Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според вътрешния и външния министър догодина България може да постигне положителен резултат по кандидатурата си за Шенген

Демерджиев за Шенген: Въпросът беше политически, позитивни сме и ще работим да се намери компромис

Министърът на вътрешните работи на България Иван Демерджиев и министърът на вътрешните работи и вицепремиер на Хърватия Давор Божинович (вляво) по време на заседанието на Европейския съвет на министрите на вътрешните работи в Брюксел, 8 декември 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев определи мотивите за отрицателния вот за България от страна на Австрия и Нидерландия за присъединяването ни към Шенген като "политически" и допълни, че специално в подхода на нидерландците липсва конструктивизъм. Той допълни, че засега няма да предприемаме ответни мерки срещу двете държави.

Според вътрешния министър Иван Демерджиев в рамките на следващата година България може да постигне положителен резултат за кандидатурата си за Шенген. Австрия и Нидерландия гласуваха против присъединяването на страната ни на днешното заседание на министрите на правосъдието и вътрешните работи в Брюксел, но всички дадоха зелена светлина на Хърватия.

Министър Демерджиев определи действията на двете страни като "политически" и допълни: "Въпросът беше политически, две държави решиха друго, 25 държави ни подкрепиха, при това безрезервно и много прозорливо, смятайки че това е правилното решение. Ние продължаваме да мислим, че това е правилното решение, позитивни сме и ще работим в  посока да се намери компромис, така че да се съгласят двете държави, които бяха резервирани днес".

Министърът каза, че е разговарял с шведския си колега, чиято страна поема ротационното председателство на ЕС от 1 януари и е получил уверения, че усилията в полза на страната ни ще продължат.

"Всъщност Австрия даде ясно да се разбере, че има механизми, има компромиси, които би приела – ние предлагаме много неща, включително съвместни наряди, включително техни представители да дойдат по нашата граница. Открити сме, готови сме за конструктивни решения, стига тези решения да са свързани с изисквания или с неща, които са полезни или за опазването на границата, или изисквания за членството на Шенген. Нидерландия не поставя такива изисквания, там диалогът е по-труден, тъй като няма конструктивизъм в тяхната позиция", коментира Демерджиев.

За поискания доклад от страна на Нидерландия за България по механизма за сътрудничество и проверка, еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон отговори така:

"Комисията изготви последният доклад по механизма за сътрудничество и проверка за България преди две години и този механизъм е приключил. Всяка година ние изготвяме доклади за всички страни-членки, в т.ч. и България и ще направим същото и догодина".

Запитан от "Хоризонт" дали ще предприемем ответни мерки срещу Австрия и Нидерландия, министър Демерджиев отговори лаконично:

"В момента обмисляме диалог, когато се изчерпят средствата за конструктивен диалог, ще ви кажа кои са следващите стъпки."

Министърът на външните работи Николай Милков очаква положително решение за приемането на България в Шенгенската зона да има през март:

"Никога не сме имали по-голяма подкрепа".

Надявате се март? – "Надявам се и поне ще работим всичко това да се случи както трябва, защото сме в пълното си право", каза министър Николай Милков.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Гърция арестуваха български шофьор с над 100 кг марихуана в камиона

Български шофьор беше задържан в Гърция с над 100 килограма марихуана в камиона му. Това е и една от най-големите отделни пратки канабис, залавяни в страната. Охраната на пристанището Игуменица съобщи за ареста на българския шофьор за нелегален превоз на 111 килограма канабис. Камионът е пристигнал с ферибот от Италия, а нелегалният товар в..

публикувано на 08.02.25 в 11:10

Столичната полиция образува досъдебно производство за дрона на летището

Полицията в София е образувала досъдебно производство по случая от снощи, когато дрон се появи близо до една от пистите на летище София, научи БНР. Екипи на столичната полиция ще се опитат да установят кой е управлявал апарата. Предстои и докладване на материалите по случая в прокуратурата. Снощи дронът е предизвикал забавяния в..

публикувано на 08.02.25 в 11:03

Заради подмяна на ВиК мрежа: Кюстендилското село Соволяно на воден режим

В кюстендилското село Соволяно е в сила воден режим - от 9 часа сутринта до 17 часа вечерта, заради започналата подмяна на ВиК мрежата в селото. Водата се спира и защото при изкопните работи постоянно възникват аварии. За полаганата през 1934 година водопроводна мрежа в Соволяно няма запазени схеми или карта на ВиК трасетата и..

публикувано на 08.02.25 в 10:56
Андрей Колесников

Андрей Колесников: Путин би се задоволил с нова Студена война

Да воюва или да не воюва!  Това е дилемата, която руският президент Владимир Путин трябва да разреши през настоящата година. И продължаването на войната, и нейното прекратяване са еднакво опасни за него, пише руският политолог Андрей Колесников в публикувана наскоро в списание "Foreign Affairs" статия със заглавие "Студената война, която иска Путин"...

публикувано на 08.02.25 в 10:55
Димитър Манолов, президент на КТ

КТ "Подкрепа" отбелязва 36 години от създаването си

Конфедерацията на труда "Подкрепа" отбелязва  36 години от създаването си. Синдикатът е основан на 8ми февруари 1989 година по идея на д-р Константин Тренчев и негови съмишленици. Първоначално е сдружение за защита на основните трудови и социални права на интелектуалците. За БНР президентът на  "Подкрепа" Димитър Манолов посочи сред..

публикувано на 08.02.25 в 10:46

Барбара Слейвин: "Ривиерата" в Близкия изток няма да се материализира

"Масовото депортиране на защитени лица от окупирани територии на територията на окупиращата сила или на която и да било друга страна е забранено, независимо от мотивите." Това постановява Четвъртата женевска конвенция от 1949 година относно закрилата на цивилните лица във време на война. А върховният комисар на ООН за човешките права Фолкер..

публикувано на 08.02.25 в 10:35
Снимката е илюстративна.

Балтийските републики изключиха връзките си с руската електропреносна мрежа

Балтийските републики - Литва, Латвия и Естония - прекъснаха тази сутрин връзките си с руската електропреносна мрежа, предаде Ройтерс. Агенцията уточнява, че целта  е укрешване на сигурността на трите държави,  и интегриране на мрежите им с тези в Европейския съюз. Синхронизацията се очаква утре - след провеждане на съответните изпитания...

публикувано на 08.02.25 в 10:16