Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евреите отбелязват втория ден на неугасващата светлина. Празникът Ханука има древни корени

Снимка: БГНЕС

Днес е вторият от осемте поредни дни, в които евреите празнуват чудото на светлината. Според традицията тази вечер във всички еврейски синагоги и домове ще бъде запалена втората свещ от ритуалния свещник – ханукия.

Вчера по време на първия ден от празника Ханука на официална церемония в Централната софийска синагога президентът Румен Радев запали първата от осемте свещи.

Румен Радев участва в церемонията по запалването на първата свещ  Снимка: БГНЕС

Довечера на същото място ще се съберат децата от еврейското училище "Роналд Лаудер" заедно със своите родители, учители и духовни настоятели, за да отпразнуват втория ден на неугасващата светлина.

Ханука води началото си от времето, когато древна Юдея се намирала под елинска власт.

"По времето малко след Александър Македонски избухва въстание, което освобождава земята на Израел от завзелите я гръцки племена", разказва Максим Делчев, председател на Централния израилтянски духовен съвет.

"Ханука има няколко изражения. Това е празник, свързан с физическото освобождение от елинизацията, но друга, по-важна част на този празник е свързана с едно чудо, което се случва в Йерусалим."

Когато жителите на Юдея се върнали отново в осквернения юдейски храм в Йерусалим, намерили само един съд с масло за светилниците. То можело да стигне едва за ден, но като по чудо пламъкът не угаснал цели осем дни.

"Това е и причината ние да празнуваме празника в осем поредни вечери. Този празник наистина е символ на светлината и добротата в самите нас, която ние се опитваме да покажем в един малко по-тъмен период на годината", изтъква Максим Делчев.

Еврейският календар е слънчево-лунен за разлика от Григорианския, който и изцяло базиран на движението на слънцето. Празникът винаги е в рамките на месец декември или в края на григорианската година, като може да се премести малко напред или малко назад, а през 1-2 години съвпада с християнския празник Рождество Христово

"Еврейският годишен цикъл започва през септември, след което следват около месец и половина два без празници. Есента преминава към зимата, за да дойде най-тъмният период в края на годината… и да дойде Ханука." 

По традиция на Ханука всяко еврейско семейство трябва извади и постави ритуалния свещник ханукия на прозореца на своя дом, така че светлината, която се увеличава от ден на ден със запалването на всяка свещ, да бъде видяна от хората навън и знанието за този светъл празник да бъде разпространено.

Погрешно е схващането, че евреите са затворена общност и живеят капсулирано. Напротив, на големите еврейски празници, всички са добре дошли. Затова се е превърнало в традиция представители на държавата и местната власт, на дипломатическия корпус и на различни вероизповедания да присъстват на запалването на първата свещ на Ханука. Често празникът е сравняван с християнския Рождество Христово.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38

Следкарнавално: Габровци ще продават вече ненужни макети на политици

Карнавалът в Габрово отшумя, но неговите организатори не спират да се шегуват като обявяват, че ще разпродават кукли на политици - от тези, които видяхме точно преди месец във веселото шествие. Парламентарните избори минаха, някои политически лидери още осмислят резултатите от вота, други вече си подадоха оставките. Габровци обмислят..

публикувано на 21.06.24 в 06:50

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите . В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът..

публикувано на 20.06.24 в 08:59

В Павликенско: Села на драстичен воден режим, поредно лято на протести

Община Павликени е пред обявяване на частично бедствено положение заради безводието . Половината села са на воден режим . През лятото към тях ще се добавят и още селища. Основната причина е пресъхването на водоизточниците. Частично решение за пет от селата е да бъде пусната вода по каналите на "Напоителни системи" , която да вдигне нивото..

публикувано на 18.06.24 в 06:52