Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Людовико Минази и Кавалерите на виолончелото

Фестивалът "Изкуството на барока" представя непознатия италиански композитор Ерменеджилдо Дел Чинкуе

Людовико Минази
Снимка: ludovicominasi.com

На 21 ноември от 19.30 ч. в Софийската градска художествена галерия ще се състои концерт под надслов „Кавалери на виолончелото“ и тогава българската публика ще може да се наслади на нещо много рядко звучащо не само у нас - произведения за три виолончели от Ерменеджилдо Дел Чинкуе. Те запълват изцяло новия албум, който Людовико Минази записа и издаде с голям успех заедно с колегите си виолончелисти Кристина Видони и Теодоро Бау, Симоне Валеротонда - лютня и Андреа Букарела - клавесин. 

е гост за поредна година на фестивала "Изкуството на барока" в столицата. Той е роден в Рим, но музиката и работата му с едни от най-забележителните ансамбли за старинна музика го отвеждат в зали от най-различен калибър по целия свят. Сърцето му, обаче, го доведе в София, където е неговата партньорка в живота, а често и на сцената - цигуларката Зефира Вълова.

"Напоследък участвам в много концерти на този фестивал, най-вече защото живея тук. Смятам, че това е фантастично бижу - възможност да се види и чуе нещо специфично, направено с много сърце, с много усилия. Аз виждам всеки ден как артистичният директор (Зефира Вълова) работи нон-стоп почти през цялата година за тези събития. Месеци наред по 12 часа на ден. Постижение е този фестивал да продължава да съществува вече 16 години - тежко е, но мисля, че резултатът е едно истинско бижу.“

Какво още разказа за своя път в бароковата музика и по световните сцени Людовико Минази - чуйте в първия звуков файл. 

Албумът със сонати за три виолончели от Ерменеджилдо Дел Чинкуе получи огромно внимание и подкрепа от музикалната критика в Европа - беше отличен от британското списание "Грамофон", френското списание "Диапазон" и италианското списание "Музика" като един от най-добрите албуми на 2022 г.

Людовико Минази отбелязва: "Един много важен артист от онова време, оставил ни много карикатури на музиканти, е Пиер Леоне Геци. Освен важен художник за епохата, той е също така сценограф и музикант, създал и ръководил Музикална академия в Рим. Той е нарисувал портрети на всички музиканти – на Вивалди, на Фаринели, на Паскуини и на Ерменеджилдо Дел Чинкуе. Геци е написал две интересни неща, които не беше много лесно да осъзная: „Ерменеджилдо Дел Чинкуе, абат и рицар, свири невероятно, има таланта да композира като професор, рисува и пише поезия, пише много красива, но много трудна за изпълнение музика, но е дилетант.“ Дилетант е дума, чийто смисъл много се е променил през годините. Смисълът за нас сега е аматьор. Но всъщност на тогавашния език това ознаава „за удоволствие“. Излиза, че той е бил „дилетант“, защото не е получавал пари за труда си – все пак той е бил аристократ. Като такъв не е било възможно да получава заплащане като музикант. Това е причината. Затова смятам, че думата дилетант присъства в текста на Пиер Леоне Геци като нещо хубаво."  

Още интересни факти за италианския композитор и осъществяването на албума с негова музика чуйте във втория звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Момчил Георгиев

Какво ни предлага 56-тото издание на фестивала "Софийски музикални седмици"?

От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..

публикувано на 23.05.25 в 13:40
Марианжела Атанасова

Изложбата "В Началото бе Локвата" - потапяне в света на водата и цветовете

Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява  поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025.   Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..

публикувано на 23.05.25 в 12:50

Защо закриват "Сцена СПАМ" в София?

Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...

публикувано на 22.05.25 в 10:04

Спомняме си за Димитър Воев - музикантът, който не се страхуваше да казва истината

Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години .  Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени.  Димитър Воев е един..

публикувано на 21.05.25 в 13:10
Зджислав Зембжуски

Кой е Зджислав Зембжуски - българският Шиндлер?

Зджислав Зембжуски  е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук  Димитър Гачев.  Зджислав Зембжуски  е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..

публикувано на 19.05.25 в 18:45

Шести международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..

публикувано на 19.05.25 в 10:26

Представиха българския филм "Сватба" в Европарламента

Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..

публикувано на 18.05.25 в 09:19