Вчера по време на първия ден от празника Ханука на официална церемония в Централната софийска синагога президентът Румен Радев запали първата от осемте свещи.
Довечера на същото място ще се съберат децата от еврейското училище "Роналд Лаудер" заедно със своите родители, учители и духовни настоятели, за да отпразнуват втория ден на неугасващата светлина.
Ханука води началото си от времето, когато древна Юдея се намирала под елинска власт.
"По времето малко след Александър Македонски избухва въстание, което освобождава земята на Израел от завзелите я гръцки племена", разказва Максим Делчев, председател на Централния израилтянски духовен съвет.
"Ханука има няколко изражения. Това е празник, свързан с физическото освобождение от елинизацията, но друга, по-важна част на този празник е свързана с едно чудо, което се случва в Йерусалим."
Когато жителите на Юдея се върнали отново в осквернения юдейски храм в Йерусалим, намерили само един съд с масло за светилниците. То можело да стигне едва за ден, но като по чудо пламъкът не угаснал цели осем дни.
"Това е и причината ние да празнуваме празника в осем поредни вечери. Този празник наистина е символ на светлината и добротата в самите нас, която ние се опитваме да покажем в един малко по-тъмен период на годината", изтъква Максим Делчев.
Еврейският календар е слънчево-лунен за разлика от Григорианския, който и изцяло базиран на движението на слънцето. Празникът винаги е в рамките на месец декември или в края на григорианската година, като може да се премести малко напред или малко назад, а през 1-2 години съвпада с християнския празник Рождество Христово.
"Еврейският годишен цикъл започва през септември, след което следват около месец и половина два без празници. Есента преминава към зимата, за да дойде най-тъмният период в края на годината… и да дойде Ханука."
По традиция на Ханука всяко еврейско семейство трябва извади и постави ритуалния свещник ханукия на прозореца на своя дом, така че светлината, която се увеличава от ден на ден със запалването на всяка свещ, да бъде видяна от хората навън и знанието за този светъл празник да бъде разпространено.
Погрешно е схващането, че евреите са затворена общност и живеят капсулирано. Напротив, на големите еврейски празници, всички са добре дошли. Затова се е превърнало в традиция представители на държавата и местната власт, на дипломатическия корпус и на различни вероизповедания да присъстват на запалването на първата свещ на Ханука. Често празникът е сравняван с християнския Рождество Христово.
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..