Годишният темп на инфлация в България се забави през октомври за пръв път от 20 месеца насам, достигайки 17,6% спрямо 18,7% през септември, когато беше достигната най-високата инфлация от 1998 г. насам, показват данни на Националният статистически институт (НСИ).
Спрямо септември тази година потребителските цени в нашата страна се повишават през октомври с 0,9%, след като месец по-рано те също се повишиха с 1,2 на сто.
Спрямо октомври 2021 г. инфлацията се забави до 17,6% от 18,7% месец по-рано, достигайки най-ниско ниво от юли 2022 г. насам.
Инфлацията от началото на годината (октомври 2022 г. спрямо декември 2021 г.) достига 15%, а средногодишната инфлация за периода ноември 2021 - октомври 2022 г спрямо ноември 2020 г. - октомври 2021 г. е 13,8 на сто.
Най-солиден ръст през октомври спрямо месец по-рано има при цените на облекло и обувки (повишение със 7%), развлечения и култура (с 2,7%), на хранителните продукти и безалкохолни напитки (с 2,3%) и здавеопазване (с 2,1%).
В същото време намаляват цените за жилищни комунални услуги, като вода, електроенергия, газ и други горива (понижение с 2,1% на месечна база) за транспорт (с 1,4%) и в сектора на съобщения (с 0,1%).
При хранителните стоки най-съществено е поскъпването през октомври на пипер (с 9,4%), пълномаслено прясно мляко (със 7,6%), картофи (с 6,7%), кашкавал (с 6.5%), сол (с 6,2%), яйца (с 5,5%), сирене (с 4,25) и захар (с 4,15).
Спад с 5,3% има при цените на ябълки, на олио - с 2,8%, на зрял лук - с 2,3%, на листни зеленчуци - с 1,7% и на птиче месо - с 1,5%.
Скок на цените с 30,8% през октомври е отчетен при централното газоснабдяване, с 22,9% при пътническия въздушен транспорт, с 21,3% на цените на метана за ЛТС, с 3,5% на автомобилен бензин А95H, с 2,1% на автомобилен бензин А100Н, на газ пробан-бутен за ЛТС - с 2% и на дизеловото гориво - с 0,9%.
През октомври 2022 г. цените на лекарствените продукти са се увеличили с 2,6% спрямо предходния месец, а цените на лекарските и стоматологичните услуги са се увеличили съответно с 1,1% и с 0,7%.
Хармонизираната инфлация (индексът HICP според общите европейски стандарти) през октомври пък нараства с 0,6% на месечна база, докато хармонизираната потребителска инфлация на годишна база се забави до 14,8% от 15,6% през септември.
Хармонизираният индекс на потребителските цени е сравнима мярка на инфлацията на държавите от ЕС. Той е един от критериите за ценовата стабилност и за присъединяването на България към еврозоната.
Индексът на цените за малката кошница пък се повишава през октомври с 1,9% спрямо месец по-рано и с 19,7% от началото на годината, след като през първите девет месеца на 2022 г. инфлацията в малката потребителска кошница се повиши със 17,4% спрямо същия период година по-рано.
През октомври 2022 г. цените на стоките и услугите от малката кошница за най-нискодоходните 20% от домакинствата са се променили спрямо предходния месец, както следва: увеличение с 3,0% при нехранителните продукти, увеличение с 2,0% на цените на хранителните продукти и с 0,1% на услугите.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в понеделник, че намалява 50-дневния срок, който даде на Русия за слагане край на войната ѝ в Украйна, заявявайки, че е разочарован от руския президент Владимир Путин, предаде Ройтерс. Тръмп: 100% мита за всички с търговски отношения с Русия "Разочарован съм от президента Путин“, каза той пред..
С 60 000 повече са повикванията на спешния телефон 112 от началото на месец юли в сравнение с изминалия месец юни заради усложнената пожарна обстановка в страната. От националната телефонна линия за спешни повиквания допълват, че е необходимо гражданите да останат на линия до получаване на отговор от оператор от 112. Засиленият трафик..
Споразумението за митата между ЕС и САЩ предизвика разнопосочни реакции, включващи както облекчение, така и предупреждения за твърде висока цена. В замяна на това, че Вашингтон ще облага европейския внос не с 30%, а с 15% мито, Евросъюзът ще трябва да купува повече енергоресурси и оръжия от САЩ, като инвестира в американската икономика стотици..
Работата на системата BG-ALERT е отлична, а ако говорим за функциониране на системата - как се използва, там сме в процес на обучение . Такава оценка на системата за ранно известяване на населението направи главен комисар Николай Николов, бивш директор на ГДПБЗН, сега съветник на министъра на вътрешните работи, в интервю пред БНР...
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". "Финландската метеорологична асоциация отчете 14 дни с максимални температури, които не са отчитани, откакто се водят метеорологични наблюдения. Северна Европа, Сибир, Северният..
Продължават гасенето на пожара в местността Бакаджика край Ямбол. От сутринта се прокарват просеки с булдозер, на терен са екипи на огнеборците, три пожарни автомобила, две специализирани коли на Горското и 20 военнослужещи. Огънят вече е унищожил около 6000 декара - лозов масив, иглолистна гора, стърнища, сухи треви и храсти. Именно от..
Продължават усилията за овладяване на пожара в Пирин, където огънят засегна около 12 000 декара горска територия. От двете активни огнища остана само това над планинските села в община Струмяни и Кресна. По информация от оперативния щаб към момента няма застрашени населени места, но пожарът в Пирин остава най-тежкият в страната, каза директорът на..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..