Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Димов: Повече армия, повече полиция, плюс горски и местни жители на помощ по границата!

Снимка: БГНЕС

Между България и Турция има изградени звена за координация по линия на областните управи. Тези канали са били задействани. Целта е да се изясни обстановката.

Това поясни в интервю за БНР Георги Димов, бивш генерален консул на България в Одрин, след фаталния инцидент в района на българо-турската граница, при който бе прострелян 30-годишен граничен служител.

Димов очерта няколко версии за случилото се. Първият вариант – извършителят/извършителите да са мигранти. На следващо място – да са трафиканти на мигранти, които могат да бъдат както чужди, така и български граждани. Третото – произвелите стрелбата да са трафиканти на наркотици, оръжие или други лица, замесени в терористични действия. Като четвърти вариант бившият консул посочи стрелба от страна на турски военнослужещ или полицай, което обаче по думите му е "твърде малко вероятно".

"Най-вероятно или са трафиканти, или са каналджии. Не ги спираме. Това е проблемът."

Служебният министър на вътрешните работи Иван Демерджиев на инспекция в района на българо-турската граница през септември 2022 г.   Снимка: БГНЕС

"На първо време, в тактически план – със сигурност повече армия, повече полиция, плюс горски служители и местни жители, които да бъдат ангажирани. Да имат нужната подготовка като защитници на границата. Не ме разбирайте да ги сложим като пушечно месо на границата. Могат да бъдат използвани като познавачи на терена", заяви Георги Димов в предаването "Преди всички". Той допълни, че турската граница се охранява от военни, а не от полицаи.

"Сега се кърпи това телено съоръжение, но трябва да помислим за изграждане на нещо по-сериозно – бетонна стена", коментира бившият консул в Одрин.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теменужка Петкова

Теменужка Петкова обясни за нарастването на дълга

Министърът на финансите Теменужка Петкова обясни защо дългът за догодина нараства до 10,5 милиарда евро. В него е включено финансирането на дефицита от 3,6 милиарда евро, рефинансирането на старите дългове и допълнителни разходи: "Рефинансиране на падежиращ дълг - 1,4 млрд. евро, за придобиване на дялове и акции - 1,2 млрд.евро, други финансиращи..

публикувано на 18.11.25 в 16:55

Балканите като тестов полигон за политическо влияние през алгоритми

България и целият Балкански регион се превръщат в успешен тестов полигон за нов тип политическо влияние, което не минава през медии, а през алгоритми. Това е един от изводите в аналитичния доклад "Справяне с ТикТок-крацията на Балканите", изготвен от базираната в Брюксел неправителствена организация Балканска инициатива за свободни медии съвместно..

публикувано на 18.11.25 в 16:44
На заседанието на Комисията по здравеопазването в НС - 18 ноември 2025 г. На снимката -  в центъра в дъното е председателят на комисията Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС.

Парламентарната комисия по здравеопазване прие проекта за бюджет на НЗОК за 2026 г.

Без информация как ще бъдат разпределени целевите средства за заплати на лекарите и медицинските сестри, заложени в бюджета на Здравната каса, депутатите от ресорната парламентарна комисия приеха на първо четене предложената рамка. Проектобюджетът на НЗОК влиза на първо четене в две парламентарни комисии Против проекта гласуваха от ПП-ДБ,..

публикувано на 18.11.25 в 16:42

Гуцанов е поискал от НОИ разчети какви средства са необходими за добавки на пенсионерите

Социалният министър Борислав Гуцанов обяви, че е поискал от Националния осигурителен институт всички разчети за това какви средства са необходими за коледни добавки на пенсионерите: "Знаете, че и в най-тежка ситуация - дори пролетта имаше Великденски надбавки, така че и тук също ще намерим решение. Чакам на писмото, което съм пуснал до НОИ, да..

публикувано на 18.11.25 в 16:33

Нов кабинет на "Искам бебе" в Ловеч предлага безплатни прегледи и консултации

В Ловеч беше открит кабинет на фондация "Искам бебе" за безплатни прегледи и консултации на семейства и двойки с репродуктивни проблеми. Новият кабинет се намира в сградата на  бившата детска поликлиника на болницата и е предоставен на фондацията от общината.  Председателят на фондацията Радина Велчева каза, че е направен..

публикувано на 18.11.25 в 16:21
На заседанието на Комисията по бюджет и финанси в  НС - 18 ноември 2025 г. На снимката в центъра е депутатът от ДПС-НН Йордан Цонев и вдясно -  председателят на комисията Делян Добрев от ГЕРБ-СДС.

Комисията по бюджет и финанси прие проектобюджета на ДОО - 13 "за" и 8 "против"

Бюджетната комисия в парламента одобри с 13 гласа "за", осем "против" и нито един "въздържал се" на първо четене проектобюджета на Държавното обществено осигуряване за 2026 година. Той предвижда ръст с два процентни пункта на вноската за пенсия, средната пенсия да достигне 541,20 евро, пенсиите да се осъвременят от 1 юли по Швейцарското правило с..

публикувано на 18.11.25 в 16:00
Министърката на финансите Теменужка Петкова

Финансовият министър: Рано е да се изчислява възможността за коледни добавки

Министърът на финансите Теменужка Петкова посочи, че "още е рано" да се изчислява възможността за коледни добавки за пенсионерите.  Припомняме, че председателят на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски поиска възрастните хора да получат добавка от 110 лева за Коледа:   Управляващите търсят възможности за коледни добавки за пенсионерите "Ние следим..

публикувано на 18.11.25 в 15:59