За 10-и път у нас ще се проведе европейската инициатива "Нощ на театрите". Събитията са над 100 в 14 града на страната.
"През девет нощи в десетата" е посланието на инициативата тази година. Събитията стартират още сутринта основно с детски представления в повечето от градовете.
Софийска опера ще направи за зрителите тур зад кулисите по обяд, а учебните театри на НАТФИЗ и Нов български университет ще се включат с част от най-новите си продукции.
Народният театър ще участва с програма, която ще започне в 10 ч. тази сутрин и ще продължи 14 часа. Ще се изиграят 7 спектакъла на 5 сцени. Ще има срещи с режисьори и актьори, обиколки зад кулисите и изложба с театрални фотографии.
Директорът Васил Василев пред БНР:
"Правим едно наистина театрално преживяване, за да можем да завършим в късните часове".
В един на обяд ще започне 4-часовото онлайн предаване е под наслов “Нощта след края на света. Светът след края на Нощта“ и ще се излъчва на живо във Фейсбук.
Галин Стоев, Явор Гърдев, Захари Карабашлиев, Юлиан Вергов, Дарин и Деян Ангелови, Весела Бабинова, Ованес Торосян и Силвия Петкова са само част от хората, които ще говорят за изкуството и бъдещето на театъра.
Председателят на Съюза на българските актьори Христо Мутафчиев заяви:
"Хубавото на тези срещи е, че зрителят може освен да дойде и да гледа най-добрите представления на Народния театър, той може да взезе в кулоарите на Народния театър и да види как работят колегите актьори и всички екипи. защото отзад както имаше една пиеса, много успешна беше в Младежкия театър преди години, "Шум зад кулисите" се казва, отзад зад кулисите е много интересно и много различно от това, което вижда публиката отпред".
"За мен театърът е магия, емоция, нещо, което ме изкарва извън реалността и ме кара да се чувствам малко по-вдъхновена, малко по-приятно, може би по-смислено", каза една от посетителките на Народния театър в Нощта на театрите пред репортера ни Мария Филева.
Плевен се присъединява активно към инициативата. Кулминацията е премиерата на "Чудо" на Иван Радоев на сцената на Драматично-кукления театър, който носи името на драматурга.
За тази специална нощ е подготвена и премиерата на "Чудо" на Иван Радоев с режисьор Надя Панчева.
Директорът на ДКТ “Иван Радоев“ Димитър Кабаков:
"Това е начинът, българската драматургия трябва да живее с погледа на нашите деца."
В програмата са още спектакли за малки и големи.
От 11 часа – "Мечешка приказна" от Ян Вилковски. От 17 часа е кукленият спектакъл за възрастни МИНАЛО НЕ/СВЪРШЕНО ,авторски спектакъл на Денис Симеонов. В 13 часа започва "Пътешествие н театъра".
"Да запознаем плевенската публика с особеностите на театралния процес – отворени врати, ще им покажем как се случва театърът", обясни Димитър Кабаков.
Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" в Смолян отново се включва в „Нощта на театрите“. Зрители и участници могат заедно да пресъздадат вълшебна атмосфера, макар и само за една нощ ‐ артисти и публика изживяват заедно нещо специално.
Нощта започва от сутринта и се превръща в ДЕН‐о‐НОЩ. В 11.00 часа за малките зрители ще бъде представен образователния спектакъл "Книжки сладкодумки", а в 19.00 часа – "Бившата мис на малкия град".
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..