Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Бранислав Сланчев: Докато Русия и Украйна не се откажат от част от целите си, няма шанс за мир

"Руснаците са народ, който си пати от собственото си правителство, никой не иска да ги напада допълнително, а да си си тръгнат от Украйна"

Снимка: Pexels

"Новите авантюри, които руснаците се готвят да предприемат в Украйна през следващите месец-два, са обречени на неуспех". Това каза проф. Бранислав Сланчев от Калифорнийския университет в Сан Диего в интервю за специалното, последно за 2022 г., издание на предаването "Събота 150" по програма "Хоризонт" на БНР. Той изучава военната принуда, военновременните преговори, начините на водене на война и как се прекратяват войни.

"От гледна точка на руснаците нова тяхна офанзива трябва непременно да има, защото те не могат да задържат териториите, които искат да вземат, само с отбрана", смята проф. Сланчев.

Въпросът е от колко места ще тръгне атаката. Едното е Запорожие. Другото е при Бахмут, където се водят най-ожесточените боеве от началото на руското нашествие: "Като Първата световна война е там – целта на руснаците е да пробият към Краматорск и Словянск". Третото направление е край Луганск.

Може и на трите места да тръгнат едновременно – за да разконцентрират усилията на украинската армия. А в Беларус се предполага, че руснаците нямат достатъчно жива сила за същинско нахлуване. Маневрите там се свързват с опити да се попречи на доставките на западни оръжия за Украйна. 

Преподавателят от Сан Диего призовава да не се подценяват руските сили. Защото те са били "на косъм" да изпълнят задачата си в началото на нахлуването през февруари. Срещу Киев тогава, от северното направление, превесът им в жива сила е бил 12 срещу 1 за руснаците. А боеприпасите на украинците буквално са свършвали.

"Това, че успяха да се задържат за мен беше най-голямата изненада и все още си остава такава", каза професорът. Защото през февруари руснаците нахлуха с 200 000 души, включително с най-опитните военни, и с най-добрите си оръжия и бойна техника. "Голяма заслуга на украинската армия е, че успя да ги спре. Коментарите сега колко са некомпетентни и некадърни руснаците принизяват успеха на украинското оръжие", каза проф. Сланчев.

Русия, според него, вече е изчерпала възможностите си да постигне със сила това, което иска, и се надява да устиска до тогава, докато подкрепата за Украйна на Запад се разпадне. Протакането на войната обаче е голям проблем и за Москва. "Много скоро ще има втора вълна на мобилизация и ще има допълнителни вълнения, защото продължава да е трудно да се обясни на руснаците за какво точно воюват". 

Проблеми Москва има и със запасите си от оръжия и боеприпаси. "Не могат да поддържат сегашното темпо на изразходване на артилерийските снаряди. Средно изстрелват по 20 000 на ден, а като се добавят горещи точки като Бахмут с голяма интензивност на боевете, броят на изстреляните снаряди стига дори 60 000-70 000 на ден. От началото на войната са използвали 7 милиона, а капацитетът им е да произвеждат от 1,5 млн. до 2 млн. на година", пресмята проф. Сланчев.

Мирът обаче още е далечна перспектива. Украинците искат да възстановят установените през 1991 година граници на страната си. Руснаците пък не демонстрират никакво желание да се откажат от сухопътния си коридор към Крим, даже искат да вземат Одеса и цялото украинско Черноморие. "До момента, в който и двете страни не се откажат от част от абсолютно несъпоставимите си цели, няма никакъв шанс за каквито и да било преговори", категоричен е проф. Сланчев.

Интервюто на Деян Йотов с проф. Бранислав Сланчев можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Церемония в памет на жертвите в Атинската политехника, 15 ноември 2024 г.

51 г. от студентския бунт в Политехниката в Атина

Студентите в Гърция се подготвят за масови протестни демонстрации в памет на загиналите по време на студентските бунтове в Техническия университет в Атина. Засилени полицейски части охраняват всички студентски градове. Днес се навършват 51- години от студентския бунт в Политехниката в Атина, който поставя началото на края на военната..

публикувано на 17.11.24 в 09:14

В Кипър разрушиха плажен бар, застрашаващ емблематични за региона костенурки

Властите в Кипър разрушиха плажен бар, тъй като застрашава емблематични за региона и Средиземно море костенурки. Заведението се намира в защитена зона за гнездене на морските обитатели на западния бряг на острова. Барът е бил построен незаконно на плаж в залив в област Пафос. Той попада в защитената зона на мрежата Натура 2000, няма..

публикувано на 17.11.24 в 09:03

Лондон отпуска помощ на Судан в размер 113 милиона паунда

Великобритания обяви, че ще отпусне 113 милиона паунда или 143 милиона долара в помощ на около 1 милион души, засегнати от войната в Судан. Помощта е двойно повече на тази изпращана от Лондон досега.  Планирано е тя да обхване 600 000 души в самата страна и още 700 хиляди в съседните държави. Конфликтът между армията и паравоенните Сили за..

публикувано на 17.11.24 в 08:52

Културният туризъм заема около 20% от туристическия продукт на страната

Културният туризъм заема около 20 процента от туристическия продукт на страната, сочат данните от проучване на Министерството на туризма. Ако досега имиджът на България се свързваше основно морския туризъм, който заемаше дял от 70 %, и около 15% зимен ски туризъм, то България вече може да се похвали с относително диверсифициран туристически..

публикувано на 17.11.24 в 08:50
Николас Мадуро на митинг в Каракас.

Освободиха 225 души, арестувани след президентските избори във Венецуела през юли

Венецуелската Главна прокуратура освободи 225 души, арестувани по време на антиправителствените протести, обхванали страната след оспорваните президентски избори през юли, предаде Ройтерс. "В периода между… петък (15 ноември) и събота (16 ноември) бяха разгледани и изпълнени 225 мерки за неотклонение на лица, преследвани за прояви на  насилие..

публикувано на 17.11.24 в 08:41

Над 2 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в земеделието и селските райони през 2025 г.

Над 2 милиарда лева ще бъдат инвестирани в земеделието и селските райони у нас през 2025 година. Това реши Комитетът по наблюдение на Стратегическия план за развитие на земеделието. Парите са насочени към интервенции за модернизиране на земеделието и развитие на местните икономики. Част тези средства са предвидени и за напояване Още..

публикувано на 17.11.24 в 08:30

Крис Райт от компания за фракинг е номиниран за енергиен министър на САЩ

Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп номинира за министър на енергетиката Крис Райт - изпълнителен директор на компания за добив на нефт и газ чрез фракинг. При представянето му Тръмп заяви, че очаква от него да намали бюрокрацията, което да предизвика нови инвестиции в изкопаемите горива. По-рано в социалните мрежи самият..

публикувано на 17.11.24 в 08:16