Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Третата история във филма "Оцеляване"

Сноубордистът Владимир Павлов - 8 месеца след инцидента под връх Тодорка

5
Владимир Павлов
Снимка: Красимир Андонов





На 3 март март един от най-опитните български сноубордисти - Владимир Павлов, претърпява инцидент в Пирин. Той е първият българин, спуснал се със сноуборд от осемхилядник, но попада в критична ситуация на родна земя, в планината, която познава достатъчно добре. 

Към връх Манаслу

На спускане от връх Тодорка, след поредица от усложнения в карането, удря дъската си в скала и с висока скорост изхвърча във въздуха. Прави десетина салта по стръмния и заледен склон, и след като спира, установява, че му се е разминало само със счупен крак, но е на място без обхват, недостъпно за каквато и да е помощ (България продължава да е единствената страна в ЕС без спасителен хеликоптер). Владимир все още не знае какво е станало с крака му, само усеща лепкавата кръв, която пълни обувката. Изправя се и започва да се спуска с борда до място с обхват, защото това е единствената му възможност да се спаси. (По-късно разбира, че е карал с крак, чиито основни кости са счупени изцяло, а едната е пробила вътрешната обувка). Помощта се забавя заради трудната проходимост от падналите по трасето лавини.

След инцидента

Как преживява всичко това - Владимир Павлов разказва в интервюто си за БНР ден, преди да влезе в болница "Пирогов", където претърпява поредната операция, този път - за изваждане на шините от оперирания крак.

Сноубордистът вярва, че тази зима ще може да кара отново. В интервюто казва, че при първа възможност смята да отиде до мястото на инцидента и да се спусне отново там, за да преодолее посттравматичния стрес. 

На спускане от връх Ленин (Авицена)

Историята му провокира написването на сценарий за филм, посветен на темата "оцеляване". Той включва още две истории на българи в планината, за които можете да прочетете и чуете тук:


Сценарист на филма е редакторът в новините Таня Иванова, а БНР е медиен партньор на проекта.

Интервютата с Владимир Павлов и Таня Иванова можете да чуете в звуковите файлове.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Законите на Мърфи

18.05.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 18 май 2025 г.

публикувано на 18.05.25 в 07:59

11.05.25 г. Законите на Мърфи

Рубриката от 11.05.25 година. 

публикувано на 11.05.25 в 07:53

Остров Персин: Мълчаливият свидетел

Концлагерът „Белене” е създаден на 27 април 1949 г. с поверително постановление на Министерския съвет, ръководен от министър-председателя Георги Димитров. С него комунистическото правителство взима решение да бъде създадено трудово-възпитателно общежитие (ТВО). С тази задача е натоварено МВР, на което са предадени островите на река Дунав – Персин,..

публикувано на 09.05.25 в 03:00

04.05.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 04.05.25 г.

публикувано на 04.05.25 в 08:17

27.04.2025 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете изречението, което стана победител в месечната класация, а също и новите предложения от изминалата седмица.  Водещ - Даниела Якова.

публикувано на 28.04.25 в 09:39
Петя Дубарова

Петя Дубарова - златен слънчоглед, красив като главата на момиче

На 25 април се навършват 63 години от рождението на Петя Дубарова. Наричат я "слънчевото дете на българската поезия", останала завинаги в нея седемнадесетгодишна. Петя учи в английската езикова гимназия в Бургас „Гео Милев“, което е нейна мечта. Поетесата много пъти е споделяла, че обожава английския език.  Многократно е изнасяла литературни четения на..

публикувано на 25.04.25 в 03:00

Група деца от Смолян снимат филм

Група деца от Смолян снимат филм. Те са на различна възраст, но ги обединява идеята сами да създадат игрален филм. Сюжетът е криминален , а освен актьори, децата са и сценаристи, оператори и монтажисти. Учениците имат амбиция да заснемат пет сезона с по 12 епизода . Досега има готови 4 серии. Репортаж на Радостина Чернокова в..

публикувано на 21.04.25 в 18:31