На 30 ноември 2022 г., на 85-годишна възраст си отиде от света проф. Огнян Станчев - един от най-изявените и уважавани представители на виоловата школа в България.
Роден е на 14 юни 1937 г. в София. Завършва Инструменталния факултет на Българската държавна консерватория при професорите по виола Стефан Сугарев и Александър Нейнски, а камерна музика изучава при Тодор Въжаров и Константин Кугийски. Специализира камерна музика в Париж при проф. Жозеф Калве (1966/1967), и в Москва при проф. Виктор Гвоздецки през 1976 г. Лауреат е на международните конкурси в Хелзинки (Финландия) - 1962 г., и Колмар (Франция) - 1976 г.
След дипломирането си в София, през 1960 г. заминава за Плевен, където преподава в новосъздаденото Средно музикално училище "Панайот Пипков". Там работи и като водач в Плевенския симфоничен оркестър.
През 1962 г. Огнян Станчев се завръща в столицата и в периодите 1962-1966 г. и 1979-1988 г. е водач на виолите в Софийската филхармония. Участва като водач на група и във Фестивалния симфоничен оркестър с диригент Емил Чакъров.
Виолистът е член е на едни от водещите камерни ансамбли в страната: Филхармоничен клавирен квартет, струнен квартет "Орфеус", квартет "Тилев", квартет "Вълчев", квартет "София" - с тях осъществява голям брой емблематични записи за БНР и БНТ, има записи за Парижкото радио, Варшавското радио и грамофонни плочи за фирмите „Балкантон”, ”DECCA”, „Мелодия”. Изявява се успешно и като солист - изпълнява много от новонаписаните български произведения за виола.
Огнян Станчев е дългогодишен преподавател по виола в Консерваторията (сега Национална музикална академия "Проф. Панчо Владигеров") - през 1981 г. става доцент, а от 1989 г. е професор в Инструменталния факултет. Активната му педагогическа дейност продължава до 2006 г. Негови ученици са забележителни виолисти, които работят по целия свят: сред тях са Хайгашод Агасян, Теменужка Самарджиева, Никола Чакалов, Елисавета Станева, Мария Христова, Иво Кръстев, Борис Тонков, Нели Пинтева, Милена Терзиева, Мария Сотирова, Анна Иванова, Ани Сейкова, Димитър Чикчев, Спаска Боянова, Сема Хакиоглу, Евгения Димова, Ралица Чернева, Мария Вълчанова, Димитър Станков, Петя Иванова, Татяна Тодорова, Христо Аролски, Иван Чочев и мн. др.
Проф. Станчев е канен в жури на национални и международни конкурси, сред които са Международният конкурс "Йоханес Брамс" в Австрия, "Коциан" в Чехия, „Светослав Обретенов” - Провадия, „Млади музикални дарования” - София, „Австрийска музика” - Бургас, и др.
Между 1999 и 2012 г. работи и като извънреден професор в Скопие (Македония), в Ниш (Сърбия), в Софийския университет и в Нов български университет. Автор е на учебни пособия и на редица обрабтки за виола. Провежда майсторски класове по виола в Австрия: в Семеринг (Международна лятна академия от 1997 до 2003 г.) и във Виена (2001 г. и 2004 г.), а също така в Скопие, Ниш, Бургас и Пловдив.
За дейността си проф. Огнян Станчев е отличен с орден "Кирил и Методий", а през 2017 г., по повод неговата 80-годишнина, получава почетната титла Доктор хонорис кауза на НМА "Проф. Панчо Владигеров".
***
Опелото ще се състои на 4 декември, неделя, от 11.30 часа в църкрата "Света София".
Поклон пред паметта на проф. Огнян Станчев!
Идеята е уникална и засега няма аналог в европейски мащаб - в това е уверен доц. Владислав Андонов, който с много ентусиазъм и вдъхновение реши да постави началото на подобно начинание преди две години. Вторите Дни на виолата в Националната музикална..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя..
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите"...
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на..
Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Не е много ясно дали това правителство ще изкара пълен мандат и дали няма да настъпят по-драматични размествания в електоралните нагласи както в..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..