Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МААЕ потвърди, че АЕЦ "Запорожие" е била обстрелвана снощи и тази сутрин

Запорожката атомна електроцентрала (ЗАЕЦ) се вижда от Никопол, Украйна, октомври 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Международната агенция за атомна енергия потвърди, че АЕЦ "Запорожие" е била обстрелвана снощи и тази сутрин и осъди продължаващите атаки срещу съоръжението, предаде Ройтерс. Директорът на агенцията Рафаел Гроси подчерта, че обстрелът е абсолютно неприемлив и призова отговорните за експлозиите да прекратят незабавно действията си.

По-рано днес Русия дойде съобщение, че Запорожката АЕЦ е била обстрелвана от украинската армия. Руският атомен оператор "Росенергоагом", цитиран от ТАСС, съобщи, че най-малко 15 снаряда са били изстреляни по централата, която е под руски контрол. Все още не е ясно какви точно са пораженията, но не е засечено изтичане на радиация, заявиха още от "Росенергоатом".

А от украинската енергийна агенция "Енергоатом" обвиниха Русия, която, по думите им, "поставя още веднъж в опасност целия свят". На свой ред руското военно министерство обвини Киев, че "не спира с провокациите" си.

"Който и да стои зад това, трябва да престане незабавно! Играете си с огъня," предупреди генералният директор на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси. 

Общо 12 мощни взрива са отекнали в района на централата, която разполага с 6 реактора съветски модел. Нанесени са щети на няколко сгради, системи и оборудване, за щастие никои от тях не са критични за охлаждането на ядреното гориво, съобщиха от ръководството на централата. Тя е в територия под руски контрол, но на река Днепър, която разделя враждуващите страни



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Големи наводнения в Гърция заради силни дъждове и градушка

Силен дъжд и градушка причиниха сериозни наводнения и наложиха ограничени на движението в Гърция. Гражданска защита забрани движението на автомобили на островите Миконос, Сирос и Самос. Проливни дъждове наводниха пътища и по-ниските етажи на сградите. Водата е над един метър, съобщават местните жители. Сили на пожарната спасиха пътници от леки..

публикувано на 31.03.25 в 22:30

Петима са вече загиналите при трагичния инцидент в мина в испанската област Астурия

Петима са вече загиналите при трагичния инцидент днес в мина в испанската област Астурия. Четирима са ранени при експлозията, като два от тях са с тежки изгаряния. Увеличава се броят на загиналите при трагичния инцидент в мина в испанската област Астурия. Основната версия на разследващите е взрив на газ гризу. Трагедията се е случила в стара въглищна..

публикувано на 31.03.25 в 22:25
Държавен фонд

Фермери получиха 158 млн. лева допълнително подпомагане за Кампания 2024

Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) преведе над 158 млн. лв. (158 293 195 лв.) на 44 454 бенефициент по интервенцията "Допълнително преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост" за Кампания 2024. Ставката по интервенцията е в размер на 224,97 лв./ха, определена със Заповед на министъра на земеделието и храните, публикувана на сайта на ДФЗ ...

публикувано на 31.03.25 в 22:17

Българската литература все повече се утвърждава на нивото на високата европейска литература

Българската литература все повече се утвърждава на нивото на високата европейска литература, но съществува рискът да остане на нивото на псевдолитературата. Това бяха част от основните послания на някои от най-превежданите съвременни български писатели, които днес участваха в дискусия на тема "Европейската литература - мост между културите" в "Деня на..

публикувано на 31.03.25 в 20:36
Богдана Панайотова и Георги Славов

Двамата кандидати за главен архитект на София отговаряха на въпроси на изборната комисия

Двамата финалисти в конкурса за главен архитект на София - Богдана Панайотова и Георги Славов, отговаряха днес на въпроси на изборната комисия. Двамата изложиха концепциите си за развитието на града и обясниха защо се кандидатират за поста. Георги Славов планира по-голям публичност на работата си и разрастване на София на север: "Искам да бъда главен..

публикувано на 31.03.25 в 20:22

Трима от четиримата изчезнали американски войници в Литва бяха намерени мъртви

Трима от четиримата войници от американската армия, които изчезнаха в Литва миналата седмица, когато автомобилът им потъна в торфено блато, бяха  открити мъртви, като издирването на последния продължава, заявиха американски и литовски служители в понеделник, цитирани от Ройтерс. По-рано през деня Литва съобщи, че спасителите са открили бронираната машина..

публикувано на 31.03.25 в 19:38

Над 76 хил. граждани са потърсили съдействие от иституцията на омбудсмана през 2024 г.

Над 76 200 граждани са потърсили помощ, съвет, защита или подкрепа от институцията на омбудсмана през 2024 г. Това става ясно от Годишния доклад на институцията, който бе внесен днес в Народното събрание. И през 2024 г. традиционно най-много остават сигналите и жалбите на гражданите по въпроси, свързани с нарушени потребителски права, като те са над 33%..

публикувано на 31.03.25 в 19:26