Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Терминал 2 бяха посрещнати първите туристи, пристигнали у нас за ски ваканция

Снимка: Мила Младенова

На Терминал 2 бяха посрещнати първите туристи, които пристигат у нас за ски ваканцията си. Те пристигнаха от Тел Авив с редовен полет на El Al израелската национална компания. Утре един от големите ски курорти у нас открива сезона.

Самолетът от Израел беше посрещнат с воден салют, а пътниците бяха получиха кутийка с шоколад.


Взаимоотношенията  между България и Израел са уникални и имат важно историческо измерение, каза консулът Орли Дафна Суна от името на посолството на Израел в България:

"За хората от Израел България е приоритетна дестинация за туризъм. Над четвърт милион израелски граждани посещават страната всяка година и броят им се увеличава не само през лятото, но и през зимата. Този значителен брой на туристите отразява близките отношения между нашите народи".

За първите 10 месеца на годината страната ни е посетена от над 130 хиляди туристи от Израел. Очаква се през зимния сезон посещения още от 30 хиляди летовници. Те проявяват интерес както от морските и зимните курорти, така и от СПА дестинациите и културното наследство в градска среда, каза  заместник министърът на туризма Мариела Модева. Тя посочи, че страната ни се рекламира в Израел като дестинация за 4 сезона и прогнозира  добър зимен сезон, а през следващата година данни, които се доближават до тези преди пандемията:

"В някои курорти даже очакваме надминаване на тези данни по отношение на туристите, които идват в нашата страна. По данни на българските общини, в региона на зимните ни курорти ние очакваме 12% ръст в Банско, 15% в Пампорово и общо взето всъщата тенденцията се очертава и за Боровец".

Националната авиокомпания на Израел планира да увеличи трафика си и да базира един от най-модерните нови самолети "Дрийм лайнър" на софийското летище, съобщи изпълнителният директор на летище София Хесус Кабайеро.  За предстоящия зимен сезон очакванията са оптимистични. Само от Англия се очакват с 20 хиляди пътници повече през тази година, каза още Хесус Кабайеро.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Майк Помпео

Майк Помпео: Тръмп не трябва да възнаграждава Путин за агресията му в Украйна

"Тръмп не трябва да възнаграждава Путин за агресията му в Украйна. Приемането на незаконното заграбване на земи от Русия в Донецк и Луганск би било сигнал за диктаторите навсякъде, че си заслужава да се използва насилие", казва в статия във Файненшъл таймс“ бившият американски дъжавен секретар Майк Помпео .  Седмица на усилия за мир без..

публикувано на 23.08.25 в 11:29

САЩ купуват 10% от акциите на Intel

Правителството на Съединените щати ще придобие 10%-ен дял от акциите на американския производител на чипове "Интел".  Американският министър на търговията Хауърд Лутник заяви, че обявеното споразумение "засилва лидерството на САЩ в полупроводниците и ще доведе както до икономически растеж, така и до осигуряване на технологичното предимство на..

публикувано на 23.08.25 в 11:13
снимката е илюстративна

До 200 000 лв. ще плати "Кюстендилска вода" за ток за помпите по Струма

До 200 хил. лева ще плати това лято "Кюстендилска вода" за ток за помпите, включени на кладенци по река Струма, за да се осигури нормално водоподаване за областния град и близките села, коментират експерти.  Както БНР съобщи, вече близо месец, след като беше въведен режим за водата за три квартала в града и две села в южната индустриална зона,..

публикувано на 23.08.25 в 11:11

Тръмп номинира за посланик в Индия шефа на Службата за президентския персонал на Белия дом

Доналд Тръмп съобщи, че номинира Серджио Гор за нов посланик на САЩ в Индия и за специален пратеник за Южна и Централна Азия, предаде Ройтерс. 38-годишният Гор, който в момента е ръководител на Службата за президентския персонал на Белия дом, ще остане на този пост до одобряването на кандидатурата му за посланик в Делхи. Франс прес отбелязва, че се..

публикувано на 23.08.25 в 10:59
Снимка, направена от самолет на шведската брегова охрана, показва изтичане на газ от

СС на ООН заседава на 26 август за терористичните атаки срещу "Северен поток"

Поисканото от Русия заседание на Съвета за сигурност на ООН относно терористичните атаки срещу "Северен поток" ще се проведе на 26 август. Това съобщи изпълняващият длъжността постоянен представител на Руската федерация в ООН Дмитрий Полянски. Германия задържа украинец за взривовете на "Северен поток" през 2022 г. В четвъртък в Италия , с..

публикувано на 23.08.25 в 10:55

Национален събор на каракачаните в местността Карандила

В Сливен се открива 32 Национален събор на каракачаните в България. Поредното издание на фестивала ще се проведе традиционно в местността "Карандила".  Във фолклорната програма ще участват танцови състави от сливенския квартал "Речица", Карлово, Варна и гостите от гръцките градове Александруполис и Комотини.  Те ще представят на публиката..

публикувано на 23.08.25 в 10:42
Анджела Рейнър

Великобритания отложи решението дали да се разреши строеж на китайско "супер-посолство"

Британският вицепремиер Анджела Рейнър е отложила крайния срок за вземане на решение дали да се разреши изграждането на ново китайско "супер-посолство" в Лондон след опасения във връзка с много поправки в подадените документи, съобщиха "Таймс" и "Файненшъл таймс".  Вицепремиерът, която отговаря и за жилищното планиране, отложи решението си от 9..

публикувано на 23.08.25 в 10:40