Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крум Зарков е получил препотвърждение за приемането на България в Шенген

Снимка: Ангелина Пискова

Министърът на правосъдието Крум Зарков е получил препотвърждение на подкрепата на Комисията за приемането на България в Шенген по време на срещите си с еврокомисарите по правосъдието Дидие Рейндерс и на ценностите и прозрачността Вера Йоурова в Брюксел. Той отхвърли възможността страната ни да бъде разделена от Румъния.

Министър Зарков призна, че все още остава една скептична държава, която трябва да бъде убедена в присъединяването на България и Румъния към Шенген:

"Всъщност толкова категорична подкрепа не сме имали досега от тези институции. Действително остава една скептична държава, която обаче ние не сме се отказали да убеждаваме и от тази гледна точка категоричната подкрепа на Европейската комисия и тяхното уверение, че ще запознаят и останалите страни-членки с напредъка, който сме постигнали по заложените реформи, е от изключителна важност".

По отношение на Швеция, която също би могла да се окаже пречка, министър Зарков каза, че няма такава информация на този етап и се надява това да не се реализира. За евентуалното разделяне на двете страни, той заяви:

"Ние с Румъния работим заедно, заедно поискахме доброволна проверка на границата ни. Тази проверка мина блестящо. Заключенията по нея са без никакво съмнение за какво става дума, че ние изпълняваме всички технически изисквания, така че предлагам и предполагам, че заедно ще продължим до крайното решение".

Министър Зарков каза, че в тази връзка не му е бил поставян въпросът за застреляния полицай на границата с Турция.

Утре еврокомисарите ще одобрят нова оценка на мерките, предприети от България, Румъния и Хърватия, за да изпълнят правилата на Шенген, която ще препотвърди тяхната готовност да се присъединят към пространството за свободно движение.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България подписа договор с "Райнметал" за завода за барут

България подписа договора с германския оръжеен концерн "Райнметал" за изграждане на завод за производство на барут и 155-милиметрови артилерийски снаряди.  Проектът ще бъде осъществен чрез съвместно дружество между германския концерн и Вазовските машиностроителни заводи в Сопот. Договорът беше подписан от главния изпълниелен директор на..

публикувано на 28.10.25 в 12:14
д-р Станимир Хасърджиев

Владислава Цолова, НПО: Знаехме, че д-р Хасърджиев има проблеми, опитвахме се да му помогнем

"Знаехме, че д-р Хасърджиев има лични проблеми. От много време се опитвахме да му помогнем. Но той не желаеше да потърси психологическа или каквато и да е помощ. Постепенно абдикира от работата в организацията, не отговаряше на телефона си". Председател на пациентска организация е задържан за престъпление Това разказа пред БНР Владислава..

публикувано на 28.10.25 в 11:40

Над 20 пострадали в паниката след силния трус в Турция

Най-малко 26 души са пострадали, докато се опитвали панически да напуснат домовете си при земетресението тази нощ в Съндъргъ, окръг Балъкесир, Западна Турция.  Няма информация за загинали при силния трус от 6,1 по скалата на Рихтер. Голяма част от жителите на областта са изкарали нощта в джамии и училища. Вторичните трусове продължават,..

публикувано на 28.10.25 в 11:27
Пожарникари гасят унищожен автомобил на мястото на операцията край град Дженин.

Израел съобщи за неутрализирани терористи на Западния бряг

Израелските сили са убили трима палестинци, идентифицирани като членове на "терористична мрежа", при акция край Дженин, на Западния бряг, днес съобщи полицията, предаде АФП. Операцията в селището Кфар Куд е извършена съвместно от армията и елитната полицейска контратерористична част Ямам. "По време на офанзивна операция на силите на Ямам в..

публикувано на 28.10.25 в 11:17

Защо Министерството на културата не подкрепи издаването на нобеловия лауреат Ласло Краснахоркаи?

"По-ниска степен на обществена значимост от гледна точка на обществения ефект" – това е един от мотивите, с които Министерството на културата отказва да подкрепи по програмата "Подкрепа за книгата" романа "Меланхолия на съпротивата" на нобеловия лауреат Ласло Краснахоркаи. Унгарецът Ласло Краснахоркаи грабна Нобела за литература Проблемът..

публикувано на 28.10.25 в 11:08

Радев участва в Рияд в дискусия за истинската цена на икономическата сигурност

Политици, инвеститори и представители на бизнеса участват в Саудитска Арабия в деветото издание на форума "Инициатива за бъдещи инвестиции". В международната среща, смятана за една от най-авторитетните в региона, участва и президентът Румен Радев. Радев участва във форума "Инициатива за бъдещи инвестиции" в Рияд Президентът..

публикувано на 28.10.25 в 10:57
Доналд Тръмп и премиерката на Япония Санае Такаичи в Токио.

САЩ и Япония сключиха споразумение за редкоземните елементи

Американският президент Доналд Тръмп подписа споразумение с Япония за засилване сътрудничеството в преработката на редкоземни и други критични материали. Доставката на редкоземни и други критични материали за американската индустрия са основният приоритет на азиатската обиколка на американския президент. Подписването на споразумението..

публикувано на 28.10.25 в 10:56