Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Икономисти от СУ: Приемането на еврото няма да доведе до ръст в цените

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Приемането на еврото няма да доведе до ръст в цените и на инфлацията у нас. При смяната на паричната единица може да поскъпнат само услуги с малък дял в потребителската кошница, смятат икономисти от Софийския университет.

Експертите не очакват поскъпване на основни стоки и услуги, защото  превалутирането ще се извърши по настоящия курс на лева спрямо еврото. При тази техническа операция не се разрешава преизчисляване при различен от фиксирания обменен курс, както и не се допуска  налагане на допълнителни такси и комисиони върху потребителите.

Икономистите не изключват краткосрочен проинфлационен ефект от присъединяването ни към Еврозоната, предизвикан от закръгляването на цените и прехвърлянето на фирмените разходи по превалутирането върху потребителите. След присъединяването ни към Еврозоната, което може да продължи повече от очакваното, най-високо нарастване на цените би могло до има за услугите, които предлагат заведения, обекти за спорт и развлечение, ремонтни дейности. Заради ниския дял на тези услуги в потребителската кошница, ефектът върху общата инфлация ще бъде незначителен, смятат икономистите.

Изводите са публикувани в доклад на Катедра "Икономика" на Стопанския факултет на Софийския университет по повод 120-тата годишнина от нейното основаване.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Испания маха ултрапреработените храни от менютата за деца и юноши в болници

Министерството за защитата на потребителите в Испания ще премахне ултрапреработените храни от менютата, предлагани на деца и юноши, приети в болници. Продуктите ще бъдат изключени и от ястията, предлагани на посетителите в столовите на здравните заведения. Мярката предвижда установяването минимални критерии за качество и устойчивост, които да..

публикувано на 27.11.25 в 02:11

Протест срещу Бюджет 2026 в Триъгълника на властта (ОБНОВЕНА)

Хиляди хора се събраха на площад "Независимост" в столицата, където се проведе протест, свикан от ПП-ДБ, срещу заложеното в проектобюджета увеличаване на осигурителната вноска и данъка върху дивидентите. При проявата бяха ранени трима полицаи и трима участници в демонстрацията. На моменти имаше усилване на напрежението между полицията и участниците в..

обновено на 27.11.25 в 01:23

Белият дом е отцепен след стрелба по войници в близост до сградата

Белият дом бе отцепен от съобръжения за сигурност след като двама войници от Националната гвардия бяха простреляни смъртоносно само на една пресечка от сградата на държавния глава на Съединените щати, съобщи агенция Ройтерс. Президентът Доналд Тръмп не е бил във Вашингтон по време на инцидента - той се намира във Флорида в навечерието на..

публикувано на 26.11.25 в 23:50
Министърът на енергетиката Жечо Станков

Жечо Станков: Горивата в България са достатъчно и на достъпни цени, за разлика от Сърбия

Горивата на българския пазар са достатъчно и на достъпни цени, за разлика от това, което се случва в Сърбия, каза министърът на енергетиката Жечо Станков пред журналисти:  "Основната ми задача и към момента и това, което следя, е задоволяване на доставките на горива на българския пазар. И естествено основната битка, която проведохме съвместно с..

публикувано на 26.11.25 в 23:00

Трима полицаи са пострадали по време на протеста в София

Трима полицаи са пострадали при изпълнение на служебните си задължения по опазване на обществения ред, съобщиха от СДВР. По време на заявения като мирен протест пред сградата на Народното събрание тази вечер част от протестиращте са направили опит да пробият кордона и са хвърляли бутилки и пиратки срещу полицаите. Протест срещу Бюджет 2026 в..

обновено на 26.11.25 в 22:48

Асен Василев: Организирали са провокатори, които опитват да окървавят протеста

Депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Асен Василев призова за мирен протест, след като по-рано вечерта по време на протеста, организиран от формацията пред Народното събрание срещу бюджета за следващата година, срещу полицаите бяха хвърлени бомбички и бутилки. Трима полицаи пострадаха по време на охраната на протеста в..

публикувано на 26.11.25 в 22:28

ЕП препоръча ограничение за възраст за социалните мрежи

Европейският парламент одобри доклад, с който призовава страните-членки да приемат минимална възраст 16 години за достъп на децата до социалните мрежи без разрешение от родител или настойник. Предлага се също строго ограничение от 13 години за достъп въобще до социалните мрежи, платформите за споделяне на видеосъдържание и събеседниците с изкуствен..

публикувано на 26.11.25 в 22:05