Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Панчугов: Изборният кодекс се оказа виновен за всички беди на българската политика

Отлагането на връчването на мандат нито помага, нито вреди. Това е начин президентът да се освободи от вината, смята политологът

Христо Панчугов
Снимка: БГНЕС

"За пореден път Изборният кодекс се оказа виновен за всички беди на българската политика."

Това заяви пред БНР Христо Панчугов, политолог и преподавател в Нов български университет.

Сегашният вариант на ИК бе приет отново в рамките на около седмица, на коляно, без оценка на въздействието, припомни той.

"Че проблем с начина, по който функционира машинното гласуване има, е очевидно много отдавна. Че са нужни промени също е очевидно много отдавна. За пореден път обаче промените не са фиксирани върху истинските дефицити на изборния процес", коментира Панчугов в предаването "Преди всички".

Относно ограниченията, свързани с вота на българите зад граница, той отбеляза, че това е "опит една или друга партия да спечели служебно предимство".

"Разговорът за българите в чужбина винаги е бил този – дали те ще облагодетелстват една или друга формация. Води се разговор за това коя точно чужбина повече искаме. Бихме върнали гласовете на българите в Турция, но нямаме никакъв проблем да вземем гласовете на българите във Великобритания, докато не се окаже, че те гласуват за "Възраждане".

В рамките на почти месец нямаме нито едно име за премиер, нито един опит съставът на следващия кабинет да бъде персонализиран, подчерта в анализа си политологът.

Отлагането на връчването на мандат нито помага, нито вреди. Това е начин президентът да се освободи от вината за това, което ще се случи, смята Христо Панчугов.

"Всичко това, което се случва в момента, е опит да се пусне достатъчно силна димна завеса, за да се освободят партиите от отговорността за провала."

Първите два мандата няма да се реализират, окопите не могат да се преодолеят, допълни преподавателят.

"ДБ са на радикално различна позиция от тази на президента по много теми. Връчването на мандат от страна на президента на тях ще бъде легитимация на позиции, които той отдавна не поддържа. Ще бъде много объркан сигнал към хората, които стоят зад Румен Радев. Трудност втора ще бъде свързана с г-н Янев, който беше премиер на президента Румен Радев, но от създаването на политическата му формация досега ние виждаме само разломи между него и президента. Той беше министър в правителство, в което участваха и ДБ, и ПП и те поискаха неговата оставка за политически несъвместими позиции. Няма човек, който би очаквал мандат с участието на г-н Янев, който да бъде подкрепен от останалите политически формации, ако има каквато и да е политическа логика останала в българската партийна система. Всички пътища, без значение критиките, които чуваме, водят към това Румен Радев да връчи мандата на БСП, което за пореден път ще провали възможността за съставяне на правителство."

Според Панчугов проблемът на българската политика е, че се действа ситуационно и без визия за последствията.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20