацията: БГНЕС
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20