Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Весела Чернева и Руслан Стефанов пред БНР:

Имиджът на ЕС като мирен проект пострада, изпитание за Европа винаги ще има

"Путин напада установения ред, Китай е невъзможен участник в анти-Путин лагера, предстоят интересни избори в Турция"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Европейският съюз е мирният проект в глобален план и беше основан върху здравите основи - икономически връзки, търговия, за които се смяташе, че войната е невъзможна. Години по-късно виждаме, че това не е така. Имиджът на ЕС като мирен проект пострада. И това стряска други обединения, които използват основата и копират ЕС. В този смисъл успехът за Украйна в тази война ще бъде и успех за ЕС". 

Това каза пред БНР Весела Чернева, директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика. 

Според Руслан Стефанов, програмен директор и главен икономист в Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), изпитание за Европа винаги е имало и ще има

"Идеята на Европа, че може да съществува без геополитическа и геоикономическа реалност, постепенно беше разтърсенаУсловността на интеграцията в Европа намаля - страните - кандидатки за членство, правеха все по-малко в защита и вяра в ценностите на Европа... Войната в Украйна ще се води и ще се печели на бойното поле. Дългосрочно проблемите за Русия тепърва предстоят. Тепърва Русия ще усеща проблеми с достъпа до технологии. Дългосрочната деградация на руската икономика ще е много по-сериозна... Съмнявам се, че, гледайки историята на Путин, е съмнително, че той ще спре тази война, докато е жив. Военното решение е ключово - доставката на оръжие за Украйна, така че да може да се защити. Тази доставка обаче Европа не може да направи, няма капацитет". 


В предаването "Събота 150" той посочи, че дългосрочната стратегия на ЕС е откъсване от зависимостта от изкопаемите горива и от зависимостта от Русия

"Европа трябва да реши практичен проблем - как да спре финансирането на войната на Путин. Това може да се случи и с таван върху петрола. Руският петрол не влиза в Европа и голям потребител спира да взима този петрол... Това ще секне постепенно приходите в руския бюджет". 

Весела Чернева смята, че всяка страна в Европа има различни виждания за край на войната - смяна на режима в Русия; "Украйна да не загуби, Русия да не победи". 

"Европейският съвет за външна политика работи по стратегия, която да замени т.нар. пет принципа на ЕС по отношение на Русия. Опитваме се да създадем модел на онези качества, които ЕС трябва да придобие, за да придобие имунитет спрямо Русия. Ако Русия е вирус - как ЕС да направи състоянието си така силно, че да не може Русия да въздейства върху членките. Това е начин тези различи да бъдат преодолени... Военната помощ за Украйна е първостепенна, но не по-малка е логистичната помощ от страна на ЕС. Във военно положение САЩ имат средствата да подпомогнат украинската отбрана. В икономическо отношение ЕС е първостепенният играч". 

Владимир Путин напада установения ред, подчерта Стефанов, и допълни, че това, което прави Русия в Украйна, е насочено срещу реда в Европа, който гарантира сигурността на Стария континент

"Кризата в Украйна ясно доведе до яснота, че сме в една лодка със САЩ заради общите интереси, не защото се харесваме". 

За Весела Чернева Китай е невъзможен участник в анти-Путин лагера

"За страни като Индия, Китай, страни от Азия, но и от Африка това е регионална война. Разделението на света между западния лагер и останалите не е валидно. За Китай е ясно, че има граници, до които Путин може да се чувства покрит от Китай, но те не са далече. Ако Путин заплашва с ядрено оръжие, това не е нещо, което се харесва на Китай. Интересът на Китай е ясен - Западът да се занимава с Русия, а не с Китай; да има достъп до евтини енергийни ресурси. Осъзнаването къде са тези разграничителни линии е много важно". 


По думите на Чернева турският президент Реджеп Т. Ердоган е финансово по-стабилен, разширил е външнополитически пространството около себе си през т.нра. зърнена сделка: 

"Вътрешнополитически изглежда, че в неговата опозиция изглежда има търкания. Не смея да кажа, че мачът е свирен и Ердоган ще спечели изборите през пролетта. Вотът през май ще бъдат интересен. Кой ще е външнополитическият жест, който той ще избере - това е неизвестното". 

