"Европейският съюз е мирният проект в глобален план и беше основан върху здравите основи - икономически връзки, търговия, за които се смяташе, че войната е невъзможна. Години по-късно виждаме, че това не е така. Имиджът на ЕС като мирен проект пострада. И това стряска други обединения, които използват основата и копират ЕС. В този смисъл успехът за Украйна в тази война ще бъде и успех за ЕС".
Това каза пред БНР Весела Чернева, директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика.
Според Руслан Стефанов, програмен директор и главен икономист в Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), изпитание за Европа винаги е имало и ще има.
"Идеята на Европа, че може да съществува без геополитическа и геоикономическа реалност, постепенно беше разтърсена. Условността на интеграцията в Европа намаля - страните - кандидатки за членство, правеха все по-малко в защита и вяра в ценностите на Европа... Войната в Украйна ще се води и ще се печели на бойното поле. Дългосрочно проблемите за Русия тепърва предстоят. Тепърва Русия ще усеща проблеми с достъпа до технологии. Дългосрочната деградация на руската икономика ще е много по-сериозна... Съмнявам се, че, гледайки историята на Путин, е съмнително, че той ще спре тази война, докато е жив. Военното решение е ключово - доставката на оръжие за Украйна, така че да може да се защити. Тази доставка обаче Европа не може да направи, няма капацитет".
В предаването "Събота 150" той посочи, че дългосрочната стратегия на ЕС е откъсване от зависимостта от изкопаемите горива и от зависимостта от Русия.
"Европа трябва да реши практичен проблем - как да спре финансирането на войната на Путин. Това може да се случи и с таван върху петрола. Руският петрол не влиза в Европа и голям потребител спира да взима този петрол... Това ще секне постепенно приходите в руския бюджет".
Весела Чернева смята, че всяка страна в Европа има различни виждания за край на войната - смяна на режима в Русия; "Украйна да не загуби, Русия да не победи".
"Европейският съвет за външна политика работи по стратегия, която да замени т.нар. пет принципа на ЕС по отношение на Русия. Опитваме се да създадем модел на онези качества, които ЕС трябва да придобие, за да придобие имунитет спрямо Русия. Ако Русия е вирус - как ЕС да направи състоянието си така силно, че да не може Русия да въздейства върху членките. Това е начин тези различи да бъдат преодолени... Военната помощ за Украйна е първостепенна, но не по-малка е логистичната помощ от страна на ЕС. Във военно положение САЩ имат средствата да подпомогнат украинската отбрана. В икономическо отношение ЕС е първостепенният играч".
Владимир Путин напада установения ред, подчерта Стефанов, и допълни, че това, което прави Русия в Украйна, е насочено срещу реда в Европа, който гарантира сигурността на Стария континент.
"Кризата в Украйна ясно доведе до яснота, че сме в една лодка със САЩ заради общите интереси, не защото се харесваме".
За Весела Чернева Китай е невъзможен участник в анти-Путин лагера.
"За страни като Индия, Китай, страни от Азия, но и от Африка това е регионална война. Разделението на света между западния лагер и останалите не е валидно. За Китай е ясно, че има граници, до които Путин може да се чувства покрит от Китай, но те не са далече. Ако Путин заплашва с ядрено оръжие, това не е нещо, което се харесва на Китай. Интересът на Китай е ясен - Западът да се занимава с Русия, а не с Китай; да има достъп до евтини енергийни ресурси. Осъзнаването къде са тези разграничителни линии е много важно".
По думите на Чернева турският президент Реджеп Т. Ердоган е финансово по-стабилен, разширил е външнополитически пространството около себе си през т.нра. зърнена сделка:
"Вътрешнополитически изглежда, че в неговата опозиция изглежда има търкания. Не смея да кажа, че мачът е свирен и Ердоган ще спечели изборите през пролетта. Вотът през май ще бъдат интересен. Кой ще е външнополитическият жест, който той ще избере - това е неизвестното".
Руслан Стефанов подчерта, че икономиката не решава всички проблеми, политиката винаги има първенство, но дългосрочно е важна за устойчивостта на режима:
"Това е проблемът за авторитарните режими - както в Турция, така и в Китай. От една страна турската икономика, както и руската е зависима олигархично, концентрирана икономическа власт, от друга страна - зависима от Европа. Дори да се удвои или утрои търговията на Турция с Русия, това няма да е повече от търговията с една Нидерландия например. Да не говорим за достъпа до технологии. Дългосрочно големият проблем на Турция с авторитаризма, както и навсякъде, е, че нерационалните решения ще имат ефект върху икономиката. Дългосрочно цената ще бъде платена, турското население ще обеднее. Войната в Украйна създава проблеми за Европа, ще има рецесия, което ще рефлектира върху турската икономика, свързана с Европа".
Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че евентуално примирие с "Хамас" би било "болезнено" за Израел, но че спасяването на живота на заложниците сега трябва да бъде "основен приоритет". "След много месеци на мъчителни преговори сега споразумението изглежда постижимо“, заяви Шолц, тъй като изглеждаше, че преговорите за примирие в Газа са на прага на пробив..
Парламентарната група “Демокрация, права и свободи” - ДПС ще подкрепи правителство на ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и “Има такъв народ” при гласуването му в Народното събрание като част от формирането на парламентарно мнозинство. Съгласие за това беше постигнато на финалната среща тази вечер в парламента между преговорните екипи на ГЕРБ-СДС,..
Хасково е първата област в страната, която обявява грипна епидемия. Временните противоепидемични мерки влизат в сила от 16 януари и ще важат до 23 януари включително. В област Пазарджик от утре се въвежда филтър в детските градини и учебните заведения. На гражданите се препоръчва носенето на маски, особено на места, където има струпване на хора...
В Свищов тепърва ще се разкриват пунктовете за проверките чрез анализ на риска в 30-километровата зона на пристанището след влизането на страната ни в Шенген. Мерките за контрол след пълното ни влизане в Шенгенското пространство все още не са изпълнени във Великотърновска област На закрита за медиите среща в Община Свищов управителят на..
Европейският съюз планира да забрани вноса на алуминий от Русия. Ограничението да бъде включено в 16-ия санкционен пакет, предаде Ройтерс, като се позова на свои източници в Брюксел. Очаква се пакетът да бъде приет през февруари във връзка с третата годишнина от началото на войната на Русия срещу Украйна.
България няма грешки при усвояването на евросредствата в областта на земеделието и природните ресурси за 2023 г., сочи годишният доклад на европейските одитори. Докладът е коментиран при съвместна среща на министъра на земеделието Георги Тахов и българския член на Европейската сметна палата Илиана Иванова. Процентът грешки на европейско равнище..
Отменено е частичното бедствено положение в община Неделино след възстановяване на електрозахранването в трите села Диманово, Кочан и Еленка, каза кметът Боян Кехайов. Частично бедствено положение в Неделино заради липса на ток Възстановена е и работата на помпената станция, която осигурява водоснабдяването на селата Изгрев и Еленка. Въпреки..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт"..
В началото на годината е особено важно да подсилим имунната си система за среща със сезонните вируси и най-вече с грипната инфекция . " Грипът..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник..