Днес православната църква почита свети Спиридон – покровителят на занаятчиите. В Троян празникът беше отбелязан с традиционното шествие на местните майстори, а в църквата "Св. Параскева Петка" беше отслужен водосвет за здраве и благополучие.
Празничното шествие в Троян тръгна от Музея на занаятите и се водеше от най-почитания местен майстор - керамикът Николай Йовков, който носеше и иконата на св. Спиридон:
"Аз съм трето поколение, дъщеря ми зад мен е четвърто. С това сме израснали, с това живеем."
В църквата "Св. Параскева Петка" беше отслужен водосвет за здраве и благополучие.
В Троян занаятите са на особена почит, защото са част от идентичността на региона:
"Троян - целият град е бил занаятчийски навремето. Така че, като кажеш Троян, трябва да разбираш занаяти на първо място. И Троян е известен с керамиката, керамичната столица на България";
"Този занаят не умира, а продължава да живее. Израснала съм покрай баща ми в ателиета, грънчарници. Грънчарското колело винаги е било пред очите ми. Сякаш винаги съм знаела, че това ще правя. Даже в ателието имаме табела "Обречени на керамиката";
"Занаятът е нашият хляб, нашето верую, упражняваме го с уважение към миналото, към традицията";
"И се надявам ние да успеем да ги предадем на следващото поколение, за да останат живи";
"Това е едно безкрайно хоро, на което сме се хванали, което със сигурност има бъдеше и днешния ден ни се пада да си празнуваме, да си го уважим";
"Много специален празник за нас и много си го обичаме", споделиха участници в шествието.
По повод празника в Музея на занаятите беше открита изложба с произведения на изтъкнатата майсторка тъкачка Стойка Ашкова. Беше представено и новото авторско издание на музея "Троянските пътеки на Петър Гигов", прочут майстор – грънчар от близкото минало.
Израел и палестинската ислямистка организация "Хамас" извършиха петата размяна на заложници и палестински затворници по силата на споразумението за примирие в Ивицата Газа. "Хамас" освободи днес трима мъже - двама отвлечени от кибуца Беери в деня на координираните атаки на палестинската групировка на израелска територия, а - третият от..
Марин льо Пен, Виктор Орбан, Матео Салвини и Герт Вилдерс пристигнаха в испанската столица по покана на председателя на "Вокс" Сантяго Абаскал В общо изявление лидерите на крайнодесните партии остро разкритикуваха европейските институции. Според тях "Брюксел не е научил нищо от грешките си" и "по никакъв начин не се е отказал от стремежа си да..
Пленумът на БСП предлага да бъде отменен прекият избор за лидер на партията. Предложението ще бъде направено на Конгреса на социалистите, който ще се проведе следващата събота и неделя. По този начин бъдещият председател на социалистите може да бъде избран само от конгреса на партията. Предложението е направено по време на..
В Хърватия днес започна обявеният едноседмичен бойкот на местната търговска верига "Конзум" (Konzum), след като вчера за трети пореден петък недоволните от цените хървати бойкотираха магазините в страната. Бойкотът им обаче бе по-слаб в сравнение с предходните петъчни акции, съобщи хърватската национална телевизия ХРТ, цитирана от БТА...
Състав на Районен съд-Кюстендил постанови постоянна мярка за неотклонение "Задържане под стража“ за 34 – годишен перничанин, обвиняем за засяване, отглеждане и за държане на високорискови наркотични вещества в лаборатория в кюстендилското с.Ваксево. Определението подлежи на обжалване пред Окръжния съд. Наличните по делото доказателства са в..
Пленумът на Висшия съдебен съвет ще обсъди следващата седмица писмо от изпълняващия функциите председател на Върховния административен съд Георги Чолаков за отпускане на средства за ново хардуерно оборудване. То е необходимо след кибератаката срещу деловодната информационна система на административните съдилища, която стана на 27 януари...
През миналата година в област Монтана са били спрени социалните помощи на 400 души. Причината е, че са отказали да положат изисквания по закон общественополезен труд. 296 лица са санкционирани през миналата година, тъй като отказали еднократно да положат 40 часов общественополезен труд. Те са спрени от подпомагане за срок от два месеца. На..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..
Едно е желанието на работодателите, друго е реалната възможност за наемане на работници от трети страни. Работодателите трудно стигат до..