Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява цените на хранителните стоки на едро в България, се покачи тази седмица с 0,49 на сто до поредния рекорд от 2,268 пункта. Показателят надмина в средата на ноември най-високото си историческо ниво от 2,222 пункта, постигнато в началото на май тази година. За един месец равнището на индекса се е вдигнало с 3,37 процента, предаде БТА.
Базовото ниво на ИТЦ - 1,000 пункта - е от 2005 г.
Оранжерийните домати тази седмица поскъпват с 0,9 на сто и се търгуват по 3,21 лева за килограм. Цената на оранжерийните краставици се вдига с 11,1 на сто до 3,20 лева за килограм. Зелените чушки поскъпват с 2,8 на сто и се продават по 2,17 лева за килограм, а червените скачат с 3,8 процента и се търгуват по 2,72 лв./кг в края на седмицата.
Картофите поскъпват с 3,5 процента и се продават по 1,17 лева за килограм, а морковите се търгуват по 1,07 лева за килограм на едро. Зелето поевтинява с 6 стотинки до 0,84 лева за килограм.
Ябълките поскъпват с 6 на сто до 1,41 лева за килограм. Цената на лимоните пада с 3,8 на сто до 2,54 лева за килограм. Портокалите намаляват стойността си с 9,3 на сто до 1,96 лева за килограм, а бананите поевтиняват с 11 стотинки и се продават по 2,5 лева за килограм на едро.
Кравето сирене поскъпва с 1,1 на сто и се търгува по 11,67 лева за килограм, а кашкавалът тип "Витоша" поскъпва с 1,7 на сто и се продава по 17,81 лева за килограм.
Олиото тази седмица намалява цената си с 0,4 на сто до 4,44 лева за литър. На Софийската стокова борса олиото се търси на цена 3,50 лева за бутилка от 1 литър.
Пакетче краве масло от 125 грама се търгува по 2,90 лева. Пилешкото месо поевтинява с 0,2 на сто до 6,10 лева за килограм. Захарта поскъпва с 4,8 на сто и се продава по 2,60 лева за килограм в края на седмицата.
Брашно тип "500" отстъпва с 2,2 процента и се търгува по 1,31 лева за килограм.
Оризът поскъпва с 1,4 на сто и се купува по 2,96 лева за килограм. Яйцата поскъпват с 5,6 на сто и се търгуват по 0,38 лева за брой на едро в края на седмицата.
Експлозии избухнаха след израелски обстрел в йеменското пристанище Ходейда, а информирани източници са заявили за агенция Ройтерс, че израелската армия обстрелва и портовете Рас Иса и Салиф и западната част на страната. Медии, свързани с хутите, потвърдиха за нападението. Близката до иранската шиитска групировка "Хизбула" телевизия "Ал-Маядин"..
Предстои промяна в правителството на Украйна, твърди Economist. Британското издание не назовава източниците, според които в близките две седмици се очаква вот на парламента - Върховната рада - за смяна на министър-председателя Денис Шмигал с един от сегашните му заместници - Юлия Свириденко. Свидиренко, която подписа сделката със Съединените..
"Росавиация" - агенцията за граждански полети в Русия - затвори временно летищата на Москва и Санкт Петербург заради опасност от дронове. Шест безпилотни апарата са били свалени на подстъпите към Москва, съобщи кметът Сергей Собянин, а управителят на Ленинградска област съобщи за два свалени дрона в късния следобед. Няма сведения за..
Гърция поиска помощ от Либия за прекратяване на бежанския натиск. Външният министър Йоргос Герапетридис е на посещение в Бенгази. Много силен бежански натиск към гръцките острови Крит и Гавдос отчита морска охрана. Само днес с три лодки пристигнаха над 750 нелегални мигранти, потеглили от Либия. Няма места за настаняване в лагерите..
Финансовият министър на САЩ изрази мнение, че Илон Мъск трябва да стои далеч от политиката. Предполагам, че управителните съвети на компаниите "Тесла" и "СпейсЕкс" биха предпочели Мъск да се фокусира върху бизнес-делата, каза Скот Бесънт пред Си Ен Ен. Това първата реакция от администрацията на президента Доналд Тръмп, след като снощи Илон..
Рок легендата Ози Озбърн се събра отново с групата "Блек Сабат" (Black Sabbath), за да изнесе последния си концерт за сбогуване с феновете си в родния си град Бирмингам. Хиляди фенове се събраха в Бирмингам на стадион "Вила парк". С последния си концерт фронтменът на Black Sabbath се обърна към феновете си с думите: "Нямате представа как се..
Държавите, които не сключат търговски сделки със САЩ до 1 август, могат да очакват завишените мита да се върнат към нивата обявени от американската администрация през април, заяви министърът на финансите на САЩ – Скот Бесент. Новината на практика представлява нов краен срок за най-големите търговски партньори на САЩ, сред които и ЕС и Тайван,..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..