15 са постоянните жители в странджанското село Младежко – всички са възрастни и самотни хора. Живеят в страх. Всеки от тях се е сблъсквал с мигранти. В последните десетина дни са свидетели на необичайно оживление. Местните настояват в селото да има постоянен полицейски пост.
Една от жените - Владка Ангелова, разказва как от една от празните къщи е видяла да излиза пушек, чула е гласове и станало ясно, че вътре има запален огън.
"И къщата ще запалят, като нищо. Вратата са разбили. Чух, по едно време блъскаха. Те са спали там. Трябва вечно да сме под ключ. По-начесто да минават, да има охрана тук."
Картината допълват Желязко Загорчев и Ангел Ангелов.
"Осем човека вчера минаха."
"На мен ми казаха – алжирци, искаме във Франция. Аз им викам – тя, Франция, знаеш ли колко е далече, как ще идеш дотам? Каква охрана, бе! Нищо не пазите вие, държавата!"
За кметския наместник Станко Калудов държавата не е виновна за всичко. "Всичко идва от Западна Европа, абсолютно всичко", казва той.
"Какво мога да предприема аз? Конкретно звъня на полицията, поддържаме много добри отношения с полицейското управление."
Макар през селото непрекъснато да минават обходни патрули, самотните възрастни жени са в паника.
"Заключена стоя, самичка съм. Винаги сме в напрежение. Вечер отрано заключвам."
"Страхуваме се, знаем ли какви са! Аз ходих да бера билки и те се показаха там, почнаха да бягат."
"Озъртам се, оглеждам се и като видя, че няма, тогава заминавам нанякъде."
"Тук сме самотници. Всички са вдовици и аз", казва един от мъжете.
Прокурор Мария Маркова от Районната прокуратура в Бургас отбелязва, че от 1 ноември до 6 декември има 19 новообразувани досъдебни производства, а като обвиняеми лица са привлечени 24-ма души, 8 от които са български граждани.
Снимки: Даниела Костадинова12 август е ден, който Даниела Христова никога няма да забрави. Пожар изпепелява къщата на семейството и с двете деца остават без дома си в плевенското село Горна Митрополия. Приятели, познати и непознати и помагат да се справи с трудностите и да се върне към нормален живот. Открита е и дарителска сметка за подкрепа на Даниела Христова..
В "Закуска на тревата" ви срещаме с една млада австрийка, която е запленена от красотата на българския език и това не е мимолетно увлечение. Бетина Филипс учи българска филология и германистика в един от най - престижните университети в Европа - Виенския университет . По - известен сред австрийците като "Главният университет"...
Какво е написала на страницата си в социалните мрежи на Лияна Панделиева : " Беше огромна чест години наред да бъда в ролята на Недялка Шилева , надживяла с десетилетия ролята на жените в обществото ни. Беше огромно вълнение да нося знамето на спектакъла. Зад нас стояха политиците, които и да бяха те, пред нас беше строена армията и в центъра на..
Роксана Кирилова – носителка на титлата Мисис България 2018 и основател на Фондация „С любов към теб“ – изкачи най-високия връх в Западна Европа, Монблан (4810 м). Тя посвети постижението си на благородна кауза – подкрепа за едно смело момиче, което се бори с тежка диагноза. „Монблан беше мечта, която носех в себе си много дълго време – след..
В Силистренското село Смилец времето сякаш е спряло върху една сладка и топла традиция – варенето на динен маджун. Тази година тя бе отбелязана по особен начин – с десетото, юбилейно издание на Фестивала на маджуна. Диненият маджун е спомен, запазен от предците, пренесен през поколенията и възроден в съвремието. През 2015 година идеята за..
В силистренско село Попина за трета поредна година кипна аромат и веселие – празникът на рибената чорба събра жители и гости от близо и далеч. На самия бряг на Дунава майстори приготвяха прочутата чорба, подправена не само с тайните на добруджанската кухня, но и с много настроение и народна музика. Фестивалът не е само за вкусната рибена..
Прeз сeдмицатa сe състоя прeдставянeто нa идeйния проeкт зa обновяване нa парк ,,Акадeмик”. Слeд мeсeци работа, срeщи с институции и доброволчeски акции, Инициативният комитeт за спасяване на парка показa своятa визия зa модeрно, зeлeно и достъпно пространство зa спорт, отдих и културни събития. Каузатa e подкрeпeнa от над 4000 подписa срeщу..
"Ще накараме институциите да работят. Всеки заслужава да има процес, който да му осигури истината". Това заяви пред БНР адвокат Методи Лалов,..
От инцидента в Русе няма да има голямо сътресение на правителството . Това каза пред БНР Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на..
"133 млн. лева загуба на Топлофикация "София" за първото тримесечие на годината , баш в разгара на отоплителния сезон, когато би трябвало да е печатница..