Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметове на общини, в които има общински ВиК дружества, се обявиха против окрупняване на сектора

Донка Михайлова
Снимка: БГНЕС

Кметовете на 15-те общини в България, в които има общински ВиК дружества за пореден път се обявиха против окрупняването на сектора и присъединяването им към държавните ВиК оператори, което се предвижда в проект на закон за водоснабдяването и канализацията, публикуван на 30 ноември.

Кметове и представители на тези общини се събраха днес в София, за да обсъдят проблема и да решат какви действия да предприемат, за да запазят общинските си ВиК дружества.

Една от засегнатите общини е Троян, а кметът й Донка Михайлова поясни защо тези общини са против  по думите й унищожаването на собствените им ВиК дружества.

"Ние категорично възразяваме за задължително законово окрупняване на обособените територии и лишаване на Общинските съвети от правомощията да притежават и управляват собствените си дружества, в които активите са изградени изцяло с наши усилия. Тревожи ни това, че окрупняването ще доведе до повишаване на цената на водата. На практика инвестициите в развитие на ВиК мрежата в общините ни рязко ще намалеят".

Михайлова допълни, че 15-те общини ще настояват за срещи с министъра на регионалното развитие и благоустройството и омбудсмана.

"Готвим и сериозни юридически аргументи, които са свързани най-вече с това, че нашите общини се лишават от правата да управляват собствените се активи. На практика общинската собственост няма да може да отговаря на член 17 от Конституцията, така че да бъде равнопоставена с държавната собственост. Ще търсим подкрепата на президента, ако се наложи, ще търсим механизми за оспорване на закона пред Конституционния съд".







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Красимир Вълчев

Вълчев: Религия има и в момента в образователната ни система, тя продължава да е светска

Министърът на образованието Красимир Вълчев увери протестиращите срещу изучаването на религия училища, че българската образователна система е светска: "В тези часове учениците ще учат на взаимно уважение, толерантност, доброта. Нито едно дете няма да бъде принуждавано да учи религия въпреки волята му. Единственото, което правим, е да..

публикувано на 11.09.25 в 19:24

Протест пред сградата на МВР в София иска оставката на Даниел Митов

Освен членове на ГД “Боец” пред МВР са се събрали десетки граждани, а и депутати от “Продължаваме промяната”. Повечето от тях а настояват за оставка на министър Даниел Митов заради случая в Русе и позицията на Министерствот.   Към момента протестът протича мирно.   Председателят на ГД “Боец” говори пред събралите се.   Георги Георгиев,..

публикувано на 11.09.25 в 19:17
Президентът на САЩ Доналд Тръмп (вдясно) и първата дама Мелания Тръмп (вляво) участват в церемония в памет на 24-тата годишнина от терористичната атака от 11 септември в Пентагона в Арлингтън, Вирджиния, САЩ, 11 септември 2025 г.

Годишнината от атентатите в САЩ беше отбелязана със специални церемони в Ню Йорк и Пентагона

24-ата годишнина от атентатите на 11 септември 2001 беше отбелязана със специални церемони в Ню Йорк и при сградата на Пентагона. Точно в 8:46 местно време камбани при т.нар. кота-нула в Ню Йорк белязаха часа, в който преди 24 години първият от отвлечените от терористи пътнически самолети се блъсна в единия от небостъргачите на Световния..

публикувано на 11.09.25 в 18:56
Бенямин Нетаняху

Катар осъди изявление на Нетаняху за ударите в Доха

Катар осъди остро изявление на израелски премиер Бенямин Нетаняху, който сравни въздушния удар в катарската столица Доха срещу членове на "Хамас" с реакцията на Съединените щати след терористичните атаки на 11 септември 2001 година. Израел съобщи за удар по висши лидери на "Хамас" в Доха "Ние погнахме терористичните мозъци, които извършиха клането..

публикувано на 11.09.25 в 18:52
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков: Следващият президент трябва да е човек, който защитава националния интерес

Следващият президент трябва да е човек, който защитава българския национален интерес, с проевропейски и демократични разбирания за бъдещето на страната . Това заяви пред БНР проф. Вили Лилков, зам.-председател на Столичния общински съвет, съпредседател на коалиция "Синя България". "Това, което прави през последните години президентът Румен..

публикувано на 11.09.25 в 18:45

Защитата на Д. Терзиев: Задействането е било неумишлено, след това се е опитал да спре трамвая

Софийският апелативен съд потвърди мярката за неотклонение постоянен арест на 22-годишния Даниел Терзиев, който на 2 септември предизвика дерайлиране на трамвай по линия 22.  Постоянен арест за мъжа, подкарал трамвая, който дерайлира в София Според съда са събрани достатъчно доказателства, включително свидетелски показания, за..

публикувано на 11.09.25 в 18:44
Карол Навроцки

Полша ще изпрати свои военни в Украйна за обучение как се отблъскват дронове

Полша ще изпрати свои военни представители в Украйна, които да бъдат обучени как да отблъскват атаки с дронове. Това обяви украинският президент Володимир Зеленски, ден след като Полша свали три руски безпилотни апарата над своя територия.  Полша е поискала заседание на Съвета за сигурност на ООН, което ще се проведе утре вечер, съобщиха от..

публикувано на 11.09.25 в 18:11