Животът на милиони ще бъде застрашен в Украйна тази зима, съобщи Световната здравна организация (СЗО). Украинските власти призоваха жителите на Киев и няколко други области да ограничат използването на електроенергия, тъй като електропреносната мрежа беше сериозно засегната от руските удари.
Възрастните и уязвимите хора се подготвят за доброволна евакуация на опустошения от войната южен град Херсон.
Половината от енергийната инфраструктура на Украйна е повредена или унищожена, а 10 милиона в момента са без електричество, заяви регионалният директор за Европа на Световната здравна организация (СЗО) Ханс Клуге. Много украинци може да загубят живота си през настъпващата зима заради студа и заради миграцията, до която ще доведат руските ракетни удари срещу енергийната мрежа на страната, предупреди Клуге:
Предупрежденията идват на фона на застудяването, настъпило в Украйна, където вали сняг, а температурите паднаха под нулата.
Запорожката атомна електроцентрала, която произвеждаше повече от 25% от електроенергията на Украйна, вече не генерира ток. Съобщава се за над 10 експлозии през последните два дни в района на централата.
Ядрената трагедия този път е била избегната на метри, а не на километри, заяви генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси.
Радиационните измервания в района са в нормите.
Москва и Киев се обвиняват взаимно за обстрела.
Украинският президент Володимир Зеленски призова НАТО да гарантира защитата на централата от руски саботажи. Работим, за да гарантираме прилагането на изискването на МААЕ за спиране на всякакви враждебни действия срещу украински ядрени съоръжения, заяви президентът в обичайното си видео обръщение и подчерта:
"Демилитаризирането на Запорожката атомна централа е изключително важно. Русия трябва да изтегли всичките си бойци оттам и да спре да обстрелва централата".
Зеленски също така отправи призив към своите сънародници да ограничат потреблението на електроенергия.
На този фон възрастните и уязвимите хора се подготвят за доброволна евакуация от Херсон. В опустошения от войната южен град, в който украинската армия влезе на 11 ноември след изтеглянето на руските въоръжени сили, почти няма ток и течаща питейна вода.
В България рискът да загинеш на пътя е 2,5 пъти по-висок от средното за Европейския съюз, се казва в становище на Института за пътна безопасност, разпространено до медиите. Директорът на Института Богдан Милчев препоръчва неотложно да се насочат усилията към пропуските в организацията на работа на отговорните институции, защото сега има усещане..
Гърция е готова да подкрепи Украйна за постигане на траен и справедлив мир, заяви премиерът Кириакос Мицотакис. В телефонен разговор с украинския президент Зеленски гръцкият премиер е подчертал, че Украйна заслужава мир, който "зачита нейната независимост, но преди всичко гарантира нейната сигурност". Той е подчертал, че само Украйна има..
Областна администрация София започва обновяване на лекоатлетическата писта на стадион "Локомотив". Средствата - 2 460 000 млн. лева, са по линия на Програмата за финансово подпомагане на изграждане и обновяване на спортни обекти - държавна и общинска собственост. Пистата е осветена, което дава възможност през топлите дни денонощното да се ползва...
Преди броени дни председателят на парламентарната социална комисия Деница Сачева от ГЕРБ-СДС излезе с предложение за законови промени, чрез които родителите на ученици от 8 до 12-годишна възраст да имат право на гъвкаво работно време през лятната ваканция. И в ефира на програма "Хоризонт" тя аргументира идеята си и подчерта, че огромното..
Звучи чудесно да има единна система, през която да може да се вижда статусът на едно дете, да няма минимум брой деца за назначаване на специалист , коментира в предаването "Преди всички" Яна Алексиева, изпълнителен директор на Асоциация "Родители", представляваща и позицията на Националната мрежа за децата. "Има добри предложения. Въпросът е..
Общо 39 души са ранени при 28 тежки катастрофи в страната през последното денонощие, съобщиха от МВР. В София са регистрирани едно тежко и 12 леки произшествия, при които е пострадал един човек. От началото на месеца са станали 416 катастрофи с 26 загинали и 561 ранени. От началото на годината са регистрирани 4196 тежки произшествия, при..
Един от проблемите, в който се корени проблемът с безводието, е в методиката, по която от 2012 г. работи МОСВ за изчисляване на обемите, а другият е в лошата ВиК инфраструктура , не само във водоснабдителната, каза доц. д-р инж. Петър Филков, декан на факултета по Хидротехника в УАСГ, в интервю пред БНР. "Причините са комплексни и..
За първи път в Кирково ще бъде изградена нова църква. Тя ще носи името "Свети Седмочисленици“ и ще се строи изцяло с дарения. За местните християни тя..
В Плевен успешно приключи първата по рода си олимпийска школа по математика. 40 от най-добрите бъдещи математици на България, под ръководство на..
Шестима българи с трансплантирани органи и един жив донор на бъбрек ще участват в Световното първенство за трансплантирани в Дрезден, Германия, което..