Организатор на срещата е центърът за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“. Във форума ще се включи вицепрезидентът Илияна Йотова.
По време на пандемията център „Амалипе“ проведе поредица от онлайн срещи, посветени на домашното насилие, ранните бракове, образованието и развитието на ромските жени. Сега ромски студентки, образователни медиатори, активни момичета и ромски жени, работещи за подобряване на условията на живот и учене в ромска общност, се събират на среща във Велико Търново, поясни Тодора Крумова от център „Амалипе“, организатор на форума:
„Всъщност целта на срещата е да си изговорим каква е ситуацията по места, особено след пандемията, какво можем да направи всяка от тези жени и момичета, които ще участват в срещата, за да не бъде просто събиране, а да има конкретен резултат и ефект и последващи действия. Това, от което има нужда, е работа по места в самите общности. Очакваме всяка една от участничките след срещата да си тръгне с план какво ще направи в своят общност – дискусии, кампании, срещи, така че да раздвижи нещата по места“.
Не тръгваме от нулата, казва Теодора Крумова от център „Амалипе“ и допълва, че много ромски жени вече са направили първите стъпки. На националната среща във Велико Търново ще бъде проследена историята на женското движение в ромската общност, как се е променяло то през различните политически периоди, какъв е образователният статус на ромските жени днес, какви са проблемите, с които се сблъскват те вътре и вън от общността, и различават ли се от проблемите на жените като цяло.
„Наистина има нужда от много говорене, от това да се реагира, за да може да се реагира и да се промени най-вече мотивацията за образование, да се преодолеят тези негативни практики, които все още срещаме и които спират момичетата от това да завършат образование и да продължат развитието си“.
За намаляване на ранните бракове и за стимулиране на образователния процес сред ромската общност, център „Амалипе“ от години провежда обучение и работа с ромски медиатори, както и програмата „Всеки ученик ще бъде отличник“ и резултати има, участва в Българската платформа на Европейското женско лоби. За да бъдат мотивирани участниците в срещата, ще бъдат споделени няколко лични истории за справянето с трудностите по пътя на образованието и за възможностите и важността майките да подкрепят децата си, посочи Теодора Крумова:
„Обективно положението се подобрява. По време на пандемията нещата естествено с влошиха, което не е само ситуация в ромската общност, а е цялостно в обществото. Но като цяло образователният статус се повишава, все повече се увеличават момичетата, които завършват не само средно образование, но продължават да учат и висше. Всъщност това искаме да покажем на срещата. Поканили сме много момичета и жени, които са успели вече в живота и в сферата, в която се развиват, за да могат те да покажат и да мотивират останалите, че това наистина се случва“.
Националната среща на ромските жени ще се проведе във Великотърновския университет и в нея ще се включи вицепрезидентът Илияна Йотова, която от години показва, че каузата за промяна положението на ромските жени стои в дневния ѝ ред, поясни Теодора Крумова. При организацията на срещата от център „Амалипе“ е използван опитът на испанската женска организация „Дром Котар Местипен“, която от години се опитва да изгради механизъм за мобилизация на ромските жени на местно ниво.
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..