МЗ се оправда, че липсващите в аптечната мрежа лекарства са налични по складовете, но хората продължават да си ги набавят от чужбина.
„Наблюдаваме една уж предвидима ситуация, в която поради липса на ясни правила във фармацевтичния сектор, са възможни изкривявания“ Това коментира пред БНР доц. д-р Антон Тонев, който е депутат от ПП и председател на Комисията по здравеопазване в НС. Той очаква да чуе каква е стратегията на изпълнителната власт. Казва, че има диалог със здравното ведомство, но все още не е получил чакания от месец ноември анализ на начина, по който се внасят и изнасят лекарства в страната.
„Информацията, която трябва да се обработи е обемна. Чакаме доклада, за разберем къде се е скъсала връзката между търговеца на едро и този на дребно. Тогава бихме могли да предложим промяна в правилата“.
Паралелният внос е чувствителна тема, в която интересът е много голям, отбеляза още доц. Тонев.
„Това е система, която обхваща ЕС. В други страни работи по-добре, защото е балансирана и стимулите са поставени на правилното място. Има различни концепции. Първо трябва да мислим за нас, но ни се налага да мислим и за това, че сме част от голям отбор. Една от възможните гледни точки е наличностите в складовете на едро да станат видими за търговците на дребно и за някакъв контролен орган“.
Един от големите проблеми в нашата система е, че някои от лекарствата не се валидират - т.е. не се маркират като възможни за продажба единствено и само в България, заяви той.
„Отделни флакони или партиди започват да се продават в Европа.Когато може да проследим пътя на едно лекарство и то попадне в Европа, става въпрос за легален износ. Но има такива, които не минават по легалните стъпки. ЕС ни пита защо не са били използвани в България, за където са предназначени“.
Трябва да помислим за принципите на работа на Изпълнителната агенция по лекарствата, посочи още доц. Тонев.
„Да я подпомогнем с правила и закони, за да има по-голяма отговорност и възможност за дистанционни проверки“.
Доц. Антон Тонев коментира и трудната ситуация, в която е „Тубдиспансера“ във Варна.
„Това е общинска болница, която дълги години е била крепена с общински пари. Енергийно неефективната сграда е трупала дългове за ток и режийни разходи. Има забавяне на заплати в рамките на година. Едно от решенията е болницата да припознае тази губеща клиника. Друго възможно решение е прехвърляне на собствеността върху държавата“.
Като проблем той открои и начина на заплащане за инфекциозните болести.
„Все още се заплащат по клинична пътека. Все едно да се заплащат на пожарникарите за изгасен пожар. Не може една област да получава пари, когато обществото страда“.
Доц. Тонев коментира и предложението на БЛС за промяна в механизмите на заплащането на лекарите спрямо специалността, района, в който се намира лечебното им заведение, клиничните пътеки и нивата на инфлацията.
„Това е първото правилно предложение. То стъпва върху обективни критерии. Правено е от икономисти. Трябва да бъде огледано и оценено. Трябва да започнем да сравняваме заплатите не с останалата част от икономическата ситуация в България, а в Европа. Да вложим европейски критерии. Да покажем, че лекарите са добре оценени. Трябва да вървим към изравняваме на лекарските и сестринските заплати с европейските. Това е постижимо в рамките на няколко години“
Има порочни практики при липсващите лекарстваМогат ли търговците на едро да скрият наличности от медикаменти?Лекарите в Гърция приканват за особено внимание при контакти с много хора. Причината е в увеличаване на броя на случаите на респираторни заболявания и на Covid-19. В последната седмица от вируса са починали 22-ма пациенти, а в болниците са хоспитализирани 538 души с по-тежка форма, някои са интубирани. Това съобщава министерството на..
Премахването на нерегламентирани сметища в района на Ямбол продължава и през новата година. За пореден път от местната власт призоваха гражданите да изхвърлят както битовите, така и строителните си отпадъци на законните депа. Въпреки усилията на администрацията борбата с нерегламентираните сметища засега остава без положителен резултат,..
Депутати, експерти по пътна безопасност и представители на институции и неправителствени организации обсъдиха в Народното събрание законови промени, свързани с безопасността по пътищата. Председателката на Народното събрание Наталия Киселова увери, че ще направи всичко възможно да започне гледане на поправките в парламентарните комисии. Превантивни..
В Гърция очакват сериозно застудяване, придружено със снеговалеж и силен вятър. Гражданската защита в южната ни съседка с извънредна информация предупреждава, че предстои рязко понижение на температурите и циклон с дъжд, сняг и силен вятър. Снежна покривка над 20 сантиметра се очаква по високите места на страната. Сняг ще вали и по местата с ниска..
След тричасово заседание в Народното събрание Временната парламентарна комисия, която трябва да установи всички факти, свързани с чумата по дребните преживни животни, не стигна до никакво решение за това как държавата може да се справи с проблема, заради който ЕК може да наложи тежки санкции на България. Какво стана ясно на заседанието на..
Агенция "Пътна инфраструктура" ще обжалва решението на Окръжния съд в Перник за катастрофата на магистрала "Струма" през ноември 2021 година, при която загинаха 45-има граждани на Република Северна Македония. Обжалването пред Апелативния съд-София ще бъде направено след като агенцията получи съдебното решение от Перник. Според него АПИ носи частична..
Жители на Лом затвориха пътя за Козлодуй за един час днес следобед. Те протестираха срещу лошото състояние на пътната настилка и поискаха държавата спешно да се ангажира, за да бъде направен основен ремонт. Протестното автомобилно шествие тръгна от Дунавския парк и се насочи към изхода на града в посока Козлодуй под охраната на полиция...
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..