Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Апел за доброволно кръводаряване в Силистра

Снимка: Незабравка Кирова

Апел за доброволно кръводаряване отправи Кръвния център към силистренската областна болница.

В навечерието на празниците там имат нужда от резерв, защото по това време на годината инцидентите и заболяванията са повече, а недостигът на кръв е факт.

Призивът е отправен към силистренската общественост и към БЧК, за съдействие, съобщи д-р Антоанета Панайотова, завеждащ отделението по трансфузионна хематология.

"Да можем да осигурим на хората необходимите кръвни продукти. Ние сме малко хора на работа и няма как да осигурим персонал който да излезе..."

Доброволни кръводарители се намират трудно, а платеното кръводаряване, не можем да го контролираме, каза още д-р Панайотова.

"Официално можем да плащаме, но стойността е много малка, както и стойността на купона, който даваме – 8 лв. Той не е актуализиран сигурно от 30 години."

Според д-р Антоанета Панайотова при масово доброволно кръводаряване, няма да се налага близките на пациенти да търсят частни лица, на които да заплащат.

За тази година кръводарителите в Силистренско са около 2000, като само 15 от тях са отишли по своя инициатива. Сред тях и десетина дванадесетокласници от Природо-математическата гимназия.

Д-р Антоанета Панайотова Снимка: Незабравка Кирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Пловдив започна кампанията за кандидатстване в 1. клас за учебната 2025/26 година

В Пловдив започна кампанията за кандидатстване за прием в първи клас за следващата учебна година. Родителите ще могат да кандидатстват онлайн чрез електронната система на Общината, където се обявяват свободните места. По-ранното подаване на заявление не носи предимство, важно е да бъде спазен крайният срок, който за първото класиране е четвърти юни,..

публикувано на 12.05.25 в 22:16

В общинската болница в Дупница не достигат кадри, особено сестри

Въпреки 20-процентното увеличение на заплатите в общинската болница в Дупница продължава да има недостиг на кадри - особено на медицински сестри, съобщи управителят д-р Стефан Николов. Средната заплата в дупнишката болница е около 2000 лева, а с редно възнагражденията на персонала са били завишени с около 200- 300 лв.  От ръководството на..

публикувано на 12.05.25 в 22:08

В областната болница в Монтана наградиха медицински сестри с над 30-годишен опит

В областната болница в Монтана наградиха медицински сестри с над 30 годишен опит. Отличените са номинирани от Асоциацията на професионалистите по здравни грижи в града. Протест на медсестри, акушерки и лаборанти в Международния ден на сестринството Медсестри на протест с искане за увеличение на заплатите По повод Международния ден на..

публикувано на 12.05.25 в 21:53

До 90% смъртност на пчелите в различни региони констатират земеделците тази пролет

До 90% смъртност на пчелите в различни региони на страната констатират земеделците тази пролет. Това предполага лоша година и значително по-слаби добиви на мед. Браншът е изправен пред сериозни предизвикателства, а решения не са възможни без институционална намеса – за това ще алармират пчелари и ветеринарни лекари на дискусия в БТА.  Тревожно..

публикувано на 12.05.25 в 21:38
Съпредседателят на ПП и бивш финансов министър Асен Василев.

ПП-ДБ са внесли в НС проектодекларация за влизане в еврозоната на 1 януари 2026 г.

"Продължаваме Промяната – Демократична България" (ПП-ДБ) внесе в Народното събрание проект на Декларация за завършване на пълноценната интеграция на Република България в Европейския съюз чрез присъединяване към еврозоната на 1 януари 2026 г., съобщиха от пресцентъра на коалицията. Вносителите настояват Народното събрание да обсъди и гласува..

публикувано на 12.05.25 в 20:41
Министърът на външните работи на Полша Радослав Шикорски

Полша затваря руското консулство в Краков

Диверсионна група, направлявана от руските тайни служби и включваща украински имигранти, е отговорна за големи пожари във Варшава и Вилнюс. Това показват предявени обвинения в Полша, след като страната обвини Русия за разпалването на огромен пожар в търговски център преди година.  Вчера премиерът Доналд Туск използва социалните мрежи, за да обяви, че..

публикувано на 12.05.25 в 20:35
Хора ликуват в Тел Авив, след като бе съобщено, че от

"Хамас" предаде на Червения кръст израелско-американския заложник Идън Алекзандър

"Хамас" предаде днес на Международния комитет на Червения кръст израелско-американския заложник Идън Алекзандър, който вече пътува към Израел, предаде Ройтерс, като се позова на официален източник. Военното крило на палестинското ислямистко движение потвърди в изявление, че е освободило Алекзандър. От "Хамас" изразиха готовност да участват в преговори..

публикувано на 12.05.25 в 19:53