Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва да постигнем плавен преход, който не застрашава националната сигурност, категоричен е експертът от Българския енергиен и минен форум

Антон Иванов: Ограничаването на производството от въглища с 40% = внос на скъп ток след 2026 г.

"Има процедурна възможност за предоговаряне или преоценка на заложени цели и мерки в ПВУ"

2
Антон Иванов
Снимка: БГНЕС

"Ние сме поели тежки задължения да ограничим производството от въглища със значителен процент - 40%. Това ще доведе до много затруднено положение за осигуряване на вътрешния електроенергиен баланс след 2026 г. в страната, ще трябва да разчитаме на внос. А вносът в региона е на много висока цена."

Това коментира пред БНР Антон Иванов от Българския енергиен и минен форум във връзка със споровете около Плана за възстановяване и устойчивост и разписаните в него ангажименти в енергийната сфера.

"В момента всичко е политическа употреба. Иначе, назад във времето – още 2020 г., още в първия вариант на ПВУ, който беше представен от Томислав Дончев, имаше ангажимент – при други условия, да бъдат затваряни блокове на въглища. Тогава това беше обвързано с изграждане на централи на природен газ."

От ГЕРБ имат основания да алармират, защото внесеното най-накрая предложение ни задължава, без да е ясно дали ще можем да направим действия в този кратък срок за компенсиране на това задължение, поясни  Антон Иванов.

Снимка: БГНЕС

Никой досега не е подготвил и не е предлагал на Европейската комисия вариант за стратегически резерв – механизъм за капацитети. Финландия преди дни е получила одобрение за подобен механизъм, но у нас не се работи по този въпрос, заяви експертът.

"Ако няма механизъм, а такъв все още не се предвижда, не е планиран, не се обсъжда - тези наши важни за енергийната сигурност блокове да получават подкрепа, докато не работят, то това означава 1:1 затваряне на редица от мощностите в комплекса "Марица-изток". Няма защо да се заблуждаваме."

Картината е ясна – какво може да се направи при приблизително удовлетворяване на поетите ангажименти – хем България да ги изпълни, хем да постигнем плавен преход, който не застрашава националната сигурност, изтъкна Антон Иванов в предаването "Преди всички".

По думите му са необходими инвестиции за производства, при които се намаляват емисиите, както и механизъм за стратегически резерв, който да гарантира на операторите на централите средства за поддръжка на съоръженията, когато не работят.

Има процедурна възможност за предоговаряне или преоценка на заложени цели и мерки в Плана за възстановяване и устойчивост. Това обаче изисква дълъг период на разговори с ЕК, а в този период няма да могат да бъдат получавани средства. Затова е въпрос на баланс на интересите, обобщи ситуацията Иванов.

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58