Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На безкрайната любов - дебютен албум на мецосопрана Хозе Мария Ло Монако

| обновено на 22.10.22 в 22:12

Представяме премиерно в българския радиоефир дебютния албум на мецосопрана Хозе Мария Ло Монако - млада сицилианка с успешна, възходяща кариера по сцените, изкушена от барока и белкантото. 

Ло Монако завършва образованието си в Италия с две специалности - пиано и оперно пеене. Дебютира на Росиниевия оперен фестивал в Пезаро през 2005 г., Скоро след това е поканена да пее в Миланската Скала. Следват много участия в реномирани театри в Брюксел, Сидни, Мадрид, Париж, Венеция и др. Участва в постановки на  фестивалите в Залцбург, Екс-ан-Прованс, Бергамо и др. Работила е с някои от най-забележителните ансамбли за старинна музика в света, сред тях са Europe Galante, La Venexiana, Accademia Bizantina. 

Записите за дебютния си албум “All’amore immenso” („На безкрайната любов“) певицата прави в Португалия с най-реномирания тамошен ансамбъл за старинна музика - Divino Sospiro, ръководен от Масимо Мацео. Концертмайстор на състава е българката Искрена Йорданова.

Компактдискът съдържа произведения, някои от които световни звукозаписни премиери, на барокови майстори като Алесандро и Доменико Скарлати, Джовани Бонончини, Антонио Калдара, Никола Порпора и Леонардо Лео, които описват в музиката си земната и небесната любов - любовта, която намира своя най-пълен и универсален израз в образите на Дева Мария и Мария Магдалена.

Записите да направени в църквата Capela da Bemposta в Лисабон. 

За избора на репертоар и за осъществяването на този албум разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" цигуларката Искрена Йорданова от ансамбъла Divino Sospiro. Чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..

обновено на 14.07.25 в 17:41
Георги Джагаров

СБП връчва наградата "Георги Джагаров"

Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..

публикувано на 14.07.25 в 10:39