Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вълци с паразит е по-вероятно да станат водачи на глутница, сочи проучване

Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

Вълците, заразени с разпространен паразит, е много по-вероятно да станат водачи на глутница, сочи ново проучване, което предполага, че обитаващият мозъка натрапник окуражава гостоприемника си да поема повече рискове, предаде АФП.

Едноклетъчният паразит Токсоплазма гондии (Toxoplasma gondii), се размножава по полов път само в котки, но може да зарази всички топлокръвни животни.

Смята се, че между 30-50 процента от хората по света са заразени с паразита, който остава за цял живот латентен в тъканни кисти. Хората със здрава имунна система обаче рядко имат някакви симптоми.

Някои проучвания откриват връзка между хората, които имат паразита в мозъка си и повишеното поемане на риск, други изследвания оспорват тези констатации, като наличието на такава връзка не е доказано окончателно.

Новото проучване, публикувано в сп. "Комуникационна биология" в четвъртък, се базира на данни от 26-годишно наблюдение на сиви вълци, живеещи в Националния парк Йелоустоун в САЩ, за да проучи как паразитът може да повлияе на поведението им. Анализирани са кръвните проби от близо 230 вълка и 62 пуми - големите котки са известни разпространители на паразита.

Изследователите открили, че заразените вълци са по-склонни да проникнат по-дълбоко в територията на пумата, отколкото незаразените.

Освен това вероятността заразените вълци да напуснат глутницата си е 11 пъти по-голяма от събратята им без паразита, се казва в проучването. Това според авторите показва по-висок процент на поемане на риск.

Най-голяма разлика между заразените и незаразените вълци е отчетена по отношение на воденето на глутница. Данните показват, че заразен вълк има до 46 пъти по-голяма вероятност да стане водач на глутница – роля, която обикновено се печели от по-агресивни животни.

Съавторът на изследването Кира Касиди казва пред АФП, че макар "да бъдеш по-изявен не е непременно нещо лошо", това може "да намали шанса за оцеляването на най-смелите животни, тъй като те могат да вземат решения, които ги излагат по-често на опасност“.

По думите на Касиди това е едва второто проучване за ефекта на T. gondii върху диви животно, след като миналата година изследване установи, че повишената смелост при заразените малки хиени ги прави по-склонни да се доближат до лъвове в Кения и да бъдат убити.

Лабораторните изследвания са установили също, че гризачите с паразита губят инстинктивния си страх от котки - тласкайки ги в ръцете на единствения гостоприемник, където токсоплазмата може да се размножава.

Уилям Съливан, професор по фармакология и токсикология в Медицинския факултет на Индиана, който изучава T.gondii повече от 25 години, посочи, че това проучване за вълците е доста ценно. Но предупреди, че то все още не може да докаже причинно-следствена връзка.

"Вълк, роден да рискува повече, може просто по-вероятно да навлезе в територията на пумата и така да се зарази с токсоплазма“, каза той.

Според него обаче, "ако констатациите са верни, те предполагат, че може да подценяваме въздействието на токсоплазмата върху екосистемите по света“.

Ами при хората?

"Това е въпросът за милиони долари", казва Съливан, добавяйки, че "никой не знае със сигурност и литературата е смесена".

Аджай виас, експерт по T. gondii в Нанянския технологичен университет в Сингапур, предупреди да не се прави заключение, че заразяването може да увеличи поемането на риск при хората.

"Има много неща в човешкото поведение, което е различно от другите животни", каза той пред AFP.

Хората често се заразяват от T. gondii при ядене на месо, което не е преминало достатъчна топлинна обработка, или чрез домашната си котка, особено когато почистват котешките тоалетни.

В някои случаи, особено при хора с отслабена имунна система, T. gondii може да доведе до токсоплазмоза, заболяване, което може да причини увреждане на мозъка и очите.

По публикацията работи: Николай Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пръскат срещу комари и кърлежи в Лом

В Лом от днес започва пръскане срещу комари, кърлежи и бълхи. Обработката ще продължи три дни при наличие на подходящи метеорологични условия. Наземно пръскане срещу комари започва от днес в Лом и ще продължи до сряда. Третирането ще се извърши, ако има подходящи метеорологични условия – без дъжд и скорост на вятъра до 5 м/сек., от 20.30 ч. до..

публикувано на 08.07.24 в 10:23

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" е включен в националната електроенергийна система

Шести енергоблок на АЕЦ "Козлодуй" е включен в националната електроенергийна система тази сутрин в 9 часа и 7 минути,  съобщиха от атомната централа. От там припомнят, че 6-и блок на АЕЦ беше спрян на 15-ти юни за планови превантивни дейности, свързани с констатирани неизправности на маслената система на неядрената част на блока, както и..

публикувано на 08.07.24 в 10:03
Боинг 737-900 преди излитането си от Портланд, 6 януари 2024 г.

"Боинг" сключи съдебна сделка по дело за две катастрофи със 737 МАX

Водещият американски самолетостроител "Боинг" се е съгласил да се признае за виновен по обвинение в конспирация за измама в рамките на разследване, свързано с две фатални катастрофи с машини 737 МАX, съобщи Ройтерс, като се позова на представител на правителството. "Боинг" ще трябва да плати глоба от над 243 милиона долара и да инвестира..

публикувано на 08.07.24 в 09:59

1000 евро глоба за работа "на черно" в Кипър

Кипър ще налага 1000 евро глоба за работа "на черно". През тази седмица правителството внася в парламента три законопроекта с мерки за справяне с проблема с недекларираната заетост, като част от политиката за по-добро регулиране на пазара на труда, съобщи социалният министър Янис Панайоту. Недекларираният труд в Кипър се е увеличил до 13%..

публикувано на 08.07.24 в 09:45
доц. д-р Димитър Калев

Доц. Димитър Калев: Ситуацията в българската онкология е драматична

Четвърта година след публикуването на Европейския антираков план България няма нито една инициатива. Няма раков регистър, няма скринингови програми, няма критерии за ефективност на диагностиката и лечението, няма разписани протоколи за маршрутите на пациента, няма палиативни грижи.   Това каза пред БНР доц. д-р Димитър Калев, председател на..

публикувано на 08.07.24 в 09:40
Близките и приятелите на убития в Цалапица Димитър Малинов, 24 март 2024 г.

Протест съпътства заседанието по делото за убийството на Димитър Малинов

В пловдивския районен съд е насрочено заседание по делото за укривателство срещу близнаците Борислав и Валентин Динкови от Цалапица. Обвинението срещу тях е, че са помогнали на Рангел Бизюрев - основният заподозрян за убийството на 24-годишния Димитър Малинов, да укрие тялото и да избяга. В рамките на процеса срещу близнаците Бизюрев..

публикувано на 08.07.24 в 09:32
Ивет Купър

На Острова: Планът "Руанда" отстъпва на ново командване за гранична сигурност

Британското правителство ще пренасочи десетки милиони паунди от плана за Руанда към създаване на ново командване за гранична сигурност, съобщи новият министър на вътрешните работи Ивет Купър. Вътрешният министър Ивет Купър вече предприе първи стъпки за справяне с нелегалната миграция. От Министерството на вътрешните работи заявиха, че..

публикувано на 08.07.24 в 08:47