Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Недостиг на антибиотици в Европа и Северна Америка

Снимка: Алами/Ройтерс

В Европа и Северна Америка се наблюдава недостиг на ключовия антибиотик амоксицилин и други лекарства, тъй като нарастващите заболявания, особено сред децата, са увеличили търсенето на лекарства. Болниците в много страни са подложени на натиск от нарастващия брой заболявания, включително така наречената "тройна епидемия" от Covid-19, грип и респираторно-синцитиален вирус (RSV), който причинява бронхиолит. Увеличаването на производството на антибиотици се оказва трудно за производителите на лекарства, особено за евтините генерични лекарства, които предлагат малка печалба.

Ето някои отговори от АФП на ключови въпроси, свързани с недостига на антибиотици.

Какво и къде?

Амоксицилинът е член на семейството на пеницилиновите антибиотици и се използва за лечение на редица бактериални заболявания, включително гръдни и ушни инфекции, често при деца. Миналия месец регулаторният орган по лекарствата ANSM във Франция заяви, че има "силно напрежение в доставките" на най-използваната от децата версия на амоксицилин, като предупреди, че ситуацията може да продължи до март.

Испанската агенция по лекарствата също предупреди миналия месец за потенциален недостиг на амоксицилин.

Германия също алармира за недостиг на редица лекарства, включително амоксицилин и други антибиотици.

Миналата седмица правителството на Обединеното кралство издаде "протоколи за сериозен недостиг" за три антибиотика на основата на пеницилин. Този ход беше предприет, след като най-малко 19 деца починаха от стрептококи от група А (Strep A), на фона на съобщенията, че лекарите и родителите се борят за намиране на антибиотици за лечение на заболяването.

Извън Европа амоксицилинът е включен в базата данни за недостиг на лекарства на Американската администрация по храните и лекарствата от октомври. FDA заяви пред АФП, че "в момента работи с одобрените производители и други участници във веригата на доставки".

Други държави като Канада и Австралия също наскоро включиха амоксицилин в списъка си с лекарства, за които фармацевтите трябва да търсят заместители.

Каква е причината за недостига?

Зимата в северното полукълбо донесе особено тежък грипен сезон, както и рязко увеличение на други вируси като RSV. Това се случва след две години, през които мерките заради Covid, като карантини, самоизолация и носене на маска, значително намалиха броя на тези заболявания. Фармацевтичните компании, които бяха намалили производството си поради намалялото преди това търсене, сега се борят да посрещнат рязко нарасналите поръчки, което води до забавяния. Производителите на активните съставки на лекарствата също се борят с недостига.

Sandoz - подразделението за генерични лекарства на швейцарския фармацевтичен гигант Новартис - заяви пред АФП, че недостигът на запаси при конкурентите също допринася за неочаквано високите продажби на техните лекарства и следователно за допълнителни затруднения при доставките.

Признак за по-широк проблем?  

Антибиотиците са стари лекарства, чиито патенти често са станали обществено достояние, което означава, че генеричните версии могат да се продават евтино. Поради това производителите на лекарства нямат голям паричен стимул да произвеждат такива антибиотици. Всъщност дори производителите на генерични лекарства могат да се борят да поддържат значителна печалба.

Томас Борел, научен директор на LEEM, която представлява френските фармацевтични фирми, заяви, че инвестициите от страна на индустрията са били недостатъчни "с оглед на нарастващото търсене на този вид лекарства". Той добави, че икономическият модел затруднява производителите на лекарства "да възстановят разходите си", когато става въпрос за антибиотици. Друг проблем е, че само около 10 фирми, повечето от които в Азия, все още произвеждат активните съставки за амоксицилин.

Решения?

В краткосрочен план националните здравни органи препоръчват на фармацевтите и лекарите да заменят по възможност дефицитните лекарства с други медикаменти, както и да ограничат продължителността на лечението. Производителите, включително британската GSK, също увеличиха скоростта на производство. Sandoz съобщи, че е наел повече персонал и е инвестирал в увеличаване на производството в завода си в Кундл, Австрия.

В по-общ план някои специалисти от индустрията призоваха за нов бизнес модел, който да съчетава нуждите на пациентите и на компаниите, които произвеждат такива евтини лекарства.

Според Борел от LEEM "фармацевтичната индустрия трябва да се разглежда като стратегически сектор, в който публичните власти трябва да бъдат по-бдителни, отколкото през последните години". 

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Борис Писториус отхвърли възможността да бъде кандидат за канцлер на Германия

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..

публикувано на 21.11.24 в 22:04

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19