Докато обикновеният американец в момента е изправен най-вече пред притесненията от препускащите нагоре цени на храните, за американските политици на фокус сега са най-вече предстоящите междинни избори. Ще успеят ли демократите, изправени пред висока инфлация, нестабилен фондов пазар и съвсем не неоснователни страхове от рецесия, да спечелят избирателите на своя страна и да защитят крехкото си мнозинството си в Камарата на представителите и Сената или републиканците ще си върнат мнозинството?
От Републиканската партия обвиняват демократите, че основната причина американците да страдат от високите цени сега е мащабният американският спасителен план на стойност 1,9 трилиона долара, подписан от Байдън през март 2021 г. след пандемията. Президентът разчиташе този план сериозно да помогне за икономическото възстановяване. И той може би в някаква степен помогна, но това се оказа съвсем недостатъчно. След това Байдън подписа и т.н. Закон за намаляване на инфлацията, като каза, че "с този закон американският народ спечели, а специалните интереси загубиха".
В края на лятото картината изглеждаше сравнително оптимистична. Цените на бензина слязоха малко надолу, а пазарът на труда се засили. Равнището на безработицата спадна до около 3.5%, равнище отпреди пандемията, което беше достигнато по времето на президента Доналд Тръмп и което беше най-ниското ниво на безработица отпреди повече от 50 години.
Междувременно цените на вноса намаляха, проблемите с веригите за доставки станаха значително по-малко, но стойностите на инфлацията остават високи, превръщайки икономиката в политически опасен проблем за президента Джо Байдън и съпартийците му.
Оправданието, че инфлацията в САЩ е част от глобален феномен и че в момента е световен проблем едва ли ще спечели повече симпатизанти за демократите. Още повече, че както изглежда напоследък, икономическите перспективи в САЩ отново се влошават.
Последен доклад за инфлацията на Министерството на труда само отпреди дни показва, че потребителските цени са се повишили с 8,2% през последните 12 месеца, а само за миналия месец с 0,4 процента.
Въпреки че годишният процент на инфлация спада от юни насам, растящите цени на храната, наемите, здравеопазването и транспорта тежат върху бюджетите на семействата и от Бюрото за преброяване на населението констатират, че през септември продажбите на дребно са спаднали. Все повече американците се ограничават, пазаруват само най-необходимото и се стараят да пестят, намалявайки разходите си на фона на продължаващото постоянно поскъпване на всичко.
В проучване на Economist-YouGov 51% от участниците казват, че когато оценяват силата на икономиката, инфлацията е най-важният фактор и едва 15% оценяват състоянието на икономиката чрез нивото на безработицата. Само 12 процента от демократите, 4% от независимите и 4% от републиканците смятат, че безработицата е по-важна от инфлацията.
Джак Клайнхенц, главен икономист в Националната федерация на дребно обяснява, че „инфлацията е основният фактор, който определя колко купувачите са готови да похарчат”. Семействата използват кредити или спестявания, тъй като трябва да посрещат по-високите цени. Всичко това не е без значение за избирателите, които все повече започват да се съмняват в способността на Байдън и демократите, че могат успешно да изведат САЩ от затъването. Според проучването на The Economist и YouGov едва 28 процента от американците вярват, че Съединените щати се движат в правилната посока.
Анкетата сред 1500 граждани на САЩ показва, че 41% от демократите, 53% от независимите и 78% от републиканците смятат, че САЩ вече са в рецесия, въпреки че икономиката е добавяла средно 420 000 работни места всеки месец тази година.
А политиците продължават да се рекламират. Според Антоан Сийрайт, стратег на демократите, липсата на план на републиканците за борба с инфлацията би трябвало да бъде добра предпоставка те да спечелят гласоподаватели, но Дъг Хей, републикански стратег и бивш говорител на Републиканския национален комитет казва, че републиканците не се нуждаят от решение, за да спечелят от опасенията на американците относно инфлацията и икономиката и добавя, че в политиката често пъти идентифицирането на проблема се възнаграждава по-добре от предлагането на решения, а в момента хората са твърде гневни на случващото се и това може да бъде печеливша стратегия за тях.
Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават до 5 февруари в четири различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..
2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите: Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна? Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..
През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..
Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..
България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..