Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прокурорската колегия на ВСС ще избира директор на Националната следствена служба

Единственият номиниран е настоящият ръководител на националното следствие Борислав Сарафов.
Снимка: БГНЕС, архив

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет ще избира директор на Националната следствена служба.

Единственият номиниран е настоящият ѝ ръководител Борислав Сарафов. Главният прокурор Иван Гешев, чийто заместник е, и още трима члена на Прокурорската колегия номинираха Сарафов за втори мандат. Един от основните им аргументи беше, че първият му е бил успешен.

Настоящият шеф на Националното следствие вече получи положителните оценки на Комисията по атестирането и конкурсите и по "Професионална етика" към Прокурорската колегия. Според членовете им, които днес ще участват и в избора му, няма данни, поставящи под съмнение притежаваните от него високи професионални качества, безспорна квалификация, опит, специфична подготовка и доказани ръководни и административни умения. След анализ на медийни публикации е констатирано, че Борислав Сарафов притежава и необходимите нравствени качества.

Днес той ще изложи концепцията си за управлението на Националната следствена служба през следващите пет години и ще отговаря на въпроси на членовете на Прокурорската колегия. Към него няма постъпили становища и въпроси отвън.

За да спечели втори мандат и така да запази позицията си на заместник -главен прокурор по разследването, Борислав Сарафов трябва да получи подкрепата на поне 8 от в момента 10-членната Прокурорската колегия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очаква се прокуратурата да предяви новите обвинения срещу кмета на Варна

Днес се очаква прокуратурата да предяви и оповести новите си обвинения срещу кмета на град Варна Благомир Коцев.  Кметът на морската столица беше арестуван на 8 юли по време на акция на Комисията за предотвратяване на корупцията. Оттогава той се намира в ареста. Кметът на Варна Благомир Коцев вече е обвиняем за участие в престъпно сдружение..

публикувано на 31.10.25 в 07:59
Мариян Събев

Мариян Събев: Мнозинството разполага с абсолютната власт, опозицията няма лостове

" Част от промените предвиждат разширяване на броя на зам.-директорите и зам.-ръководителите на службите, което потенциално би дало допълнителен достъп до информация на политически партии. Това би представлявало проблем ".  Това заяви пред БНР Мариян Събев, експерт от Центъра за изследване на демокрацията, в коментар за службите за сигурност и..

публикувано на 31.10.25 в 07:58
Румен Радев

Президентът ще удостои с почетен знак дейци на културата

В навечерието на Деня на народните будители държавният глава Румен Радев ще удостои с Почетния знак на президента изявени български културни дейци в областта на сценичното, музикалното и изобразителното изкуство, както и читалищното и академичното дело.  ПрзТова ще стане на официална церемония в Гербовата зала на президенството. 

публикувано на 31.10.25 в 07:48

Последен срок за пренастройване на апаратите в таксита в лева и евро

До днес е срокът, в който трябва да бъдат пренастроени апаратите в такситата, така че да издават касови бонове в лева и евро.  Подменени, съгласно Закона за въвеждане на еврото, трябва да бъдат и стикерите с обозначените цени за превоз в двете валути върху таблото и стъклото на автомобила.  За БНР председателят на Националния таксиметров синдикат..

публикувано на 31.10.25 в 07:12
Летище

Жертви и транспортни затруднения след порой в Ню Йорк

Поройни дъждове в Ню Йорк  превърнаха улиците в реки, причиниха наводнения и затруднения в транспорта. Най-малко двама души са загинали.  39-годишен мъж е загинал в наводнен  приземен етаж в "Бруклин", а друг 43-годишен - в наводнено котелно помещение във "Вашингтон Хайтс", в "Манхатън".  В североизточната част на САЩ повече от 5 000 полета бяха..

обновено на 31.10.25 в 06:57

Десетки жертви и щети за милиарди след урагана Мелиса

Близо 50 са жертвите на урагана Мелиса, който премина през Карибите и се насочи към Бермудските острови. 19 са загиналите в Ямайка, съобщи министърът на информацията Дана Морис Диксън.  Продължават транспортните затруднения в страната, както и в Куба, където бурята причини значителни щети и прекъсна комуникациите.  30 души са загинали в..

публикувано на 31.10.25 в 06:35

НС разглежда промените в Закона за защита на потребителите

Депутатите ще разгледат на първо четене промените в Закона за защита на потребителите, които създават механизъм за предявяване на колективни искове. Законът за защита на потребителите е първа точка в дневния ред на депутатите. В него Комисията за защита на потребителите се посочва като национално звено за контакт в европейската система за бързо..

публикувано на 31.10.25 в 05:05