Руслан Стефанов подчерта, че икономиката не решава всички проблеми, политиката винаги има първенство, но дългосрочно е важна за устойчивостта на режима

"Това е проблемът за авторитарните режими - както в Турция, така и в Китай. От една страна турската икономика, както и руската е зависима олигархично, концентрирана икономическа власт, от друга страна - зависима от Европа. Дори да се удвои или утрои търговията на Турция с Русия, това няма да е повече от търговията с една Нидерландия например. Да не говорим за достъпа до технологии. Дългосрочно големият проблем на Турция с авторитаризма, както и навсякъде, е, че нерационалните решения ще имат ефект върху икономиката. Дългосрочно цената ще бъде платена, турското население ще обеднее. Войната в Украйна създава проблеми за Европа, ще има рецесия, което ще рефлектира върху турската икономика, свързана с Европа". 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: Легенда за последните секунди и продадените апартаменти

Бойко Борисов:   Така че към днешния ден, към този момент, нека да излезат хората да гласуват. Време - слънчево, терен - отличен за игра. Както казваха - тревата е тучна и сочна. И се пазете от Гунди в последните секунди!   *** Седем пъти молих се на Бога. Седем самурайки уважавах. Седем планини пребродих, седем външни гуми смених на..

публикувано на 02.11.24 в 14:00

Тръмп срещу Харис - звезден и финансов сблъсък

Най-важните фактори в една предизборна кампания са обществената подкрепа за политическите идеи и размера на достъпните финансовите средства за реклама и други акции.  С много пари и висока репутация се славят милиардерите, които имат много почитатели заради постиженията и успеха си и естествено - финансови средства, които да дарят на..

публикувано на 02.11.24 в 14:00
Премиерът на Испания Педро Санчес

След опустошителните наводнения: Изпращат още 5000 военни и 5000 полицаи във Валенсия

Испанското правителство изпраща още 5 хиляди военни и 5 хиляди полицейски служители в областта Валенсия след опустошителните наводнения там. Това обяви в обръщение премиерът на Испания Педро Санчес. Държавната помощ е в отговор на изпратено искане за съдействие от регионалните власти. По последни данни, цитирани от АФП, бедствието е отнела..

публикувано на 02.11.24 в 13:11

Увеличава се интересът към изучаването на японски език в България

Увеличава се интересът към изучаването на японски език в България, каза пред БНР София Граматикова - преподавател по японски език в Софийския университет "Свети  Климент Охридски". Най-старото висше учебно заведение у нас подписа споразумение за сътрудничество с Токайския университет.  Копнежът към японската култура за София е започнал още в детството ѝ...

публикувано на 02.11.24 в 13:11
Снимката е илюстративна.

Поскъпват таксиметровите услуги в Смолян

Таксиметровите услуги в Смолян поскъпват с решение на Общинския съвет. След продължителни дебати Общинският съвет в Смолян вдигна цените на таксиметровите услуги в града. На заседанието присъстваха представители и на две таксиметрови компании. За Смолян минималната дневна тарифа става 1.00 лев, като досега цената беше 70 стотинки на километър...

публикувано на 02.11.24 в 13:03
доц. Боян Хаджиев

Доц. Боян Хаджиев: Не съм оптимист, няма светъл лъч за промяна в Близкия Изток

Има много проблеми в Близкия Изток с територии, религия, политика, икономика, влияние в този регион. Не се вижда зелена светлина, светъл лъч, скоро за промяна в Близкия изток, не съм оптимист,  прогнозира доц. Боян Хаджиев, преподавател по международни отношения в УНСС, в интервю пред БНР. В предаването "Събота 150" той коментира..

публикувано на 02.11.24 в 12:46

Заупокойна панихида за Архангелова Задушница беше отслужена в София

На Архангелова Задушница, която е последната за годината се почита и паметта на всички загинали в битка мъже. В София заупокойна панихида бе отслужена във Военния музей -костница на Централните софийски гробища от патриарха и Софийски митрополит Даниил. В посланието си той посочи, че на  днешния ден спомняме паметна на всички наши..

публикувано на 02.11.24 в 12:40