Бразилският президент Жаир Болсонаро официално оспори загубата си на изборите миналия месец. Болсонаро е внесъл във федералния изборен съд оплакване, свързано с "извънредното потвърждаване" на резултатите от балотажа, който загуби от левия кандидат Луиз Инасио Лула Да Силва.
Съдът вече е сертифицирал резултатите.
В жалбата до Върховния избирателен съд Болсонаро се позовава на "технически неизправности" на електронните машини за гласуване.
Според агенция Ройтерс този акт на държавния глава най-вероятно няма да има ефект в процеса по предаването на властта, но може да усили протестите срещу избора на Лула, при които се стигна до блокиране на ключови транспортни коридори в Бразилия.
Според жалбата, подадена от Либералната партия на Болсонаро, има "непоправими неточности" в работата на изборните машини, което може да направи невалиден резултата от вота. Заради последователността, при която отделните райони внасяха данните за гласуването и при двата тура действащият държавен глава загуби, след като водеше в гласуването на първите отчетени щати.
След вота Жаир Болсонаро не призна в пряк текст загубата си, но се съгласи да не възпрепятства предаването на властта. По-късно Болсонаро потвърди, че ще следва конституцията и ще позволи мирно предаване на властта в края на тази година.
Днес и утре по републиканските пътища ще бъдат транспортирани личният състав и бойната техника на механизираната рота от българския контингент в мироопазващата мисия на НАТО в Косово. Преди дни над 100 военнослужещи заминаха, за да сменят колегите си в нея. Тези, които се завръщат, ще ползват маршрут от граничния пункт "Гюешево" до военното..
Средното училище "Алеко Константинов" в Луковит е домакин на шестото областно състезание за ученици по ресторантьорство и готварство, което се организира от Регионалното управление на образованието в Ловеч. В състезанието ще участват ученици от 8 училища от осемте общини в областта с професионален профил "ресторантьорство, хотелиерство и..
Ако не влезем в еврозоната, политиците ще бутнат валутния борд . Това прогнозира в интервю за БНР финансовият анализатор Светозар Гледачев. "Това е като по пързалката да се пуснеш. Финансова наркомания – само увеличаваш заплати, теглиш кредити и валутният борд се променя. Много малко хора знаят, че промяната на валутния борд..
Стотици деца от школите към Центъра за личностно и творческо развитие в Благоевград се включиха в изработването на най-дългата мартеница, която ще премине през центъра на града с празнично шествие. Мартеницата е изработена в класическия стил на усукания червен и бял конец и е с дължина близо 800 метра. Вълнението на децата от творческите школи..
Парламентарната Комисия по енергетика ще изслуша кандидатите за председател и за членове на Комисията за енергийно и водно регулиране. За поста председател е номиниран, от ГЕРБ-СДС, Пламен Младеновски, сега директор на дирекция “Електроенергетика и топлоенергетика” в регулатора. ПП-ДБ предлагат Меглена Русенова, председател на фотоволтаичната..
" Олекването на цената на човешкия живот на фона на тези разговори е шокиращо ". Това мнение изказа пред БНР енергийният експерт Генади Кондарев в коментар за подготвеното споразумение между САЩ и Украйна за природните ресурси . Кондарев ще е участник в днешната дискусия на тема "Война за ресурси: Връзката между изкопаеми горива и човешки..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски потвърди, че ще се срещне с американския президент Доналд Тръмп утре, на 28 февруари. В традиционното си вечерно обръщение украинският лидер заяви, че отива във Вашингтон в търсене на гаранции за бъдещите "мир и сигурност": "Ще се срещна с президента Тръмп. За мен и за всички нас е от изключително..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Има кампания за ползите от еврото, а защо няма кампания за вредите от еврото? Това каза пред БНР депутатът от "Възраждане" Виктор Папазов и цитира..
Проектобюджетът за 2025 г. е узаконена форма за купуване на гласове . Това каза пред БНР икономическият анализатор Кузман Илиев, лидер на партия..