На 20 октомври 2022 г. известният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов беше удостоен във Виена с почетното звание “Професор“ от Министерството на културата и с указ на президента на Република Австрия. Официалната церемония се състоя в залата на Künstlerhaus, а високото отличие бе връчено от д-р Дорис Волфсленер. В своето слово тя изтъкна особените заслуги и принос на проф. Евгений Шевкенов за издигане престижа на културата и музикалното изкуство в Австрия в качеството му на дългогодишен инструменталист - цигулар, диригент и музикален педагог. Многократно бе подчертана неговата забележителна, ярко отличаваща се и достойна за образец кариера.
Трудно е да бъдат изброени всички артистични постижения на проф. Евгений Шевкенов. Роден в семейството на известната оперна певица и вокален педагог проф. Елена Балджиева и пианиста Владимир Шевкенов, той започва своето обучение по цигулка на 6-годишна възраст и продължава в Училището за музикално и танцово изкуство “Добрин Петков“ – Пловдив. След Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров“ в София Евгений Шевкенов завършва и Виенския университет за музика и изпълнителско изкуство. Още по време на своето следване в Австрия свири в оркестъра на Щатсопер и Виенската филхармония, с която гастролира и на Летния музикален фестивал в Залцбург под палката на известни диригенти, сред които Николаус Арнонкур, Сейджи Озава, Рикардо Мути. Концертирал е като солист в над 40 държави и в престижни зали като Карнеги хол - Ню Йорк, Музикферай и Концертхаус - Виена, Метрополитън арт център - Токио, Симфоничната зала в Осака и др.
През 2000 г. Шевкенов получава почетно австрийско гражданство за изключителни постижения в областта на изкуството, а през 2001 г. основава “Ensemble Concertante Vienna“ и печели международно признание като негов солист и диригент. Преподавал е цигулка в Консерватория “Густав Малер“ , а в момента работи в Консерватория “Рихард Вагнер“ във Виена. От 2013 г. редовно провежда Майсторски класове в рамките на “Wiener Musikseminar“. От 2014 г. оглавява Културния комитет към “Vienna Economic Forum“. Носител е на множество национални и международни награди. Проф. Евгений Шевкенов е артистичен директор на Международния фестивал на камерната музика в Пловдив.
В рамките на официалната церемония на 20 октомври във Виена лаудацио произнесе известният и уважаван в австрийските и международни музикални среди диригент и композитор проф. Курт Шмид.
За слушателите на програмата “Алегро Виваче“ по "Хоризонт" проф. Шмид сподели:
“С Евгений Шевкенов се запознах преди 20 години. Той свиреше в оркестъра, който аз диржирах, и веднага ме впечатли неговият професионализъм. Рядкост е някой с такава отдаденост и задълбоченост да музицира не само на самия концерт, но и по време на репетиция. За неговата творческа натура е типично това вдъхновяващо излъчване, тази способност на Евгений Шевкенов да предава своята вътрешна емоция - било в личен контакт, или на сцената. Друг съществен фактор е музикалната история на неговата фамилия, неговите корени от четири поколения досега. Пра-прадядото на Евгений Шевкенов е австриец - Едгар Блюмел. Той завършва Виенската музикална академия с виолончело, композиция и дирижиране и в края на 19. век идва в България. Родителите на Евгений също са известни музиканти – всичко това е безценен фундамент, върху който той стъпи и успешно продължи традицията на своята фамилия.“
Специален гост на церемонията във Виена беше проф. д-р Тони Шекерджиева-Новак - ректор на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство “Проф. Асен Диамандиев“ - Пловдив, която също бе любезна да разкаже накратко своите впечатления от събитието. За финал проф. Евгений Шевкенов сподели своята емоция след удостояването му с високото отличие.
Чуйте репортажа в звуковия файл.
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му..
Социално кафене е мястото, където се събират възрастните хора в Бургас. Там от Домашния социален патронаж към Община Бургас организират различни..
Време е за всеки човек под българско небе да възкръсне една негова мечта. И всеки да се приближава към нейното осъществяване, въпреки неудачите!..