Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две комисии на НС - едно решение за изпращане на въоръжение за Украйна

Министър Стоянов: Решение за въоръжение за Киев да не ограничава българските отбранителни способности

Външният министър Николай Милков (вляво), вътрешният министър Димитър Стоянов (в центъра) и началникът на отбраната адм. Емил Ефтимов на съвместното заседание на Комисията по външна политика и Комисията по отбрана в НС - 2 октомври.
Снимка: БГНЕС

Окончателно двете ресорни парламентарни комисии - по отбрана и външни работи, одобриха решението за предоставяне на военна и военно-техническа помощ за Украйна. Редакцията стана след около три часа обсъждане.

Предложението подкрепиха депутатите на ГЕРБ, ДПС и "Продължаваме промяната" от двете комисии и в двете комисии. "Възраждане“, БСП и "Български възход" гласуваха против. Решението отчита, че подкрепата се дава съобразно българските възможности и гарантирайки сигурността и защитата на населението.

След вземането на решението Министерският съвет ще има един месец, за да подготви предложението си за военна и военно-техническа помощ. В кратък срок МС трябва да подготви подписването на споразумения за необходимото военно оборудване, съобразно българските възможности.

Към ангажиментите на правителството са добавени нуждите от това със съюзниците от НАТО да се преговаря за предоставяне на допълнителни способности. Прави впечатление, че тук са отпаднали кратките срокове, в които трябва да се случи това.

В проекта са декларирани и намеренията за подкрепа на следвоенното възстановяване на Украйна, както и подкрепа за страната в Европейския съд за правата на човека.

Пред БНР военният министър Димитър Стоянов заяви, че политическото решение не трябва да ограничава българските отбранителни способности: "Тежко въоръжение, конкретно искано от украинската страна, трудно бихме предоставили поради простата причина, че ние ще загубим конкретни способности“.

На въпрос какво следва, ако депутатите вземат такова решение, той отговори така: "Ако депутатите решат, те няма да решат конкретно какъв тип въоръжение да бъде предоставено".

От парламентарната Комисия по отбрана беше одобрено и решението за купуване на още осем изтребителя Ф-16. До 15 декември България трябва да каже дали приема предложението за сделката на  стойност 1,32 милиарда долара.

Служебният министър на отбраната Димитър Стоянов каза, че въпреки гласуването в парламентарните комисии има още процедури. Той отхвърли твърденията на БСП, че служебният кабинет е предвидил средства в бюджета за закупуване на самолети "Грипен".   

Сега предложенията трябва да бъдат разгледани от всички депутати, като с това за военната помощ по план трябва да започне утрешната работа на Народното събрание.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗП е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити

Комисията за защита на потребителите е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити във връзка с неравноправни клаузи в техните договори. Това съобщиха от регулатора в писмо до медиите. От КЗП отбелязват, че се наблюдава тенденция някои от фирмите за бързи кредити да пренасят незаконосъобразните такси в своите тарифи с цел да заблудят..

публикувано на 03.02.25 в 21:47
Кирил Петков

Кирил Петков настоя за 100% връщане на машинния вот

Гласуването на избори трябва да стане 100% с машини и от "Продължаваме промяната" ще настояват за промени в изборните правила, за да бъдат избегнати каквито и да е манипулации с хартиените бюлетини. Това каза на пресконференция в Плевен съпредседателят на ПП Кирил Петков. Кирил Петков каза, че е много важно гласуването на избори да е само с..

публикувано на 03.02.25 в 21:42
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте (вдясно) и министър-председателят на Великобритания Киър Стармър - Брюксел, 3 февруари 2025

Генералният секретар на НАТО: Конфликтът не е само между Украйна и Русия

Без Съединените щати НАТО, или както и да се нарича в такъв случай отбранителен съюз на част от Запада, няма да работи. Това заяви днес генералният секретар на НАТО Марк Рюте: "По много причини - в случая с Украйна например - там конфликтът не е само между Украйна и Русия. Проблемът е геополитически и САЩ го разбират. Европейските съюзници - също...

публикувано на 03.02.25 в 21:19
Фридрих Мерц на откриването на конгреса на ХДС - Берлин, 3 февруари 2025

В Берлин започна извънредният конгрес на ХДС

Ще успее ли кандитатът за канцлер на германския консервативен ХДС Фридрих Мерц да обедини партията си зад своята политическа програма само три седмици преди изборите?  Днес той ще получи отговор на този въпрос - в Берлин започна извънредният конгрес на ХДС. Рядко конгрес на ХДС се е провеждал под такава полицейска защита. 700 полицаи охраняват днес..

публикувано на 03.02.25 в 20:33
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

Рюте: За Запада е най-добре да остане единен

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте нарече тази вечер "наивни" представите за Северноатлантически алианс без ключова роля в него за Съединените щати. "За Запада е най-добре да остане единен", заяви Рюте и увери, че такава е все още преобладаващата нагласа в Съединените щати, включително в Белия дом. Това единство няма да бъде накърнено от..

публикувано на 03.02.25 в 20:16
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов дава брифинг за медиите -  3 февруари 2025 г.

МВР с план за действие срещу разпространението на вейпове с опасни вещества

МВР ще представи план за действие срещу разпространението на вейп устройства (за пушене на течност) с опасни вещества, съобщи вътрешният министър Даниел Митов  по повод свикването за 18 февруари на Консултативния съвет по национална сигурност при президента заради разпространението на наркотични и упойващи субстанции сред подрастващите...

публикувано на 03.02.25 в 20:10
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Чрез мита за ЕС Тръмп иска да наложи волята си, не става дума за съревнование

Европа трябва да се готви за мита от САЩ, щом президентът Доналд Тръмп обеща, че и за Европа ще има мита, то неминуемо това съвсем скоро ще се случи . Това каза пред БНР икономистът и университетски преподавател Стоян Панчев от ЕКИП. " Третирането на Европа ще бъде като към Мексико и Канада, не като към Китай . От Европа ще се искат разни неща, ще..

публикувано на 03.02.25 в 19:23