Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юридическият факултет на СУ навършва 130 години

Конференция „130 години юридическо образование в България” в Софийски университет "Св. Климент Охридски", 2 ноември 2022 г.
Снимка: БГНЕС

Юридическият факултет в Софийския университет навършва 130 години. На толкова става и българското юридическо образование. Деканът на факултета професор Даниел Вълчев изтъкна пред БНР, че факултета са завършили и много културни дейци, част от които са изложени в изложба във фоайето в Аулата на СУ.

"Юридическото образование едно от първите нетеологични образования още при създаването на университетите от 11 век. насетне. Не е чудно, че освен специализирани знания в областта на правото, то дава и една широка хуманитарна основа", убеден е деканът, който споменава имената на бележити възпитаници като Димчо Дебелянов, Христо Смирненски, Йордан Йовков, Антон Дончев, Владимир Свинтила, оперният певец Борис Христов...

Как стои юридическото образование у нас на Европейския терен

„За разлика от дейности като химията, физиката, математиката, където има пълна съизмеримост, в правото това не е възможно и то, за добро или за лошо, в някаква степен остава  преимуществено национално. Българските юридически факултети, според мен, стоят сравнително добре. Големият въпрос не идва от това дали те имат някакво специално по-високо или по-ниско качество, а по-скоро идва от това, че самото университетско образование в рамките на постмодерните общества е в някаква степен разколебано. При създаването на университета някак си е било ясно за българите, че, ако човек иска да успее, той трябва да прати децата в училище, гимназия, да минат през университета и ще бъдат успешни. Като че ли през последните десетилетия твърде много станаха начините човек да успее в обществото и те далеч не винаги преминават през дипломата. За съжаление, в нашето общество се настани и разбирането, че всеки би могъл да прави всичко, че няма някакви специални изисквания, че не е нужно да тежиш в своята професионална общност, за да управляваш някаква система. Самият правен ред търпи проблемите на този тип кадрови подбор. В България се правят между 800 и 1000 промени в правния ред годишно. Това значи, че един човек, който е започнал сега да учи право в нашия факултет, на 1 октомври, докато завърши, ще има някъде Между 4 и 5000 промени в правния ред“.

Кодексът за социалното осигуряване е приет през 2000 година и към момента има 159 изменения и допълнения. Законът за ДДС е изменен и допълнен 3 пъти преди да влезе в сила още 6 пъти в годината, в която е влязъл в сила, даде примери Вълчев. Заради промени в Наказателния кодекс например, шофьор, ударил минувач на пешеходна пътека, ще бъде наказан по-тежко от друг, който с колата си е излязъл на тротоара и помел спирка.

„Има много случаи, в които всъщност умишлени престъпления се наказват по-леко, отколкото престъпления, извършени при непредпазливост“.

Според Вълчев е необходима цялостна реформа в системата на наказанията, но няма обществен натиск за такава. Той обаче е оптимист, че промени в НПК ще има, защото там има политическа воля и интереси.

„Проблемът за персонализацията на прокуратурата, според мен, неправилно се интерпретира. Големият въпрос, според мен, е: "Ние, при тези правомощия на прокурорите, които в момента имат по НПК, искаме ли наистина да децентрализираме системата?" Аз лично не съм убеден, че е добра идея! Ако се децентрализира, ще създадем много силни феодални владения“.

Според Вълчев обществото е много чувствително към мерките за неотклонение на обвиняемите, но при дълги предварителни производства, а у нас те са „много дълги“, е възможно някой да се възползва от смекчаването или утежняването на тези мерки.

„Хората сякаш не разбират, че задържането под стража е мярка, не е наказание. Този човек още не е осъден. Сериозно трябва да се работи хората да разберат какво трябва да се случи. Човек се задържа под стража, не за да бъде наказан, а за да може да протече нормално наказателното преследване и той да не се отклони“.

Съдът трябва да бъде разтоварен от наказателни функции. Върви се обаче в обратна посока, коментира деканът на Юридическия факултет:

„Ако прокурорът бил откажел да образува, съдът да го задължи?! Ама ти как ще задължиш един човек да спечели дело? Нали си давате сметка за абсурдността! Съдът е арбитър, него не трябва да го бъркаме с тая работа. Ако трябва, да създадем паралелни органи по повдигане на обвинение, ако трябва - ще дадем възможност на пострадалия да повдигне…“.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Комисията по здравеопазване обсъжда: До 3 месеца ТЕЛК да имат достъп до пациентските досиета в НЗИС

Депутатите от Комисията по здравеопазване ще обсъдят решение, с което да се задължи  министърът Силви Кирилов да осигури на  лекарите от ТЕЛК  достъп до пациентските досиета в здравноинформационната система. Задачата ще бъде поставена и на министъра на електронното управление Валентин Мундров. Обсъжданото проекторешение има за цел да се подобри..

публикувано на 20.02.25 в 07:40
Володимир Зеленски и Доналд Тръмп

Тръмп засили критиките си срещу Зеленски

Ден след като президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че Доналд Тръмп живее в "поле от дезинформация", американският държавен глава го нарече "диктатор". "Диктатор без избори", така Доналд Тръмп нарече президента на Украйна Зеленски като допълни, че украинският лидер трябва да действа бързо, ако иска "да му остане държава"...

публикувано на 20.02.25 в 07:39

Министрите на отбраната и на външните работи ще бъдат изслушани в парламента

Министрите на отбраната Атанас Запрянов и на външните работи Георг Георгиев ще бъдат изслушани в НС за готовността за евентуално участие на страната в специална военна операция на територията на Украйна.  Депутатите ще обсъдят и процедурните правила за попълване на съставите на още 4 регулаторни органи, сред тях членове на съдийската и прокурорската..

публикувано на 20.02.25 в 07:28

Владимир Митев за влаковата катастрофа в Румъния: Не е ясно дали жп инфраструктурата е причината

Към момента не може да се каже дали жп инфраструктурата е причината за влаковата катастрофа в Румъния.  Това каза в интервю за предаването "Преди всички" журналистът от румънската секция на Радио България Владимир Митев.  Машинист е загинал при катастрофа между товарни влакове в Румъния По думите му е очевидно, че има проблеми с жп..

публикувано на 20.02.25 в 07:20

Незрящи мериха сили в кулинарен конкурс в Монтана

Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни проблеми показаха, че могат да готвят и то вкусно, да аранжират приготвените от тях ястия и най-важното - да се чувстват полезни. Кулинарният конкурс в Монтана бе възстановен след дълги години...

публикувано на 20.02.25 в 06:45

Рекордно ниски температури се очакват в Кипър

От днес в Кипър навлиза антициклонът "Корал", с който на средиземноморския остров идва необичайно силен студ с рекордно ниски температури под нулата, обяви Метеорологичната служба. Властите призоваха гражданите да пестят електроенергия, за да може енергийната мрежа да издържи на повишеното търсене.  Кипър ще изпита редки, нетипични за средиземноморския..

публикувано на 20.02.25 в 05:09
Киър Стармър

Киър Стармър защити Володимир Зеленски

Британският премиер Киър Стармър изрази подкрепа за Володимир Зеленски като "демократично избран лидер", след като американсия държавен глава Доналд Тръмп нарече украинския президент "диктатор". Стармър разговаря със Зеленски по телефона в сряда вечерта и каза, че е "напълно разумно Украйна да не провежда избори по време на война, както направи..

публикувано на 20.02.25 в 01:57