Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евреите отбелязват втория ден на неугасващата светлина. Празникът Ханука има древни корени

Снимка: БГНЕС

Днес е вторият от осемте поредни дни, в които евреите празнуват чудото на светлината. Според традицията тази вечер във всички еврейски синагоги и домове ще бъде запалена втората свещ от ритуалния свещник – ханукия.

Вчера по време на първия ден от празника Ханука на официална церемония в Централната софийска синагога президентът Румен Радев запали първата от осемте свещи.

Румен Радев участва в церемонията по запалването на първата свещ  Снимка: БГНЕС

Довечера на същото място ще се съберат децата от еврейското училище "Роналд Лаудер" заедно със своите родители, учители и духовни настоятели, за да отпразнуват втория ден на неугасващата светлина.

Ханука води началото си от времето, когато древна Юдея се намирала под елинска власт.

"По времето малко след Александър Македонски избухва въстание, което освобождава земята на Израел от завзелите я гръцки племена", разказва Максим Делчев, председател на Централния израилтянски духовен съвет.

"Ханука има няколко изражения. Това е празник, свързан с физическото освобождение от елинизацията, но друга, по-важна част на този празник е свързана с едно чудо, което се случва в Йерусалим."

Когато жителите на Юдея се върнали отново в осквернения юдейски храм в Йерусалим, намерили само един съд с масло за светилниците. То можело да стигне едва за ден, но като по чудо пламъкът не угаснал цели осем дни.

"Това е и причината ние да празнуваме празника в осем поредни вечери. Този празник наистина е символ на светлината и добротата в самите нас, която ние се опитваме да покажем в един малко по-тъмен период на годината", изтъква Максим Делчев.

Еврейският календар е слънчево-лунен за разлика от Григорианския, който и изцяло базиран на движението на слънцето. Празникът винаги е в рамките на месец декември или в края на григорианската година, като може да се премести малко напред или малко назад, а през 1-2 години съвпада с християнския празник Рождество Христово

"Еврейският годишен цикъл започва през септември, след което следват около месец и половина два без празници. Есента преминава към зимата, за да дойде най-тъмният период в края на годината… и да дойде Ханука." 

По традиция на Ханука всяко еврейско семейство трябва извади и постави ритуалния свещник ханукия на прозореца на своя дом, така че светлината, която се увеличава от ден на ден със запалването на всяка свещ, да бъде видяна от хората навън и знанието за този светъл празник да бъде разпространено.

Погрешно е схващането, че евреите са затворена общност и живеят капсулирано. Напротив, на големите еврейски празници, всички са добре дошли. Затова се е превърнало в традиция представители на държавата и местната власт, на дипломатическия корпус и на различни вероизповедания да присъстват на запалването на първата свещ на Ханука. Често празникът е сравняван с християнския Рождество Христово.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05