Това каза пред БНР руският разследващ журналист Андрей Захаров, който ще се включи в днешната конференция "Новите фронтове във войната". Захаров работи за руската секция на BBC.
"Ние поемаме тези рискове - да наричаме войната война, да говорим за тази война. Четат ни в "Телеграм", гледат видеата ни в YouTube. YouTube не е блокиран и няма да бъде блокиран засега, защото това е голям проблем от техническа гледна точка и хората използват VPN. Аз написах за корупцията в руската армия преди няколко седмици. Тази статия беше прочетена от 600 000 души", посочи той.
Захаров е обявен за чуждестранен агент от Руската федерация. По думите му първоначално това е изглеждало като наказание, но сега вече е като награда.
"Трябва да слагаш навсякъде, където пишеш, голям надпис, че си чуждестранен агент, и да изпращаш отчет на всеки три месеца колко пари имаш и за какво си ги изхарчил. Ако не го правиш, могат да те глобят. Не може да не го следваш, ако живееш в Русия. Официално ти казват, че ти си враг на народа", обясни той.
Захаров има интерес към семейството на руския президент. В едно от разследванията му става дума за трета негова дъщеря.
"През 2020 г. все още беше възможно да правиш разследване за Путин в Русия. След това станах чуждестранен агент и все още исках да живея и работя там. Но 2 или 3 седмици след това забелязах, че ме преследват. Бях уплашен. Тогава избягах сам през Киргизстан, след това дойде семейството ми (съпругата му е българка – бел. ред.)", разказа в предаването "Преди всички" журналистът.
Според руския журналист подготовката за войната в Украйна е започнала още преди няколко години със събитията около Навални, който е бил отстранен, за да няма силен опозиционен лидер. Последвало е въвеждането на категорията "чуждестранен агент".
Да не вярваш на властта в Русия означава излизане от зоната на комфорт и да изпаднеш в малцинство, подчерта Андрей Захаров.
"Това е сложно. То е част от нашето колективно несъзнавано."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск. Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца. "Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у нас е висока, а в същото време държавата няма програма за откриването на тези хора и намаляването на риска да се роди дете с тежката форма на болестта. Проблемът и възможните решения бяха обсъдени от..
Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш само в едно нещо, което е неконтролируемо, очевидно ще имаш проблеми . Този коментар направи..
През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..
"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..
В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..