Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Папа Франциск се срещна с представители на най-големия италианския профсъюз CGIL

Папа Франциск: Има нужда от хуманизиране на труда

Снимка, предоставена от Vatican Media, показва аудиенцията на папа Франциск за мениджъри и делегати на италианския профсъюз CGIL във Ватикана, 19 декември 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Папа Франциск се срещна с представители на най-големия италиански профсъюз – всеобщата конфедерация на труда CGIL . Това е първо по рода си събитие - среща между папа и организация за защита правата  на трудещите се.

Чрез тази среща папа Франциск демонстрора още веднъж близостта си към трудещите се и по-специално към тези,  които изпитват големи затруднения. Той директно каза, че държи профсъюзите "да бъдат "пазачи  на света на труда", защото те са "гласа на този, който няма глас" и  "няма  съюз без работници и няма свободни работници без синдикат".


Според папата технологичният прогрес "разочарова очакванията за справедливост на работното място. И това изисква да се върне стойността на труда , като място за среща между личното призвание и социалното измерение"


"Има нужда от хуманизиране на труда", каза още той и допълни, че човешкото достойнство не бива да се потъпква от дискриминация по полов признак.


Папа Франциск призова още профсъюзите да се погрижат младите да имат бъдеще и трудещите се да не са на практика бедни хора, които, въпреки че имат работа, не могат да издържат семействата си и да дадат надежда за бъдещето.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Тръмп съди "Ню Йорк таймс" за 15 млрд. долара

Американският президент Доналд Тръмп заведе съдебен иск за клевета в размер на 15 милиарда долара срещу "Ню Йорк таймс" и издателството "Пенгуин Рандъм Хаус".  В иска на президента Тръмп срещу "Ню Йорк таймс" и издателство „Пенгуин Рандъм Хаус“ се твърди, че те са участвали в кампания за уронване на репутацията му преди президентските избори през 2024..

публикувано на 17.09.25 в 07:15

Църквата почита паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и майка им София

Църквата почита паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и майка им София. На този ден празнуват Вяра, Вера, Надежда, Любов, Любомир, Любомира, София и техните производни.  Вярата, надеждата, любовта и мъдростта са основни християнски добродетели, като най-голяма е любовта, подчерта отец Кирил Дидов от храм "Света София" в столицата:..

публикувано на 17.09.25 в 07:04

МС определя членовете на Националния борд по водите

Правителството се събира на редовно седмично заседание от 11.00 часа днес. Очаква се да бъдат определени членовете на новосъздадения Национален борд по водите и неговия ръководител. Органът към изпълнителната власт се конституира след решение на Народното събрание от 3 септември.  Целта е в координация със сдружението на общините да се набележат и..

публикувано на 17.09.25 в 06:57
Заместник генералният секретар на НАТО Радмила Шекеринска на учението в Монтана, септември 2025 г.

Мартин Георгиев: Където са се опарили, виждат ползите от доброволците

Центърът за професионално обучение на Гражданска защита в Монтана бе домакин на мащабно обучение за реакции при извънредни ситуации, организирано съвместно с НАТО. Много хора преоткриха доброволчеството , подчертава пред БНР Мартин Георгиев, доброволец от формированието към Столичната община и член на Националната асоциация на доброволците...

публикувано на 17.09.25 в 06:54

Вотът на недоверие влиза за обсъждане в парламента

Петият вот на недоверие към правителството влиза в парламента. Росен Желязков: Предстоящият вот е в противоречие с Конституцията Вотът на недоверие е за провал на правителството в секторите вътрешна сигурност и правосъдие. Според вносителите - 59 народни представители от "Продължаваме промяната-Демократична България“, МЕЧ и АПС, провалът..

публикувано на 17.09.25 в 06:50
Тайлър Робинсън - заподозреният за убийството на Чарли Кърк.

Тайлър Робинсън каза само името си при първото си явяване пред съда

Тайлър Робинсън, който е задържан за убийството на консервативния активист Чарли Кърк, за първи път се яви пред съда във връзка с престъпленията, за които е арестуван, предаде Би Би Си. Робинсън присъстваше чрез видео връзка от затвора и беше облечен в зелена жилетка, която има за цел да предотврати самонаранявания.  Популярен консервативен активист..

публикувано на 17.09.25 в 05:25
Парламентът на Испания

Създаването на антикорупционна агенция не беше одобрено от парламента на Испания

Испанският парламент отхвърли създаването на антикорупционна агенция. Срещу законопроекта гласуваха депутатите от Народната партия, VOX и партията на Карлес Пучдемон "Заедно". Създаването на агенцията беше част от плана, обявен от премиера Педро Санчес през юли след ареста на организационния секретар на Социалистическата партия Сантос Сердан. Той е в..

публикувано на 17.09.25 в 05:19