Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Смилян събират родопски одеяла и завивки за хората в Херсон

Акция за събиране на завивки и родопски одеяла обяви читалище "Проф. д-р Асен Златаров 1927" в родопското село Смилян за бедстващите хора от войната в Украйна. От днес до 12 декември в кампанията "Подари одеяло" се включва и читалище "Балкански просветител 1871" в смолянския квартал "Райково".

Кампанията "Подари одеяло" стартира преди седмица. В Деня на благодарността от читалището в Смилян се обърнаха с призив за съпричастност към хората в град Херсон, които в резултат на военните действия са оставени без ток, без отопление, много от тях без покрив над главата си. Зимата там вече ги застига със застудяване и снеговалежи и те се нуждаят от топли завивки и топли дрехи, за да оцелеят.

Илия Годев, секретар на читалище "Проф. д-р Асен Златаров", обясни:

"Идеята за акцията дойде след контакта ни с един от доброволците на "Мати Украйна", които споделиха за необходимостта от завивки и одеяла за хората в Херсон. Оказа се, че имиджът на родопските одеяла е много положителен в Украйна".  

Обществото ни е разделено по темата Украйна и това пролича и в много от коментарите след публикуване на съобщението за началото на акцията, подчерта Годев. Все пак който желае, може да направи дарение от одеяло или завивка.

"Сигурни сме, че повечето от нас имат в гардеробите си "родопско одеяло", което от години стои неизползвано", пише в обръщението и още: "Изработени от вълна, емблематичните родопски одеяла могат да стоплят студените зимни дни и нощи на дете, майка или възрастен от Херсон, да помогне хората там да избегнат лечение, в резултат на простуда и дори измръзване!".

Всеки желаещ да дари одеяло или олекотена завивка може да направи това, като ги донесе в сградата на читалището в Смилян, апелират инициаторите, които допълват, че дарените одеяла и завивки ще изпратят на Сдружение "Мати Украйна".

Райковското читалище "Балкански просветител 1871" подкрепя кампанията "Подари одеяло" и от днес до 12 декември ще приема дарения всеки ден от 10.00 ч. до 12.00 ч.

Репортажа чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Филмът "Шампиони в Златната долина" печели голямата награда на "Банско филм фест"

Филмът "Шампиони в Златната долина" печели голямата награда на "Банско филм фест". Копродукцията на Афганистан, Германия и САЩ с режисьор Бен Стъргулевски печели голямата награда на 24-ото издание на международния фестивал. Лентата разказва за млад афганистанец, на когото съвсем малко не достига, за да се превърне в първия скиор олимпиец на..

публикувано на 22.11.25 в 19:30

Пациентски организации искат премахване на ограничението в биомаркерната диагностика за онкоболни

Новата амбулаторна процедура за специализирано изследване на гени при онкопациенти дискриминира хората, които са били в ремисия и заболяването се е върнало, както и тези с поставена диагноза и назначено лечение, на които не е правена биомаркерна диагностика. Това посочват пациентски организации в писмо до Здравната каса и здравното министерство. И..

публикувано на 22.11.25 в 19:05

ГЕРБ: Нашите представители в ОИК-Варна ще гласуват против свалянето на Благомир Коцев

Изпълнителната комисия на ГЕРБ, след консултация с лидера Бойко Борисов, е взела решение да помоли своите представители във варненската Общинска избирателна комисия (ОИК) да гласуват против отстраняването на Благомир Коцев от кметския пост. Борисов е поискал представители на ГЕРБ във Варна да гласуват против свалянето на Коцев Това..

публикувано на 22.11.25 в 18:30

Строителите с най-високото увеличение на заплатите във Великотърновска област

Строителите са получили най-високото увеличение на заплатите във Великотърновска област. В сектора възнагражденията са увеличени с 11 процента. С толкова за третото тримесечие са намалели средните заплати на заетите в енергетиката в региона. Всеки четвърти във Великотърновска област работи в преработващата промишленост или в търговията,..

публикувано на 22.11.25 в 17:32
Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф.

Представители на Украйна и САЩ обсъждат плана за мир на Тръмп в Женева

Американско-украински разговори по предлагания от Доналд Тръмп нов план за край на войната в Украйна ще се проведат утре в Женева, предаде агенция Ройтерс, цитирайки представител на САЩ. В срещата от американска страна ще участват специалният пратеник на президента Тръмп Стив Уиткоф и държавния секретар на САЩ Марко Рубио. По-рано..

публикувано на 22.11.25 в 17:17

С изложба в Пловдив започна кампанията "Шофирай със сърце и разум"

С изложба и демонстрации за отговорно и безопасно поведение на пътя, в Пловдив започна кампанията "Шофирай със сърце и разум". В събитието,  организирано от Фондация "Ани и Явор", се включиха младежи от пловдивски училища и много родители с децата им. Участник в игрите, разпределени на няколко щанда в центъра на града, беше и 9-годишният..

публикувано на 22.11.25 в 16:59
Сражения в Украйна

Западни лидери със съвместно изявление за американския мирен план за Украйна

Западни лидери разпространиха съвместно изявление по повод оповестения американски мирен план за Украйна. В него се казва, че те категорично се придържат към принципа границите да не могат да бъдат променяни със сила. Украйна и САЩ започват разговори в Швейцария по мирния план на Тръмп "Категорично се придържаме към принципа, че..

публикувано на 22.11.25 в 16:50