Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нидерландия възнамерява да се извини за търговията с роби в миналото

Холандският министър-председател Марк Рюте
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нидерландия днес изглежда най-накрая ще поеме по пътя на официалното извинение за своята опетнена от 250-годишна история на робовладелство, предаде АФП.

Премиерът Марк Рюте ще произнесе реч по темата в Хага, а седем министри от кабинета ще посетят седем бивши колонии в Южна Америка и Карибите за събитието.

Сигрид Кааг, министър на финансите и вицепремиер, заяви по време на официална визита в Суринам миналата седмица, че „процесът“ ще има „още един повратен момент на 1 юли догодина“.

Наследници на поробени от нидерландци ще отбележат тогава 150 години освобождение в годишното честване, наречено „Кити Коти“ (Счупване на оковите) на суринамски.

Но планът предизвика проблеми – организации и други засегнати страни разкритикуваха стъпката като прибързана, а липсата на консултации от страна на Нидерландия бе изтълкувана като продължаващ колониален подход.

В резултат Рюте още не е потвърдил, че в действителност ще се извини.

Местни медии съобщават, че всичко сочи, че той ще направи точно това – ще поднесе извинения за ролята на нидерландците в търговията с роби, която е довела до вековна и нечувана нищета.

Нидерландия е спонсорирала своята „златна ера“ през XVI и XVII век с превозването на около 600 000 поробени африканци най-вече към Южна Америка и Карибите.

Но през последните години се бори с факта, че музеите ѝ със скъпи картини и историческите ѝ градове са до голяма степен изградени на гърба именно на тази бруталност, отбелязва АФП.

След възхода на „Черните животи имат значение“ в САЩ в Нидерландия също бяха повдигнати въпроси за расизма в обществото.

И натискът за извинение се засили в градове като Амстердам, Ротердам, Хага и Утрехт. Рюте отдавна се съпротивляваше, заявявайки, че периодът на робовладелство е твърде отдавнашен и извинение ще възпламени напрежение в страната, в която крайната десница остава силна.

Той промени мнението си, но това не се хареса на всички.

Премиерката на Свети Мартин Силверия Якобс заяви пред нидерландски медии в събота, че островът няма да приеме извинение, докато не бъде обсъдено от местните власти.

Робството официално е премахнато в Суринам и в други покорени от нидерландци земи 1 юли 1863 г., но реално е прекратено през 1873 г. след 10-годишен „преходен“ период.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тайландското посолство в Пном Пен

Дипломатическо напрежение и въоръжени сблъсъци между Камбоджа и Тайланд

Въоръжени сблъсъци избухнаха днес между Тайланд и Камбоджа в оспорван участък от общата им граница, заявиха и двете страни, като се обвиниха една друга, че първи са нападнали след седмици на напрежение и дипломатически схватки, предаде Ройтерс. Дотук се стигна, след като Тайланд изтегли посланика си от Камбоджа късно вчера и заяви, че ще изгони..

публикувано на 24.07.25 в 09:25

Отстранена е аварията на водопровода в Шумен

В Шумен тази сутрин е отстранена аварията по новия довеждащ водопровод. която остави града без вода.  Очаква се след 9 часа днес да потекат чешмите в ниската зона на Шумен, а в късния следобед да бъде възстановено и нормалното водоподаване в целия град. Пълненето на системата е започнало в ранните сутрешни часове, обясни инж. Андон Стефанов от..

публикувано на 24.07.25 в 09:11

Урсула фон дер Лайен и Антониу Коща се срещнаха със Си Цзинпин в Пекин

Китайският президент Си Цзинпин се срещна в Пекин с председателя на Европейския съвет Антониу Коща и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Очакванията за срещата, отбелязваща 50 години дипломатически отношения, са ниски след седмици на ескалиране на напрежението и спорове за нейния формат. Разговорите вероятно ще бъдат..

публикувано на 24.07.25 в 09:03

Над 27 500 е средната годишна работна заплата в Испания

Средната брутна годишна заплата в Испания е достигнала през 2024 г. над 27 500 евро или около 2290 евро месечно. Това е увеличение с близо 4% спрямо 2023 и най-високото ниво от 2008 година насам. Данните на Испанския статистически институт показват, че сумата от 27 558 евро представлява над 73% от общите разходи за труд на работодателите...

публикувано на 24.07.25 в 08:51

Турция: Десет огнеборци загинаха при потушаване на горски пожари

10 пожарникари са загинали, а други 14 са пострадали при гасене на горски пожари в северозападната турската провинция Ескишехир. Турският министър на земеделието и горите пояснява, че вятърът внезапно е променил посоката си и 24 пожарникари са се оказали в огнен капан. Пострадалите са били откарани в болница, но 10 от тях са загинали...

публикувано на 24.07.25 в 08:25
Веселин Ангелов

Веселин Ангелов: Застрахованите имоти у нас са едва 10%, 40 лв. на година е полицата

Само 10% от имотите у нас са застраховани и България е далеч от процента на страните в Европа , съобщи в интервю пред БНР Веселин Ангелов, член на УС на Асоциацията на българските застрахователи. През май брокерите започнаха кампания и към момента има засилен интерес, особено в сезона на пожарите. "Със сигурност интересът става..

публикувано на 24.07.25 в 08:20

МФ: България повторно подаде второ искане за плащане по ПВУ

България повторно подаде второ искане за плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост на стойност 653 млн. евро, съобщиха от Министерството на финансите.  Искането обхваща изпълнението на 59 етапа и цели, от които 20 бяха свързани със законодателни промени. За тяхната реализация бяха направени изменения в 15 закона и приети три..

публикувано на 24.07.25 в 08:16