Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нидерландия възнамерява да се извини за търговията с роби в миналото

Холандският министър-председател Марк Рюте
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нидерландия днес изглежда най-накрая ще поеме по пътя на официалното извинение за своята опетнена от 250-годишна история на робовладелство, предаде АФП.

Премиерът Марк Рюте ще произнесе реч по темата в Хага, а седем министри от кабинета ще посетят седем бивши колонии в Южна Америка и Карибите за събитието.

Сигрид Кааг, министър на финансите и вицепремиер, заяви по време на официална визита в Суринам миналата седмица, че „процесът“ ще има „още един повратен момент на 1 юли догодина“.

Наследници на поробени от нидерландци ще отбележат тогава 150 години освобождение в годишното честване, наречено „Кити Коти“ (Счупване на оковите) на суринамски.

Но планът предизвика проблеми – организации и други засегнати страни разкритикуваха стъпката като прибързана, а липсата на консултации от страна на Нидерландия бе изтълкувана като продължаващ колониален подход.

В резултат Рюте още не е потвърдил, че в действителност ще се извини.

Местни медии съобщават, че всичко сочи, че той ще направи точно това – ще поднесе извинения за ролята на нидерландците в търговията с роби, която е довела до вековна и нечувана нищета.

Нидерландия е спонсорирала своята „златна ера“ през XVI и XVII век с превозването на около 600 000 поробени африканци най-вече към Южна Америка и Карибите.

Но през последните години се бори с факта, че музеите ѝ със скъпи картини и историческите ѝ градове са до голяма степен изградени на гърба именно на тази бруталност, отбелязва АФП.

След възхода на „Черните животи имат значение“ в САЩ в Нидерландия също бяха повдигнати въпроси за расизма в обществото.

И натискът за извинение се засили в градове като Амстердам, Ротердам, Хага и Утрехт. Рюте отдавна се съпротивляваше, заявявайки, че периодът на робовладелство е твърде отдавнашен и извинение ще възпламени напрежение в страната, в която крайната десница остава силна.

Той промени мнението си, но това не се хареса на всички.

Премиерката на Свети Мартин Силверия Якобс заяви пред нидерландски медии в събота, че островът няма да приеме извинение, докато не бъде обсъдено от местните власти.

Робството официално е премахнато в Суринам и в други покорени от нидерландци земи 1 юли 1863 г., но реално е прекратено през 1873 г. след 10-годишен „преходен“ период.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проверяват за безстопанствени коне в Дупнишко

Среща със собственици на животновъдни обекти и проверка за безстопанствени животни е насрочена за днес в Община Дупница - от 10 ч. Стадо от над 300 полудиви коне върлуват из района, като вече стигат и до Радомирско - на 20 километра, каза кметът на Дупница Първан Дангов. В срещата ще участват представители на Областното Пътно управление..

публикувано на 20.02.25 в 09:49
Папа Франциск - Рим, Ватикана, 26 юни 2024

Леко подобрение в здравословното състояние на папа Франциск

Пресслужбата на Светия престол съобщи за напредък в състоянието на папа Франциск, хоспитализиран от 14 февруари в римската болница "Джемели", където му бе поставена диагноза за двустранна пневмония. В прессъобщението на Ватикана се казва, че: "Клиничните състояния на Светия отец са стабилни. Кръвните изследвания, оценени от медицинския..

публикувано на 20.02.25 в 09:12
Стефан Тафров

Стефан Тафров: С Путин се преговаря, когато имаш мускули!

С Путин се преговаря, когато имаш мускули, имаш сила и си единен със съюзниците. И това ще се опитат да направят френският президент и британският премиер днес на среща във Вашингтон с Тръмп , коментира бившият дипломатът и политик Стефан Тафров в интервю пред БНР. "По-важното е, в тази ситуация европейските лидерите и България да запазят..

публикувано на 20.02.25 в 09:02
Лимасол е карнавалната столица на Кипър.

Започва най-големият карнавал в Кипър

Най-големият карнавал в Кипър, който по традиция се провежда в крайбрежния град Лимасол, започва днес с рекорден брой участници. В продължение на 11 дни, до началото на Великия пост, празнични събития и настроение ще има на много места в страната. Карнавалът в Лимасол тази година е обновен, по-динамичен, пълен с иновации и уникални..

публикувано на 20.02.25 в 08:39

Масирани проверки: БАБХ, НАП и КЗП тръгват из хранителните магазини

От днес на територията на цялата страна започват масирани проверки от смесени екипи на БАБХ, НАП и КЗП . Това се прави във връзка с мерките, предприети от правителството за скъсяване на веригата на доставките и елиминиране на нелоялните практики при хранителните стоки, съобщават от БАБХ. Засиленият контрол ще обхване всички търговски обекти, в..

публикувано на 20.02.25 в 08:30

Представят докладите за напредъка на Сърбия и Косово за членство в ЕС

Докладчикът на Европейския парламент за Сърбия Тонино Пицула и докладчикът за Косово Рихо Терас ще представят проектодоклади за напредъка на двете страни по пътя към членство в Европейския съюз, предаде БТА. Преди дни хърватската депутатка Ясна Войнич поиска от Европейската комисия да включи в следващия доклад за напредъка на Сърбия "реч на..

публикувано на 20.02.25 в 08:25
Президентът Румен Радев

Президентът ще отличи с орден "Стара планина" проф. Кирил Топалов

Президентът Румен Радев ще отличи с орден "Стара планина" - първа степен професор  Кирил Топалов за изключително големи заслуги в областта на науката и обществената дейност, и Георги Йорданов - за изключително големи заслуги в областта на българската култура и изкуство. Държавният глава ще удостои още Людмил Ангелов с орден "Св. св. Кирил и..

публикувано на 20.02.25 в 08:23