Това заяви пред БНР Владислав Панев от "Зелено движение", съпредседател на ДБ.
Относно 700-те милиона приход за бюджета за догодина, които обяви прогнозно вицепремиерът Христо Алексиев, Панев поясни, че това може да се получи при натовареност на рафинерията "на макс", правителството да договори продължаване на дерогацията за продажба на произведени от "Лукойл" нефтопродукти, както и ако се запази маржът между "Уралс" и "Брент".
"Нещата висят във въздуха. Тези 700 милиона лева не са птичка в ръката в никакъв случай."
"Рафинерията купува по-евтин петрол, но това не се отразява на цените на бензиностанциите до момента по никакъв начин", отбеляза още той.
Владислав Панев тълкува изявленията на служебното правителство като "договорка от типа и вълкът сит, и агнето цяло" и "изпреварващ удар, за да може да прекрати и исканията – и нашите, и на други парламентарни партии, за по-справедливо облагане на тези свръхпечалби".
Сега според него, "облагайки само една част от печалбите на компанията, стимулираме още по-голям внос на руски петрол, без това да се отрази на цените по бензиностанциите".
"Тоест ние не само заобикаляме санкциите. Ние насърчаваме по този начин покупките от Русия. От свръхпечалба над 2 милиарда лева ще влязат, при сегашните маржове, 700 милиона лева. Ако всичките тези пари се дадат за намаление на цените на горивата, може би около 50 стотинки на литър гориво."
Панев вижда като правилна стъпка плановете не всичко да отиде за отстъпки за горива, а да се подпомогнат и пътуващите с обществен транспорт, като така ще се таргетират хората без лични автомобили.
"Ако отстъпките отидат към ваучери за ползване на автобуси, на влакове – това би било по-справедливо."
Вчерашната среща на ДБ с президента Владислав Панев определи като "агресивна дипломация, която няма общо с консултации за връчване на мандати за правителство, а по-скоро със заяждане на геополитически теми".
"Изводът може би е, че на президента му е удобно да управлява със служебни правителства, затова и бави мандатите. Бавенето на мандатите е очевидно и това, че той се чувства комфортно с управление на служебен кабинет."
"Първият мандат е тотално невъзможен за случване. С втория - топката е в ПП, е възможно да се договори правителство на малцинството с подкрепа в пленарна зала от над 120 народни представители при ясна управленска програма, не подпис на бял лист и след това в парламента мнозинството на статуквото да си прави, каквото си иска. (...) За да се направи такова правителство и да има смисъл от него, то трябва да бъде с много висок залог - много сериозни реформи, които да бъдат подкрепени от мнозинството в зала. Иначе няма смисъл да си играем на куклите и парцалките", коментира Владислав Панев в предаването "Преди всички".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Вътрешният министър Даниел Митов е отстранил директора на Областната дирекция на МВР във Варна Андрей Ангелов. Това научи БНР от свои източници. За утре е насочено и съвещание на Oбластната дирекция на вътрешните работи в морския град. Действията на министъра са във връзка със смъртта на Явор Георгиев, който почина на 7 юни след задържането му от..
Представители на девет държави от Югоизточна Европа подкрепиха стремежа на Украйна към членство в НАТО и Европейския съюз. "Нито Русия, нито която и да е друга държава, която не е от НАТО, има право на вето върху разширяването на Алианса," се казва в декларацията от Одеса, подписана според съобщение на украинското президентство и от българския..
Екип от Института по биоразнообразие към БАН и Българското дружество за защита на птиците освободи в дивата природа черногръди хомяци, размножени на закрито. Видът се среща само на Балканите, като е включен в Червената книга на България като "уязвим вид" и е защитен от Закона за биологичното разнообразие. Повече от две години интензивна работа..
На фона на сблъсъците в Калифорния медиите в Италия публикуваха информация, позовавайки се на Washington Post, че сред нелегално пребиваващите в САЩ 9000 имигранти, които президентът Доналд Тръмп смята да изпрати в Гуантанамо, има и европейци, сред които и италианци. Около 700 морски пехотинци са в Лос Анджелис за потушаването на имигрантските..
Испания, Обединеното кралство и Европейската комисия постигнаха споразумение за бъдещите отношения на Гибралтар (който е отвъдморска британска територия) с Европейския съюз. Преговорите по темата продължиха над 3 години и половина. До 2020 г. Гибралтар е член на Европейския съюз чрез членството на Великобритания. Великобритания се присъединява..
Приключи плановият годишен ремонт на пети блок на АЕЦ „Козлодуй", съобщават от централата. Днес той е включен в електроенергийната система на страната след извършена проверка и издадена положителна оценка от Агенцията за ядрено регулиране. Планов годишен ремонт на 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй" Успешно са изпълнени планираните дейности по ремонт на..
Екипаж от Военновъздушните сили със самолет "Спартан” извърши авиомедицинска евакуация на болно дете от София до Антверпен, Белгия, съобщават от Министерството на отбраната. На борда малкият пациент е бил придружаван от своите родители и екип на Военномедицинска академия и Специализираната болница за лечение на детски болести "Проф. Иван Митев". След..
"Полезно е и ни харесва. Намерихме нещо, което би ни било приятно да произвеждаме. Знаем, че го правим хубаво и качествено. Нямаме никакви притеснения..
Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка –..
"Може би съм старомоден, но силно вярвам в демокрацията". Това са думи на президента Румен Радев на въпрос на CNN, дали все още желае провеждането..