Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полша се съгласи с предложението на ЕС за ценови таван на руския петрол по море от $60 за барел

Фон дер Лайен потвърди, че таванът на цените на руския петрол влиза в сила на 5-и декември

Белият дом привества постигнатото споразумение

Полша е дала съгласието си за предложението на Европейския съюз за слагане на таван на цената на руския петрол, пренасян с танкери, до 60 долара за барел. Това заяви посланикът на Полша в Европейския съюз Анджей Садос, цитиран от Ройтерс.

Това позволява на Брюксел да пристъпи и към официално формално одобрение на поставянето на таван на руския нефт през уикенда.

Варшава изчакваше с одобрението си, за да проучи механизъм за корекция, който да поддържа тавана под пазарната цена.

Посланикът на Полша допълни, че този механизъм ще поддържа горната граница на цените поне 5 процента под пазарната цена.

Сега Европейският съюз може да започне писмена процедура за одобряване на решението и има намерение да я обяви официално в неделя, каза Анджей Садос.

Междувременно председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен потвърди, че наскоро постигнатото споразумение за тавана на цените на руския петрол ще влезе в сила от 5-и декември.

"Днес Европейският съюз, Г-7 и други глобални партньори се споразумяха да въведат глобална горна граница на цените на руския петрол, транспортиран по море", каза фон дер Лайен.

Новата мярка "ще укрепи" резултата от санкциите, одобрени от блока, като в същото време ще намали приходите на Москва и "ще стабилизира световните енергийни пазари", посочи тя и подчерта, че тази горна граница на цените ще помогне на "нововъзникващите и развиващите се икономики".

Белият дом приветства новината, че Европейският съюз се "обединява" за таван на цените на руския петрол по море от 60 долара за барел и каза, че сделката трябва да помогне за ограничаване на руските приходи, съобщава Ройтерс.

"Ние все още вярваме, че таванът на цените ще помогне да се ограничи способността на г-н Путин да печели от петролния пазар, така че да може да продължи да финансира военната машина, която продължава да убива невинни украинци“, каза говорителят на националната сигурност Джон Кърби пред репортери.

Потоците от петрол и газ вероятно ще съставляват 42% от приходите на Русия тази година, около 11,7 трилиона рубли (191 милиарда долара), посочи преди време финансовото министерство на страната.

Днес руският суров нефт сорт Уралс се търгуваше за 67 долара, предаде Ройтерс.

Според данни на Argus Media обаче, руският петрол клас Уралс се търгува на нива над 50 долара за барел – далеч под предложния от ЕС таван от 60 долара за барел, предаде агенция Блумбърг.

Компанията Argus Media е независим доставчик на ценова информация, консултантски услуги, пазарни данни и бизнес разузнаване за глобалната петролна, природен газ, електричество, емисии, биогорива, биомаса, метали, нефтохимикали, торове, селско стопанство и въглищна промишленост.



По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03

След осем последователни понижения ЕЦБ остави без промяна водещите си лихви

След осем последователни понижения Европейската централна банка остави без промяна водещите си лихви. Решението на Франкфурт бе очаквано от пазарите на фона на продължаващата несигурност в търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати. На редовната си пресконференция управителят на ЕЦБ Кристин Лагард подчерта, че..

публикувано на 24.07.25 в 17:39

ЕС и САЩ са близо до търговска сделка, обявиха от Брюксел

Европейският съюз и Съединените щати са на една ръка разстояние до търговска сделка, обяви днес Еврокомисията. В същото време обаче 27-те страни членки одобриха контрамерки в случай, че не се стигне до споразумение до 1 август. Ако в такъв случай администрацията на Доналд Тръмп наложи 30-процентни мита на внасяните в Съединените щати..

публикувано на 24.07.25 в 17:23
Марио Спасов и кметът на

Героизмът няма почивен ден

Героизмът няма почивен ден дори когато си в отпуск. На 19-и юли младият пожарникар Марио Спасов, приятелката му и 5-месечното им бебе се връщат от почивка на морето, когато забелязват пожар край магистрала "Тракия". Докато чака своите колеги огнеборци да пристигнат, той започва да гаси пламъците сам със стелка от автомобила му.  Марио..

публикувано на 24.07.25 в 17:12