Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обмисля се създаване на фонд за нациите, най-тежко засегнати от глобалното затопляне

27-а среща на ООН за изменение на климата, Шарм ел-Шейх, Египет
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Годишната среща на ООН за климата, която се провежда в Египет, беше удължена с един ден - до утре, заради преговорите за създаване на фонд за нациите, най-тежко засегнати от глобалното затопляне.

Обсъжданото предложение, направено от Европейския съюз, предвижда специален фонд, финансиран от "широка донорска база" да покрива загубите и щетите в най-уязвимите страни. Това би означавало, че принос ще трябва да дадат и бързоразвиващите се икономики, отделящи високи емисии вредни газове, като Китай.

Заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс подчерта, че това е последното предложение на Евросъюза.

"Във всички преговори, ако направите стъпки напред и другата страна не помръдва, в даден момент всичко приключва".

Брюксел е заложил и условия в предложението си, включително по-силен ангажимент за намаляване на емисиите вредни газове. Европейският съюз има най-амбициозният план в тази посока и призовава Китай да обнови своя:

"Всичко това би имало осезателен ефект само ако в същото време сериозно намалим емисиите си, защото в противен случай няма пари на тази планета, които да удовлетворят загубите, щетите и приспособяването".

Запитан от Ройтерс относно предложението, говорител на китайското външно министерство заяви, че развитите страни трябва да изпълнят задължението си да осигурят финансиране за развиващите се държави, както и че всички страни трябва да предприемат конкретни действия относно климатичните си цели.

САЩ не са коментирали публично новото предложение.

Висш представител на Египет заяви, че условията на Евросъюза няма да бъдат приети от някои страни, без да уточнява кои.

Сделките на преговорите за климата на ООН изискват пълна подкрепа от всички почти 200 участващи държави.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гърция поиска помощ от ЕС за овладяване на пожарите заради усложнената обстановката

Максимални усилия полагат гръцките власти да овладеят пожарните огнища. Правителството поиска помощ от Европейския съюз под формата на четири самолета за гасене на пожари. В последните часове обстановката с пожарите се усложнява. Сложно е в област Ахаеа на Пелопонес. Там, въпреки мащабните сили от огнеборци и доброволци, огънят влезе в..

публикувано на 12.08.25 в 20:45
Дим се издига от разрушени сгради след израелски въздушен удар в Газа, 12 август 2025 г.

Външните министри на 27 страни призоваха Израел да позволи доставките на помощ в Газа

Външните министри на 27 страни призоваха Израел да позволи доставките на помощ в Газа.  Израелската армия отново нанесе удари по град Газа през изминалата нощ. Загинали са най-малко 11 души, съобщиха очевидци и медици. Същевременно лидерът на "Хамас" Халил ал Хая се очаква да пристигне в Кайро за преговори по подкрепяния от САЩ мирен план за Газа...

публикувано на 12.08.25 в 20:43
Снимката е илюстративна, архив.

Повече от 70 майстори ще участват в традиционния панаир на занаятите в троянското село Орешак

Над 70 майстори занаятчии ще участват в традиционния панаир на занаятите в троянското село Орешак, който започва на 14 август и ще продължи до неделя. Той се  провежда в дните около големия християнски празник Успение на пресвета Богородица. Майсторите на традиционни български занаяти ще разположат своите шатри на улицата пред Националното..

публикувано на 12.08.25 в 20:20

Мъж от Монтана е задържан заради домашно насилие над 19-годишната му дъщеря

Мъж от Монтана е задържан заради домашно насилие над 19-годишната му дъщеря. Патрул на полицията в Монтана е изпратен на сигнал за домашно насилие около 2:40 часа в понеделник. На място са установени майка, баща и дъщеря. При проведената беседа дъщерята - на 19 години, заявява, че ѝ е бил нанесен побой от нейния баща, като свидетел на побоя..

публикувано на 12.08.25 в 20:05
Турският президент Реджеп Ердоган (вляво) и президентът на Украйна Володомир Зеленски

Ердоган към Зеленски: Турция е готова за домакин на среща между лидерите на Украйна и Русия

Турският президент Реджеп Ердоган заяви във вторник в телефонен разговор с украинския си колега Володимир Зеленски, че Турция "е готова да бъде домакин на среща на върха на лидерско ниво" между Украйна и Русия, предаде Ройтерс. След разговора турското президентство публикува изявление, в което се казва, че лидерите са обсъдили и двустранните..

публикувано на 12.08.25 в 19:48

Учредява се Младежки обществен съвет към областния управител на Смолян

Младежки обществен съвет към областния управител на Смолян ще бъде учреден в следващите месеци. Това стана ясно по време на среща в областната управа с младежи в Международния ден на младежта, който отбелязваме днес на 12 август. Срещата бе по покана на областния управител Захари Сираков: "На 12 август 2025 г. се навършват 26 години от..

публикувано на 12.08.25 в 19:45
Мигранти, прекосяващи Ламанша на малка лодка

Мигрантите през Ламашна надхвърлиха 50 хиляди, откакто британските лейбъристи са на власт

Броят на мигрантите, прекосили Ламанша с малки лодки, откакто лейбъристите в Обединеното кралство дойдоха на власт миналото лято, надхвърли 50 000. Данните на Министерството на вътрешните работи показват, че 50 271 души са предприели опасното пътуване, като само в понеделник 474 мигранти са акостирали на английския бряг. Отделно френските..

публикувано на 12.08.25 в 19:24