"Юридическото образование едно от първите нетеологични образования още при създаването на университетите от 11 век. насетне. Не е чудно, че освен специализирани знания в областта на правото, то дава и една широка хуманитарна основа", убеден е деканът, който споменава имената на бележити възпитаници като Димчо Дебелянов, Христо Смирненски, Йордан Йовков, Антон Дончев, Владимир Свинтила, оперният певец Борис Христов...
Как стои юридическото образование у нас на Европейския терен
„За разлика от дейности като химията, физиката, математиката, където има пълна съизмеримост, в правото това не е възможно и то, за добро или за лошо, в някаква степен остава преимуществено национално. Българските юридически факултети, според мен, стоят сравнително добре. Големият въпрос не идва от това дали те имат някакво специално по-високо или по-ниско качество, а по-скоро идва от това, че самото университетско образование в рамките на постмодерните общества е в някаква степен разколебано. При създаването на университета някак си е било ясно за българите, че, ако човек иска да успее, той трябва да прати децата в училище, гимназия, да минат през университета и ще бъдат успешни. Като че ли през последните десетилетия твърде много станаха начините човек да успее в обществото и те далеч не винаги преминават през дипломата. За съжаление, в нашето общество се настани и разбирането, че всеки би могъл да прави всичко, че няма някакви специални изисквания, че не е нужно да тежиш в своята професионална общност, за да управляваш някаква система. Самият правен ред търпи проблемите на този тип кадрови подбор. В България се правят между 800 и 1000 промени в правния ред годишно. Това значи, че един човек, който е започнал сега да учи право в нашия факултет, на 1 октомври, докато завърши, ще има някъде Между 4 и 5000 промени в правния ред“.
Кодексът за социалното осигуряване е приет през 2000 година и към момента има 159 изменения и допълнения. Законът за ДДС е изменен и допълнен 3 пъти преди да влезе в сила още 6 пъти в годината, в която е влязъл в сила, даде примери Вълчев. Заради промени в Наказателния кодекс например, шофьор, ударил минувач на пешеходна пътека, ще бъде наказан по-тежко от друг, който с колата си е излязъл на тротоара и помел спирка.
„Има много случаи, в които всъщност умишлени престъпления се наказват по-леко, отколкото престъпления, извършени при непредпазливост“.
Според Вълчев е необходима цялостна реформа в системата на наказанията, но няма обществен натиск за такава. Той обаче е оптимист, че промени в НПК ще има, защото там има политическа воля и интереси.
„Проблемът за персонализацията на прокуратурата, според мен, неправилно се интерпретира. Големият въпрос, според мен, е: "Ние, при тези правомощия на прокурорите, които в момента имат по НПК, искаме ли наистина да децентрализираме системата?" Аз лично не съм убеден, че е добра идея! Ако се децентрализира, ще създадем много силни феодални владения“.
Според Вълчев обществото е много чувствително към мерките за неотклонение на обвиняемите, но при дълги предварителни производства, а у нас те са „много дълги“, е възможно някой да се възползва от смекчаването или утежняването на тези мерки.
„Хората сякаш не разбират, че задържането под стража е мярка, не е наказание. Този човек още не е осъден. Сериозно трябва да се работи хората да разберат какво трябва да се случи. Човек се задържа под стража, не за да бъде наказан, а за да може да протече нормално наказателното преследване и той да не се отклони“.
Съдът трябва да бъде разтоварен от наказателни функции. Върви се обаче в обратна посока, коментира деканът на Юридическия факултет:
„Ако прокурорът бил откажел да образува, съдът да го задължи?! Ама ти как ще задължиш един човек да спечели дело? Нали си давате сметка за абсурдността! Съдът е арбитър, него не трябва да го бъркаме с тая работа. Ако трябва, да създадем паралелни органи по повдигане на обвинение, ако трябва - ще дадем възможност на пострадалия да повдигне…“.
Министър-председателят на Румъния Марчел Чолаку е сигурен участник на втория тур на президентските избори в страната на 8 декември. Данните от екзитпол, публикувани непосредствено след края на днешния първи тур, показват незначителна разлика между следващите трима кандидати за поста държавен глава в северната ни съседка. Това съобщи АФП. За..
Руската Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с американските ракети ATACMS, съобщава Уолстрийт джърнъл, като се позовава на Института за изучаване на войната. Институтът е изготвил карта на около 200 военни обекта като летища, учебни полигони и складове за боеприпаси, които попадат в обсега на ракетите ATACMS и Storm..
Полицията в София издирва трима души, които са нападнали и набили продавач в търговски център. Инцидентът е станал в късния следобед. По първоначална информация нападателите са тийнейджъри. Причината за нападението е забележка, отправена от пострадалия към младежите. На мястото има екипи на полицията.
Антарктическата ни база е открита за новия полярен сезон. Това съобщиха във фейсбук от Българския антарктически институт като цитираха ръководителя на Българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев по информация на Елка Василева - единствената жена, която е на базата в момента. На 23 ноември 2024 г. българската антарктическа база "Св...
Основно България и Румъния изпълниха своите задължения. Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев в предаването на bTV "Защо, господин министър" по повод пълноправното членство на страните в Шенген от 1 януари 2025 година. По думите на Главчев натискът върху българската граница с Турция, свързан с нелегалните опити за..
11 400 жители на област Кюстендил са подали заявление за помощ за отопление, по данни на Регионалната дирекция "Социално подпомагане“. Издадените заповеди за отпускане са 9 732, а издадените заповеди за отказ – 1361. В процес на обработка са 272 заявления. Целевата помощ е в размер на 110.75 лв. на месец или общо 553.75 лв. Тя се отпуска за..
Службата за сигурност на Украйна показа пред журналисти останките на руската балистична хиперзвукова ракета "Орешник", която беше изстреляна в четвъртък по украинския град Днипро, съобщиха Франс прес и Асошиейтед прес. От службата са потвърдили, че пускът на ракетата се е състоял от полигона "Капустин Яр" в Астраханска област и тя е преодоляла..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..