Това каза за БНР депутатът от ГЕРБ-СДС и председател на Комисията по отбраната в НС Христо Гаджев по повод решението на парламента да бъде изпратена военна помощ за Украйна. Една от най-големите необходимости на Украйна в момента е от боеприпаси, подчерта той:
„Българската армия, освен оперативните наличности, които използва в момента, има и такива, които са в резерв. Украинската страна иска - една от най-големите ѝ необходимости - 122-милиметрови и 152-милиметрови артилерийски снаряди. Българската армия има изобилие от подобни. Междувременно МС е внесъл програма за модернизация на армията, в която предвижда подмяната на нашите системи от тези калибри на НАТО-вски – 155 мм. И ние трябва, съответно, постепенно, да подменим и нашите боеприпаси. Ако успеем да предоставим една част от боеприпасите, които в момента са ни налични, с ангажимент те да ни бъдат подменени с НАТО-вски стандарт след няколко години, когато ще дойдат новите системи, то тогава ще имаме успешен проект и ще можем ефективно да помогнем. Това е един прост пример как работи механизмът“
Не трябва да се изчака подмяната преди да изпратим военна помощ, тъй като има необходимост от време, за да бъда произведени някои от новите неща, с които ще бъде подменено нашето въоръжение, подчерта той
„Боеприпаси категорично може да предоставим. Също така трябва да видим и какви са необходимостите на Украйна за самото въоръжение“.
Докато Министерството на отбраната и МС правят своите анализи, същият процес паралелно ще тече и в НС, декларира Гаджев. Служебното правителство би могло да блокира процеса, защото НС няма характерните инструменти за влияние върху кабинета, допълни той. Затова е изискано да се внесе не само доклад на МС, а и проекторешение на парламента. Ще се търси и информация какво е продала оръжейната ни индустрия зад граница от началото на годината. „Има огромен бум на продажбите“, категоричен е той.
ПВО комплексите С-300 наближават края на жизнения си цикъл. Модернизацията им би струвала между 300 и 500 милиона лв. по данни от анализ на МО. Закупуването на нови системи пък би струвало над 1.5 млрд. лв.
„Тоест, ако не търсим решение как да намалим тези цени и да имаме икономически ефект как да не трябва да плащаме 2 пъти за един продукт... Трябва да се възползваме, защото, ако искаме да обновяваме въоръжението в армията, това струва много пари“.
Гаджев очаква подобно съотношение на гласовете в НС и при гласуването на решението за покупка на втора партида Ф-16. Още от първия проект през 2016 г. за придобиване на нови самолети е било заложено те да са 8 + 8. Политикът е категоричен, че това не е огромен разход във време на криза, тъй като до 2025 г. държавата ще трябва да плати общо 150 млн. долара, а не милиарди.Гаджев разкритикува като „глупост“ именуването на политиците, одобрили изпращането на военна помощ за Украйна като „коалиция на войната“ и изтъкна, че и противниците могат да бъдат наречени „коалиция в полза на агресора“, но подобни формулировки са некоректни.
Политикът повтори тезата на ГЕРБ-СДС, че гражданите трябва да имат право да гласуват и с хартиена бюлетина. Той е категоричен, че партията полага „абсолютно всички усилия да има правителство с първия мандат и ще продължим с тези усилия“. Той призова останалите партии „да излязат от кампанията и да не мислят, че скоро пак ще влезем в кампания, а да помислят държавнически“.
Той е категоричен, че гласуванията по определени теми не са основа за съставяне на правителство:
„По тази логика може да намери коалиция между ПП, ДБ и Възраждане“ (които са против връщане на хартиената бюлетина б.р.).
В 18:30 ч. от Съдебната палата в София ще тръгне протестно шествие до площад "Народно събрание", организирано от инициативата "Правосъдие за всеки". Преди шествието ще има митинг срещу "избирателното правосъдие" и срещу това, че "цялата съдебна власт с изтекли мандати е в ръцете на задкулисието от ДПС и ГЕРБ" Да кажем ясно "ДА на..
Броят на убитите при изблика на насилие в Южна Сирия, е надхвърлил 200 души, предаде Франс прес. Сблъсъците между друзи и бедуини, избухнали в неделя в провинция Суейда, доведоха до множество жертви. На мястото бяха изпратени сили на новите сирийски власти, които през декември миналата година отстраниха дългогодишния президент Башар ал Асад,..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е хуманна и жената да има позитивно преживяване . Това каза в интервю за БНР Надежда Цекулова, журналист и правозащитник. Няма данни за физическа агресия спрямо родилка при раждане на бебето..
Представители на отбранителната индустрия и на изпълнителната власт ще подпишат меморандум за подобряване на взаимодействието. Без да са ясни подробности меморандумът би трябвало да уреди няколко ключови въпроса, сред които и този дали държавата ще дава повече поръчки към собствената си индустрия. Този въпрос повдигна през април Петър..
Протест пред Община Кюстендил срещу изграждането на фотоволтаици е насрочен за 8 ч. Предвижда се и шествие от центъра на града до вече действаща фотоволтаична централа, построена върху над 1000 декара бивша земеделска земя между селата Коняво и Дворище. Настоява се за спиране на правния произвол и липсата на контрол от институциите, както и..
Жителите на три села от Община Добричка ще протестират днес заради системната липса на вода. Те обясняват, че проблемът е от години, но никой не работи за решаването му. Хората ще протестират в центъра на село Хитово. Над 1200 са жителите на селата Алцек, Хитово и Воднянци, които ще протестират днес. По думите на кмета на село Алцек Акиф..
Правителството ще одобри на заседанието си днес проектозакон за водоснабдяването и канализацията. Документът е разработен на основата на предходен законопроект от 2020 година, но е актуализиран, за да отговори на изискванията, разписани в Националния план за възстановяване и устойчивост. Новият закон има за цел да уреди обществените..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...