"Светът около нас има втори план, има дълбочина. Синьо е това в символичен план – символ на безкрайното, на дълбокото, на божественото, като контрапункт на консуматорското, на телесното."
Това каза пред БНР художникът Иван Кънчев, който представи своята юбилейна изложба "Синьо?". Изложбата е подредена в галерия "Средец" на Министерството на културата.
"В съвремието основно се акцентира върху материалните неща и консуматорството. Човечеството е на върха в материалното си развитие, но без духовното нещата не стават. Те са плоски, фрагментарни, няма я тази пълноценност. Само ядене и пиене и Земята да е като една тоалетна – не става."
Изложбата е посветена на 50-годишнината на автора. Тя ще продължи до 10 януари, а в края на януари художникът ще покаже и свои по-камерни творби в галерия "Арте".
"Правя равносметка на живота си. На пътя, който съм изминал."
Керамиката го е намерила "случайно". Гласял се за художествената гимназия в Пловдив и се провалил на изпита. Вторият шанс бил керамичното училище в Троян – "по този начин тръгнаха нещата", разказа художникът в предаването "Преди всички".
"Керамиката като медия има голям потенциал и възможности. Има огромна традиция. Там има цвят, форма, графика. Това дава на художника пълноценно да се изрази", смята Иван Кънчев.
"Божествено е от нищото да излезе нещо - да излезе гърне, да излезе сграда", вярва Кънчев. Според него съвременният човек не си дава сметка за тези неща.
Художникът работи и живопис, но досега не е излагал живописните си творби.
"Двигателят е вътре, в теб. Това е дарбата, която имаш. Контекстът определя – в моя живот съществена роля изигра големият български скулптор Никола Терзиев – Желязото. Той е личността, която оказа силно влияние върху мен. Това, което ми даде училището в Троян, е средата", сподели още той.
Родом Иван Кънчев е от Русе, учил е керамика и психология, има дисертация по изкуствознание, преподава скулптура в Националната художествена академия. Автор е и на идеята за керамика за незрящи хора, като счита себе си за пионер в тази област.
"Тук става дума за духовно интегриране, не само за плочки и рампи. Духовно приобщаване", изтъкна художникът.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..