Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синът на откривателя на "Мистерията на българските гласове" Марсел Селие ще изнесе своя първи концерт у нас

Александър Селие на вълшебното килимче на българския фолклор

"Мистерията на музиката е навсякъде. Изкуството е свещено", казва мултиинструменталистът

Бояна Бункова и Александър Селие
Снимка: Силвия Великова

Той може да свири на лейка за вода и на листо от роза. Свири буквално на всичко.

Това е мултиинструменталистът Александър Селие, който гостува в България за 70-годишнината на хора "Мистерията на българските гласове".

Утре той ще има първи концерт пред българска публика заедно с Христина Белева – гъдулка и Костадин Генчев – кавал.

"Никога не сме свирили заедно. Вчера имахме репетиция за пръв път. Почувствах се като на вълшебно килимче. Летяхме много високо. За мен е голям подарък да свиря с подобни фантастични артисти", сподели Александър Селие в предаването "Преди всички" на БНР.

Той е син на откривател на "Мистерията на българските гласове" Марсел Селие. Преди 7 години е получил наградата "Сирак Скитник" от името на баща си.

"Свиренето е като игра. Когато отида някъде, първо поглеждам в кофата за боклук – да видя дали нещо може да се използва за инструмент. Буквално мога да свиря на всичкоот туба за вода, до листо от роза", разказа Александър Селие и демонстрира в ефир уменията си.

"Мистерията на музиката е навсякъде. Изкуството е нещо свещено. Като роза. Това е символ. "Мистерията на българските гласове" за мен също е нещо много свещено, много ценно и много крехко. За него трябва да се полагат грижи като за градина. Да се продължи традицията от предишното поколение", изтъкна музикантът.

Селие сподели, че учителят му по пиано в ранна детска възраст му е дал самочувствие да вярва в себе си и в това, което усеща, а не в онова, което вижда на партитурите.

"Малко по малко открих начина да свиря естествено."

Музикантът изрази и своята тъга от споровете около марката "Мистерията на българските гласове" и изрази готовност за отворен диалог с всички въвлечени в тях, за да се намери съвместно решение.

"Баща ми искаше да представи "Мистерията" в радиопредаване през 1975-а. Никой не знаеше за българския фолклор. Той се чудеше как да дадеш име на нещо толкова невероятно. Той смяташе, че е трудно да се даде име. Така му хрумна тази чудесна идея да представи музиката под това име по радиото."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Превод в ефир: Бояна Бункова, продуцент на "Мистерията на българските гласове"

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10
Константин Икономов

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър: Театър - моя любов!

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..

публикувано на 30.06.25 в 11:01