Надзирателите в затворите в България отново излизат на протест пред Министерството на правосъдието. Те имат 8 искания, които ще изложат пред ведомството.
Сред основните противоречия с министерството е промяната на графиците на работа на служителите в местата за лишаване от свобода. Това обясни пред БНР Иван Коцев, който е председател на Контролната комисия на Синдиката на служителите в затворите и председател на синдикалното сдружение на надзирателите в Стара Загора.
„На първо място поставяме въпроса с едностранното променяне на работните графици. От 24 - часови дежурства и се преминава към 12 –часов работен график. Този режим на работа е пуснат пилотно на две места и там настана пълен хаус“.
Това се случва, защото липсват достатъчно кадри ,обясни той.
„Според официалната статистика, в дирекцията има над 100 хиляди дни неизползван отпуск“.
„Всяко едно правителство започва реформа и тя остава недовършена. Тези радикални промени, които започват, няма да бъдат завършени. Започнати са и без да бъде направен функционален анализ. Днес ще представим искане за предоставяне на цялостен план, обвързан с анализ и даващ ясен режим на работа. Той трябва да отговаря на препоръките на ЕК и европейските правила за затворите“.
Надзирателите настояват и за предоставяне на план за използване на неизползвания годишен отпуск, който е натрупан не по тяхна вина.
Друго искане е да има план за противодействие на агресията срещу служителите в местата за лишаване от свобода.
„Спазва се изискването за квадратура, но остава проблемът с паразитите, хлебарките и плъховете. Санитарните условия са отвратителни. Липсват и достатъчно служители“
Не отговаряме на нито един критерий за европейските затвори, заяви Иван Коцев.Продължава борбата с пожарите в Гърция, където са активни няколко огнища. Пожар избухна този следобед на територията на старо сметище, близо до гръцкото село Халки в района на Лариса. За известно време преминаването по магистралата Солун - Атина, която е наблизо, беше прекратено. Лентата за движение в посока Солун е затворена и в момента. Горски..
Сръбската полиция арестува собственик на транспортна фирма, който безплатно превозва протестиращи срещу управлението на Александър Вучич. Мъжът е от село Джурджево и официално не се посочват причините защо е задържан. Сръбската телевизия N1 обаче припомня, че по-рано Миломир Ячимович е обявил, че ще превозва граждани на Нови Сад до протеста..
Овладян е пожарът в елховските села Стройно, Борисово и Бояново, каза за БНР кметът на общината Петър Гендов. Горят сухи треви и стърнища между няколко елховски села Пожарът възникна около обяд и заради силния вятър бързо обхвана сухи треви и храсти, а кметът Гендов съобщи, че е навлязъл и в горски масив. Той обобщи ситуацията към..
Във водоснабдителната система на Плевенска област постъпват недостатъчните водни количества от Водоснабдителна група "Черни Осъм", съобщиха от ВИК. Това е причина за нарушаване на обявения вече режим. Освен че количеството вода, което идва от Ловеч към Плевен по "Черни Осъм" и дебитът на местните водоизточници също е драстично нисък поради..
Западът трябва да остане обединен, тъй като навлиза в решаващ момент за бъдещето на Украйна и европейската сигурност, заяви полският премиер Доналд Туск след срещата на върха между президента на САЩ Доналд Тръмп и Владимир Путин в Аляска. "Играта за бъдещето на Украйна, сигурността на Полша и цяла Европа навлезе в решаваща фаза", написа Туск..
В специално телевизионно включване, външният министър на Италия Антонио Таяни, изрази мнение за срещата в Аляска и заяви, че Италия е на разположение за тристранна среща между Тръмп, Путин и Зеленски. След срещата на върха САЩ-Русия: Значителен напредък, но още без окончателна договореност В специалното новинарско издание за..
Шофьор прегази с микробус свой съсед в Сливен. Прегазеният е в тежко състояние в областната болница. Инцидентът е станал в четвъртък в квартал "Даме Груев", когато извършителят блъска своя съсед веднъж, след което го прегазва втори път и бяга от местопрестъплението. Задържан е петък за 72 часа. В момента се работи по изясняване на..
Срещата в Аляска е своеобразен подарък към Тръмп, който ще бъде легитимиран като посредник и стратег на този изход от войната, а същевременно и..
Вирусът се разпространява с шеметна бързина. Една четвърт от породата вакла маришка овца в страната вече е унищожена , като 66% от популацията в..
Да станеш родител не винаги значи да чуеш първия плач в родилната зала . Понякога срещата с детето ти е в малка стая, с много очакване, тихо..