Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Путин: Още няма мирен договор между Ереван и Баку

Съгласуването му е въпрос на компромис и от двете страни, отбеляза руският президент, който беше посредник в разговорите

Руският президент Владимир Путин след разговорите в Сочи - 31 октомври 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Все още няма мирен договор между Ереван и Баку, съгласуването му е въпрос на компромис и от двете страни. Това заяви руският президент Владимир Путин след преговори в Сочи с лидерите на Армения и Азербайджан.

Тристранните преговори между Владимир Путин, Никол Пашинян и Илхам Алиев продължиха около два часа и приключиха с подписването на съвместно изявление. 

"Днес съгласувахме съвместно изявление. Откровено трябва да кажа, че не всичко успяхме да съгласуваме. Въпреки това съм съгласен с общата оценка, че срещата беше полезна и това създава условия за по-нататъшни стъпки към урегулирането на ситуацията като цяло", посочи руският президент. 

В изявлението лидерите на Армения и Азербайджан се ангажират да въздържат от употребата на насилие и да решават спорните въпроси на основата на взаимното признаване на суверенитета.

Пашинян и Алиев приветстват готовността на Русия да съдейства за нормализирането на отношенията между Ереван и Баку и отбелязват ключовата роля на руските миротворци за гарантирането на сигурността в района. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Клаус Йоханис

Клаус Йоханис се оттегли от президентския пост в Румъния

С официална церемония в двореца "Котрочени" в Букурещ румънският президент Клаус Йоханис предаде поста на временно изпълняващия длъжността Илие Боложан, досега председател на Сената. До оттеглянето на Йоханис се стигна, след като крайнодесни партии подеха инициатива за импийчмънт на държавния глава. Мандатът на 65-годишния Йоханис,..

публикувано на 12.02.25 в 12:59
Ивайло Мирчев

ПП-ДБ отново внасят предложение за комисия за дейността на Пеевски

ПП-ДБ ще внесат отново предложението за създаване на комисия, която да разследва дейността на лидера на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски и неговата майка и тяхното влияние в съдебната система и изпълнителната власт. Това съобщи Ивайло Мирчев от ДБ. Той коментира и отсъствието на депутати от тяхната парламентарна група. "Следваща седмица ние..

публикувано на 12.02.25 в 12:49
Искра Михайлова

От "Възраждане" са срещу продажбата на Украйна на двата реактора за АЕЦ "Белене"

От "Възраждане" се обявиха срещу продажбата на Украйна на двата реактора, предназначени за АЕЦ "Белене".  От формацията още вчера са внесли проект на решение за отмяна на продажбата на оборудване, съобщи депутатът Искра Михайлова: "Ние смятаме, че България трябва да разполага с техниката за изграждане на нови ядрени мощности, да направи..

публикувано на 12.02.25 в 12:48
Людмил Вагалински

Проф. Вагалински: Все още не е късно да се създаде организационен комитет за сесията на ЮНЕСКО

Няма държава, отказала домакинство на сесия на ЮНЕСКО, без сериозна причина , заяви пред БНР археологът проф. Людмил Вагалински.  Припомняме, че България беше избрана да бъде домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Чуват се обаче предложения за това страната ни да се откаже, което според вицепрезидента..

публикувано на 12.02.25 в 12:39

Авария оставя 9 квартала в София без парно и топла вода

Нова голяма авария ще остави утре без парно и топла вода жителите на девет столични квартала. От "Топлофикация София" съобщиха, че има повреда на магистрален топлопровод на булевард "Цветан Лазаров" в близост до кръстовището с булевард "Христофор Колумб". Засегнати са живеещите в кварталите "Христо Смирненски", "Гео Милев", "Яворов",..

публикувано на 12.02.25 в 12:20

Утрешната стачка в Белгия отмени полети София - Брюксел

Общонационалната стачка в Белгия, насрочена за утре, ще доведе до отмяната на полети от София до Брюксел и Шарлероа, както и в обратната посока. Друг полет е отклонен към Нидерландия. Това става ясно от проверка в сайта на двете летища. Отменени са полетите от София до летище "Завентем" утре в 19.40 часа местно време и полетът в обратна..

публикувано на 12.02.25 в 12:10

На първо четене: НС одобри забраната за продажба на вейпове на деца

Народното събрание одобри на първо четене забраната на вейповете за деца. С решението се забранява продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози . ГЕРБ-СДС предложиха проект за решение за изготвяне на законодателни мерки за забрана на рекламата на тези продукти. Вейпове онлайн: Битка с..

публикувано на 12.02.25 в 12:03