Леденият театър „Лешникотрошачката и двете кралства“ ще бъде представен пред тази вечер на жителите и гостите на София на парковата пързалка в Княжеска градина, до Орлов мост. Предколедното шоу с начало 19.30 е организирано от „София – европейска столица на спорта“, Клуб по фигурно пързаляне „Албена Денкова“ и Ледения парк в Княжеска градина. Входът за зрители ще е свободен.
Постановката и хореографията на леденото шоу са Ина Лутай. В него ще участват състезателите от клуба на двукратната световна шампионка по фигурно пързаляне Албена Денкова. В главните роли ще влязат националните шампионки Кристина Григорова и Киара Христова. Постановката е със специалното участие на най-добрата ни фигуристка в момента Александра Фейгин.
"От няколко години имам една огромна мечта и тя е да поставя такова ледено шоу и то точно преди Коледа и Нова година. Във Виена и в Москва ледените пързалки се използват и за такъв тип спектакли. Това създава коледно настроение, създава красота. Фондация "София-европейска столица на спорта" са наши приятели и партньори още от 2018 година, когато Саша беше лице на кампанията им. За това сега решихме заедно да направим това шоу. Много набързо, но с огромно вдъхновение. Мился, че ще се получи много красиво", сподели специално за БНР хореографът на спектакъла Ина Лутай.
"За мен Лешникотрошачката е най-коледния балет, най-коледната приказка, най-коледното шоу, което може да се направи. За това реших да го поставя. Тази приказка съдържа в себе си изключително много красота, магия и празнично настроение. Много ми хареса идеята да го поставя на открито, в парка, защото там има коледен дух,, има коледно настроение. Нито Кристина Грегова, нито Александра Фейгин ще играят ролята на Лешникотрошачката. Моят прочит е по-билзко до призакзата на Дисни, която излезе преди няколко години, но съм подходила по по-различен начин. Действието се развива между две кралства - Тъммно и Светло. Саша е кралицата на Тъмното кралство, а Кристина на Светлото. Сматям, че едно такова амплоа за Саша ще бъде придизвикателство. Тя самата е по-рязка като темперамент и смятам, че тази роля много ще й подхожда. Кристина е балерина. Ако се занимаваше с балет, тя щеше да е прима на операта. Надявам се това представление да стане традиция, защото хората, особено в България имат нужда от приятни емоции и от красота преди Коледа. Сега това шоу е само 30 минути, но може да се направи час, час и половина, както е стандартно", допълни сестрата на двукратната ни световна шампионка по фигурно пързаляне Албена Денкова.
Ина Лутай коментира и представянето на Александра Фейгин на държавното първенство по фигурно пързаляне, което се проведе преди два дни в Зимния дворец.
"Доволна съм от представянето й на държавното първенство. Трудно й е да влезе във форма, но показа някои неща, които ме зарадваха. Имаме още много работа. Имаме месец и половина до европейското първенство. До тогава трябва тя трабва да възвърне формата си на 100 процента, за да покаже какво може. Надяваме се, че ще успее. За сега няма да правим промени по съчетанията. Миналият сезон заради операцията, която претърпя, също вязохме по-късно в подготовка и успяхме да наваксаме. Сега също смятам, че ще стане така и ще бъде напълно готова за европейското първенство. Преди шампионата на Стария континент може да направим едно състезание в Румъния, но всичко ще зависи от това как ще върви подготовката й", завърши Ина Лутай.
Отборът на Левски победи Спартак (Варна) с 2:1, в мач от 4-ия кръг и постигна четвърта поредна победа във футболното ни първенство. Така "сините" имат пълен актив заедно с Лудогорец, но вече изостават с един гол при головата разлика от шампиона. Марин Петков откри резултата за Левски със странична ножица в самото начало, а Борислав Рупанов..
Виктория Томова отпадна във втория кръг на турнира по тенис на твърди кортове в Синсинати (САЩ) от сериите УТА 1000 с награден фонд 5 152 599 долара. Българката отстъпи пред украинката Даяна Ястремска с 4:6, 6:2, 2:6 за 2 часа и 8 минути на корта. Ястремска, която е под номер 31 в световната ранглиста, взе предимство в шестия гейм на първия..
Носителят на Купата на Англия по футбол Кристъл Палас опроверга прогнозите и спечели първия трофей за новия сезон в английския футбол - купата Къмюнити Шийлд. Тимът от Лондон се наложи с 3:2 след дузпи над шампиона Ливърпул, след като редовното време завърши 2:2. При наказателните удари в герои за Кристъл Палас се превърнаха вратарят Дийн..
Християн Касабов спечели сребърен медал на 110 метра с препятствия на Европейското първенство по лека атлетика в Тампере (Финландия). Във финала възпитаникът на Симеон Попхлебаров се пребори за второ място с още един национален рекорд за възрастта от - 13.31 секунди (+0.6 м/сек). Златния медал спечели италианецът Матео Тони с нов национален..
Александър Василев загуби на финала на турнира по тенис за мъже "K&D Cup 2025" в София с награден фонд 15 хиляди долара. Надпреварата се проведе на базата на ТК "Диана". Полуфиналистът на "Уимбълдън" при юношите Василев отстъпи пред номер 4 в схемата Тома Форел (Франция) с 5:7, 0:6 за час и 43 минути. Първият сет беше равностоен до 5:5...
Защитаващият титлата си Яник Синер се класира за третия кръг на турнира по тенис на твърди кортове от сериите "Мастърс" 1000 в Синсинати с награден фонд 9.193 милиона долара. Италианецът, който е поставен под номер 1 в основната схема, се завърна след едномесечна почивка и победи с лекота колумбийския квалификант Даниел Галан с 6:1, 6:1. Синер реши да..
Наставникът на Лудогорец Руи Мота остана доволен след успеха на неговите футболисти с 3:0 при гостуването на Славия в 4-тия кръг на шампионата в Първа лига. "Искам да поздравя отбора за трите точки. Беше важно за нас да победим, особено в такъв цикъл с много натоварена програма. Знаехме, че ни чака труден мач. Те имат доста футболисти с талант. Играхме..
Над 6 000 участници от близо 800 формации се очаква да вземат участие в Тринадесетото издание на Националния събор на народното творчество в..
Разнообразни музикални изпълнения ще има в трите вечери на предстоящия фестивал Open Buzludzha, който ще се състои от 15 до 17 август край..
Ужилването от пчела или оса не е никак приятно преживяване, особено за децата. Колко сериозна е локалната реакция след ужилване зависи от мястото..